Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zámek Dětenice

Čtvrtek 14. října 2010 Turistika

Máte-li rádi netradiční výlety po našem regionu a okolí, dnešní díl našeho seriálu Vás zcela určitě zaujme. Dnes se totiž vydáme do Dětenic. Jsme si jisti, že jste o tomto místě již slyšeli, s největší pravděpodobností nejspíše o místní středověké krčmě, která se nachází hned při vstupu do areálu zámku. O ní a o dalších neméně zajímavých místech, které jsou součástí zámeckého resortu, si nyní něco málo napíšeme.

Foto: Pavel Ondráček - Zámek a pivovar Dětenice - Zámek Dětenice v létě

Zámek Dětenice a celý jeho resort se nachází na okraji Českého ráje, konkrétně několik málo kilometrů od města Jičín. Denně sem zavítají desítky českých i zahraničních turistů, ale také i skupinky obchodních partnerů na své firemní večírky či rauty.

Nyní ale spolu zavítejme do historie zámeckého resortu Dětenice, a to až do doby kolem roku 1404, kdy se poprvé o této tvrzi provedl první záznam. Až koncem 16. století byl Křineckým z Ronova tento zámek přestavěn do čistě renesanční podoby.

V době, kdy zámek v Dětenicích koupil Jan Kristián, hrabě Clam-Gallas, došlo k poměrně zásadní přestavbě a z čistě renesančního sídla vzešlo sídlo pozdně barokní. Poté zámek prošel ještě jednou úpravou, a to v letech 1762 až 1765. V těchto letech stavitel Zachariáš Fiegert určil dnešní a nám známou podobu resortu zámku.

Jako každý zámek či hrad v našem regionu, tak i Dětenice jsou opředeny rouškou pověstí a tajemství. Podle jedné velice staré pověsti vznikla vesnice Dětenice již za vlády přemyslovského knížete Oldřicha, tedy někdy v první polovině 11. století. V této době se kníže potuloval se svoji družinou ve zdejších hlubokých lesích a lovili místní zvěř, když tu najednou objevili zbloudilé a opuštěné děti.

Vzhledem k tomu, že byl kníže Oldřich více ušlechtilý než-li zlý, nalezených dětí se ujal. Milým dětem nechal postavit vesnici, kterou poté pojmenoval Dětenice.

Nyní se ale opět vraťme do zámeckých komnat a pojďme společně ochutnat špetku historie s uměním, které se v tomto objektu dochoval do dnešních dnů.

Pro příznivce historie a umění na zámku v Dětenicích čekají dochované gotické, renesanční a barokní fresky, rokokové a klasicistní štukové výzdoby různých velikostí a také nástěnné malby, které stojí za to si prohlédnout. Kromě již zmíněných výzdob jsou na zámku umístěny také sbírky obrazů, loveckých trofejí a historických zbraní.

Pravidelně se v zámeckém resortu konají různé historické programy, jako jsou například rokokové plesy či středověké hostiny za doprovodu dobové kapely. Vždy se jedná o úžasnou podívanou, kterou milují jak dospělí, tak i děti. V místním zámeckém parku se dochovalo několik soch z dob klasicizujícího baroka. Nejen proto Vám návštěvu zámeckého parku vřele doporučujeme.

Jak již bylo zmíněno v úvodu dnešního článku, v těsné blízkosti zámku se nachází dobová středověká krčma, ve které jsou dnes a denně nabízeny netradiční dobové pochutiny a o víkendech i za doprovodu dobové kapely a kejklířů. Musíme Vás ale předem upozornit na to, že místní obsluha svoji roli hraje více než dobře a mnohdy se může stát, že zákazník se bude cítit při kontaktu s šenkýřkou při nejmenším zmaten. Zkrátka, středověká krčma se vším všudy. Součástí zámeckého rezortu je navíc i pivovar, ve kterém jsou pořádány prohlídky pro návštěvníky.

Zámek Dětenice je také vhodným a velice často vyhledávaným místem pro uzavření svazku manželského. V tomto romantickém prostředí jsou svatby velice častou i turisty vyhledávanou podívanou.

Pokud se chcete vydat se svoji rodinou na zámek Dětenice, nejlepší vhodnou trasou pro Vás bude směr Mladá Boleslav – Jíčín. Dětenice jsou poměrně nedaleko a Vaše cesta tak nebude trvat déle, než několik málo minut. Po příjezdu do vesnice zaparkujte svůj vůz na vyhrazeném parkovišti, které se nachází zhruba 100 metrů od vstupu do zámeckého areálu.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby