Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zřícenina hradu Michalovice

Čtvrtek 23. září 2010 Turistika

Na svazích a příčné rokli spadajících k Jizeře, stojí na strmém ostrohu ve tvaru trojúhelníku zřícenina hradu Michalovice a právě sem na toto místo se v našem devátém díle seriálu o turistických oblastech, hradech a zříceninách v regionu Mladá Boleslav podíváme. Kolem samotného stavebního vývoje zříceniny hradu Michalovice se k dnešnímu dni nezachovaly žádné podrobné údaje, tudíž se můžeme pouze domnívat, jaká byla přesná podoba hradu, popřípadě, v kterých letech byl přesně postaven a kým.

Foto: Boleslavan - Pohled na Michalovickou putnu

Dominantou zříceniny hradu je bezesporu válcová obranná věž, která se dochovala do dnešních dnů. A právě díky svému tvaru ji místní obyvatelé v dobách dávných pojmenovali „ Michalovická Putna“. Proto, když se Vaši známí vydají na výlet směrem k Michalovické Putně, vydávají se právě na toto místo. Mimo tuto věž se ještě dochovaly zbytky dvojitých hradeb, spolu s částmi hradního paláce. Nepříliš daleko od samotné zříceniny se nachází další základy stavby, pravděpodobně staršího hradního paláce, který byl součástí hradního areálu. Nicméně, byla to právě již zmíněná válcová věž, která tvořila dominantu celé stavby.

Pokud máte rádi výlety na místa, odkud jsou krásné vyhlídky, rozhodně si nenechte tuto letní sezónu utéct výlet na zříceninu hradu Michalovice. Díky již blíže popsané válcové věži, která je zpřístupněna všem návštěvníkům, je možné pomocí vnějšího železného schodiště a z prvního patra poté točitých schodů, vystoupat na samotný vrchol věže. Odtud je poté opravdu krásný a dechberoucí výhled na údolí, v němž se klikatí řeka Jizera. Dále je to skvostný pohled na krajinu směrem severním, jenž neunikl ani samotnému Karlu Hynkovi Máchovi, který navštívil hrad v letech 1835 a právě výhledem z věže byl doslova unesen.

Budete-li mít zájem o hlubší historický průzkum tohoto místa, rozhodně by Vám neměla uniknout další stavba nedaleko zříceniny hradu. Jedná se o stejnojmennou osadu s kostelem sv. Michala. A jsou to právě jeho románské základy, které svědčí o tom, že byl vybudován pravděpodobně ve stejném období, jako samotný hrad. Někteří historici se domnívají, že byl vybudován možná i dříve.

Nicméně, o zřícenině víme zhruba toto. Hrad byl založen pravděpodobně v druhé polovině 13. století jedním z příslušníků rozvětveného rodu Markvartirů, kteří v těchto místech, tedy v povodí Jizery, ale i dále na sever získali rozsáhlé majetky (državy). Dle dochovaných historických pramenů se od roku 1281 uváděl ve spisech Jan z Michalovic, který byl jedním z příslušníků tohoto rodu.

Proto lze usuzovat, že hrad byl postaven nedlouho před tímto letopočtem. Jen pro zajímavost, Jan z Michalovic patřil k velkým oblíbencům krále Václava II. a proslul se jako opravdu skvělý a úspěšný účastník rytířských turnajů nejen v Čechách, ale také hlavně ve Francii nebo v Porýní. Po smrti Jana v roce 1306 byl hrad Michalovice převeden pod správu jeho syna Beneše z Michalovic.

V každém našem díle o zříceninách hradů se snažíme dohledat alespoň jednu historku či pověst, která se s daným místem pojí. Dnes jsme si pro Vás připravili také jednu velice zajímavou pověst, a to pověst o pokladu, který se údajně ukrývá pod nakloněnou válcovou věží hradu Michalovice. Tento poklad se marně pokoušelo získat mnoho zlatokopů, alchymistů, dokonce i Vlaši za časů Rudolfa II. se snažili poklad získat, ale marně. Na základě těchto marných pokusů se dokonce i věž v 19. století zřítila.

Pověst také hovoří o tajemném výbuchu v dávném středověku, při kterém se na nebi objevil silný zelený oheň. Samotný výbuch pak údajně zapříčinil zřícení zdiva, které pod sebou pohřbilo hledače včetně samotného pokladu. Následně pak duchové rozmačkaných hledačů pravidelně vystupují na povrch a snaží se svůj poklad hlídat před novými opovážlivci.

Dalším, neméně zajímavým příběhem je údajná podzemní chodba, která by měla propojovat zříceninu hradu Michalovice s Mladoboleslavským hradem. Dokonce by chodba měla vést pod dnem řeky Jizery a sloužila jako úniková cesta v době nebezpečí.

Pokud se budete chtít vydat na zříceninu hradu Michalovice, vřele Vám doporučujeme výlet na kole, popřípadě pěšky. Zřícenina je necelé 4 kilometry vzdálená od města Mladá Boleslav a projížďka podél Jizery po cyklostezce je stejně tak dlouhá.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby