Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zámek Hrubá Skála

Pondělí 13. září 2010 Turistika

Nad údolím říčky Libuňky, mezi Troskami a Valdštejnem si na dvou pískovcových skaliscích, které se zhruba v 60 metrech otevírají širokému okolí, honosně dřímá zámek Hrubá Skála. A právě na tento zámek se v dnešním díle seriálu o turistických oblastech, hradech a zříceninách v regionu Mladá Boleslav spolu vydáme. Zámek Hrubá Skála patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v této překrásné a přírodou obklopené lokalitě. Každý rok do tohoto zámku zavítají tisíce turistů z celé České republiky, ale pochopitelně i mimo ni. O zámek Hrubá Skála mají zájem i turisté ze státu jako jsou, Německo, Holandsko, Rakousko, Polsko, sousední Slovensko či Rusko.

Foto: Boleslavan.cz - Zámek Hrubá Skála

Zkrátka, zámek Hrubá Skála je oblíbenou turistickou destinací pro mnoho různých národů a kultur. Dokonce jej vyhledalo v minulosti také i několik filmových štábů a následně byly pořízené záběry použity v různých pohádkách či inscenacích, a to nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zámek Hrubá Skála a svatba, to jsou dva pojmy, které znamenají pro mnoho dvojic nezapomenutelnou vzpomínku na první společné cestě životem ve svazku manželském. Toto místo má charakteristický a romantický nádech, a nejedna nevěsta či ženich si proto Hrubou skálu vybírají jako startovní svatební místo.

Před samotnou návštěvou zámku Hrubá Skála si nejprve povězme něco málo z historie tohoto panství. Budeme-li se chtít podívat do doby, kdy byl tento zámek postaven, zastavíme se pravděpodobně u letopočtu 1353. Tento rok se totiž poprvé objevuje v písemných pramenech spolu se jménem majitele a zakladatele zámku, Hynkem z Valdštejna.

Kdysi hrad, zvaný pouze Skála, byl přejmenován na Hrubou Skálu v 17. století. Důvodem byl totiž stejnojmenný název hradu Skála nad řekou Jizerou. Od tohoto století se tedy obě místa jmenují rozdílně, Malá Skála a Hrubá Skála.

Dle dochovaných materiálů se ze zámku jeho první majitel neradoval dlouho. Z neznámých důvodů postoupil v té době ještě hrad svému bratrovi Jaroslavovi, zvaného také Jarek z Valdštejna.

Zámek Hrubá Skála, tak jako mnoho dalších panství v této době, byly postaveny na místech, kde bylo dokonale využito přírodních podmínek k obraně. Již v minulých dílech jsme psali o hradech, jako byl hrad Bezděz, či Trosky. Zámek Hrubá Skála byl postaven, tak jako již zmíněné hrady, na opravdu dobrém a strategicky zvoleném místě.

Vlastní hrad, včetně obou částí byly prakticky přístupné pouze a jen z jediného místa, a to po mostě na jižní straně. Pakliže by byl most zničen, odkryje se nepřekonatelná, zhruba šedesátimetrová propast. Z tohoto úhlu pohledu byl zámek Hrubá Skála dokonale bráněn.

Jistou zajímavostí je i protější skála mimo samotný zámek. Nese název Prachovna a k dnešnímu dni se na ni dochovaly zbytky základů a stopy po schodech. Prachovna ve své době mohla sloužit jako jakási rozhledna a strategické místo, ze kterého bylo vidět široko daleko. Při dobré viditelnosti nebyl problém vidět od severu Ještědu dále po horizontu kraje.

Chystáte-li se navštívit tuto opravdu krásnou památku, dovolte nám v závěru dnešního dílu blíže popsat cestou, kterou se k zámku Hrubá Skála dostanete.

Předpokládejme, že se chystáte uspořádat výlet pro celou Vaši rodinu. Vaše malé děti milují jízdu vlakem, tudíž Vaše plánování počítá s touto alternativou. Z Mladé Boleslavi se vydáme vlakem směr Turnov. Naší cílovou zastávkou bude vlaková stanice Hrubá Skála. Odsud nás pak čeká zhruba 2,5 kilometrů dlouhá cesta od obce Doubrava k zámku.

Výlet na zámek Hrubá Skála lze uskutečnit také i po silnici, tedy autem, popřípadě i na kolech. Ovšem u druhé zmiňované možnosti je nutný jistý fyzický předpoklad všech rodinných příslušníků. Pakliže se rozhodnete pro výlet autem, bude pro Vás jistě dobrou zprávou to, že lze prakticky dojet vozem až nahoru k samotnému zámku. Je zde sice poměrně úzká silnice a malý prostor pro parkování, ale při troše štěstí a řidičského umu si zcela jistě poradíte.

Zámek Hrubá Skála leží zhruba 6 kilometrů směrem od Turnova, tudíž by pro Vás neměl být žádný problém zámek najít. Navíc Vám cesta nezabere více než pár desítek minut. V hlavní, tedy v letní sezóně je zámek otevřen pravidelně, a to včetně nádvoří a věže zámku, ze které je opravdu náramný výhled do okolí a na přilehlé přírodní scenérie, obklopující toto nádherné panství.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby