Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zřícenina Zvířetice

Čtvrtek 9. září 2010 Turistika

Dnes se v rámci našeho seriálu o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav vydáme na ne příliš vzdálené místo od našeho města. Zavítáme na místo, které je vidět z širokého a dalekého okolí. Dnes se naši milí čtenáři vydáme na zříceninu Zvířetice.Vzhledem k tomu, že tato historická památka není nikterak vzdálena od Mladé Boleslavi, lze vcelku seriózně uvažovat o výletě na kole. Pochopitelně, máte-li malé děti, které ještě nejsou schopné samy jezdit, doporučujeme výlet uskutečnit pomocí automobilu, popřípadě vlakem, který je pro děti vždy netradičním zážitkem.

Foto: Boleslavan.cz - Věž hradu Zvířetice

Nejprve si ale povězme něco málo z historie o tomto hradu. Hrad Zvířetice byl založen zhruba v prvním desetiletí 14. století, a to Markvarticem Zdislavem z Lemberka. Markvartic Zdislav byl synem purkrabního Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. V pozdějších letech prošel hrad různými úpravami, mimo jiné byl i přestavován do renesanční podoby.

Nakonec byl však díky několika požárům, a to konkrétně v letech 1693 a 1720, opuštěn. Později až v 20. století se zříceniny hradu Zvířetice ujalo původní hnutí Brontosaurus, které se podílelo na menších opravách a zakonzervování hradu.

K dnešnímu dni se bohužel již zachovala pouze vysoká válcová věž, která sloužila po mnoho let svým návštěvníkům jako poměrně slušná rozhledna s dobrým výhledem. V dnešní době je bohužel však rozhledna veřejnosti nepřístupná. Důvodem bylo nesmyslné počínání vandalů, kteří nenávratně poničili schodiště ve válcové věži.

Dále se v místech zříceniny nacházejí zbytky hradního paláce s řadou místností. Na turisty, kteří se na zříceninu hradu Zvířetice vydají, čeká studna, nacházející se na nádvoří, jenž je obklopena vyššími zbytky zdí hradu.

Nyní si popíšeme ideální trasy, které je možné využít pro výlet na zříceninu hradu Zvířetice. Předpokládejme, že budeme vyjíždět z města Mladá Boleslav a našim dopravním prostředkem bude osobní vlak. Přeci jen jsou naše děti stále dosti malé a nezkušené na to, abychom spolu s nimi absolvovali jízdu na kolech.

Tudíž se brzy ráno vydáváme směrem k městskému vlakovému nádraží, z něhož se pomocí místní lokálky přemístíme na hlavní vlakové nádraží města Mladá Boleslav. Odtud se poté vydáme směrem na Turnov nebo Mnichovo Hradiště, chcete-li. Důležité je ovšem zvolit osobní vlak, nikoliv rychlík.

Cesta vlakem nebude nikterak dlouhá, jak jsme již zmínili v úvodu našeho dnešního článku, Bakov nad Jizerou a spolu s ním zřícenina hradu Zvířetice jsou nedaleko.

Jak již bylo nastíněno, naší cílovou destinací bude město Bakov nad Jizerou, respektive jeho první vlaková zastávka. Odtud se již pěšky vydáváme po modré turistické značce směrem do vesnice Podhradí, které je vzdáleno od města Bakov nad Jizerou zhruba 1 kilometr.

Z vesničky Podhradí to je již jen několik desítek metrů stoupání lesní stezkou, označené modrou turistickou značkou ke zřícenině hradu Zvířetice. Vstup do hradu je volný. Žádné vstupné se zde neplatí. Pouze tehdy, koná-li se zde nějaká kulturní akce, spojená s koncerty, divadlem, popřípadě dobovým jarmarkem.

Za zmínku také stojí letní open air festival, který se na zřícenině hradu Zvířetice koná toto léto již podruhé. Jeho návštěvníci se mohou tak jako vloni i letos těšit na vystoupení několika nekomerčních kapel, orientální taneční show, různá divadelní představení.

Tak jako tomu bylo v minulém ročníku, tak i letos se mohou v pozdních večerních hodinách účastníci letního festivalu na Zvířeticích těšit na letní kino, včetně velkoformátové projekce na stěně zříceniny hradu Zvířetice.

Pokud jste doposud váhali nad tím, kam všude byste se mohli se svoji rodinou toto léto podívat, zřícenina hradu Zvířetice je ideální možností a nápadem, který stojí za to zrealizovat. Ať už se na tento výlet vydáte vlakem, autobusem, autem či na kolech, jeho cílová destinace Zvířetice Vás bezevší pochybnosti uspokojí a naplní dobrým pocitem.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby