Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 21. února 2024, svátek má Lenka | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zámek Hrubý Rohozec

Neděle 5. září 2010 Turistika

V dnešním díle našeho seriálu o turistických oblastech v regionu města Mladá Boleslav a okolí zavítáme nedaleko na sever, a to až k městu Turnov, kde se nachází překrásný státní zámek Hrubý Rohozec, který je národní kulturní památkou pod správou Národního památkového ústavu. Nejsnazší způsob, jakým se dostanete na tento krásný zámek, je využít silnice I/10, která spojuje město Turnov s Železným Brodem. Samotný zámek se nachází na samotném okraji města Turnov, což je pro návštěvníky tohoto zámku ideální a bez komplikací. Parkoviště se pak nachází zhruba 75 metrů přímo od zámku, zkrátka opravdu pohodlný výlet od samého začátku. Zámek Hrubý Rohozec je pěkné i romantické místo pro svatby.

Foto: Boleslavan.cz - Věž zámku Hrubý Rohozec

Nyní si Vám dovolíme lehce nastínit samotnou historii státního zámku Hrubý Rohozec a tím Vás uvést do obrazu, který se Vám při návštěvě tohoto krásného místa bude nabízet.

Psal se rok 1300, kdy v tomto roce byl na skále nad řekou Jizerou postaven raně gotický hrad, jenž byl předchůdcem dnešního zámku Hrubý Rohozec. K dnešnímu dni není zcela jisté, kdo tento hrad nechal postavit, ale s největší pravděpodobností je jeho zakladatelem Havel, člen rodu Markvarticů. Na základě této stavby si poté Havel začal říkat a nechat se psát jako Havel z Rohozce.

V příštích stoletích se v držení hradu vystřídalo mnoho rodů a pánů. Ve 14. a 15. století to byli páni z Turgova, dále pak páni z Michalovic a Krajířové z Krajku. V 16. století dochází k poměrně zásadní přestavbě hradu na pozdně gotický zámek. Za jeho přestavbou stál jeho vlastník Konrád Krajíř z Krajku.

V druhé polovině 16. století dochází k další přestavbě, nyní se podoba zámku mění v čistě renesanční sídlo, jehož majiteli jsou v této době Vartenberkové. Díky účasti tohoto rodu na stavovském povstání se po bitvě na Bílé hoře museli smířit s tím, že byl jejich majetek, tedy zámek Hrubý Rohozec, zkonfiskován. Odsud se přesouváme do roku 1623, kdy získává tento zámek do vlastnictví velice mocný Albrecht z Valdštejna.

Dalším majitelem zámku, a to včetně i okolního panství se poté stává v roce 1628 Mikuláš Des Fours. A právě rod Des Foursu pak obýval toto panství po více než 300 let. Až rok 1945 a konfiskace rod Des Foursu o zámek Hrubý Rohozec připravila.

Díky tomuto rodu procházel zámek Hrubý Rohozec po několik staletí různými úpravami, ať už úpravami, které se týkaly interiérů, tak exteriérů a nejbližšího okolí. Hrubý Rohozec si prošel například barokní úpravou, dále pak rokokovou úpravou a svoji konečnou podobu získal v 19. století, kdy byl na základě návrhu architekta Jana Filipa Joendla přestavěn v takzvaném stylu empíru.

Samozřejmě, že byly prováděny i poté jisté změny, ale ty již výrazněji do vzhledu zámku Hrubý Rohozec nezasáhly. Jednalo se spíše o detailní změny či úpravy jako byla stavba novogotického portálu dveří, vedoucích do zámecké kaple.

V dnešní době je zámek Hrubý Rohozec vyhledáván hned z několika důvodů. V první řadě se pojí se zámkem velice zajímavá historie nastíněna již výše, dále jsou v zámku k vidění historické památky, obrazy, dobový nábytek a malby. Za zmínku stojí také přilehlé okolí zámku, zeleň a vůně parku.

Pokud jste nebyli delší čas se svojí rodinou na výletě a nyní již nějaký ten výlet plánujete, vřele Vám doporučujeme výlet na zámek Hrubý Rohozec. Navíc, nechcete-li příliš namáhat své nohy, parkoviště je necelých 100 metrů od samotného zámku. Poté Vás již nečeká nic jiného, než příjemné procházení komnatami, popřípadě zámeckým parkem, vyvolávající dobou nostalgii.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby