Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 21. března 2023, svátek má Radek | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Z Mladé Boleslavi do Bezděčína již s dálniční známkou

Úterý 4. ledna 2011 Ostatní

Nový rok, respektive první leden přinesl mnoho změn mezi občany České republiky. Ať už to bylo snížení platů u státních zaměstnanců o 10%, nižší podpora při nezaměstnanosti a nebo zrušení výjimek a nové zpoplatnění několika kilometrů dálnic a rychlostních silnic, na kterých bylo doposud možné jezdit bez zakoupeného platného kuponu, nebo-li dálniční známky. A jakých míst se vlastně tato změna týká? O tom se dočtete v následujících odstavcích dnešního článku.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Místa, která budou nově zpoplatněná

Jak jsme již zmínili v úvodu dnešního článku, na všech místech, kterých se zrušení výjimky týká, začne platit od 1. ledna 2011. Jsou to místa, jako je například celá dálnice D1, D5 a pro nás důležité místo, rychlostní komunikace R10. Jinými slovy, pokud jste byli zvyklí využívat neplacený úsek mezi Bezděčínem a městem Mladá Boleslav, od 1. ledna je tato výjimka zrušena a platí zde stejné podmínky pro využívání jako na jiných placených úsecích.

Musíme Vás zároveň na tomto místě upozornit na velice důležitý fakt. Pokud byste se rozhodli i nadále využívat tento úsek bez zakoupené dálniční známky, hrozí Vám udělení pokuty na místě od Policie ČR až do výše 5 tisíc korun a ve správním řízení se může částka dokonce vyšplhat až na neuvěřitelných 500 tisíc korun. Zvažte tedy, zda-li se Vám opravdu tento risk vyplatí.

Některá místa budou bez poplatků

Některá místa zůstanou opravdu mezi výjimkami, kterých se zpoplatnění týkat nebude. Jsou to především malé úseky dálnic, které nejsou z různých důvodů napojeny na dálniční síť a nebo to jsou úseky, které jsou jedinou možnou spojnicí mezi nákupním centrem a vesnicí, případně městem.

V konkrétním případě se bude jednat o dálnici D2. Zde bude možné používat první 3 kilometry bez zakoupeného dálničního kuponu. Další výjimka byla zachována na rychlostní komunikaci R52 v úseku Brno a Rajhrad, tedy zhruba 10 kilometrů dálnice.

Zpoplatnění úseků, pro mnohé problém

Samotné zpoplatnění většiny úseků vyvolal obrovské protesty u lidí, kteří žijí v nepatrné vzdálenosti od dálnice. A důvod je pochopitelný. Ne jeden řidič se bude chtít vyhnout nově zpoplatněným úsekům, a tím pádem se stane součástí neúnosného zvýšení provozu právě v těchto oblastech, jako jsou města, případně menší vesnice. Bohužel, i přes hlasité protesty jednotlivých obyvatel tento návrh platit začne.

Asi největší dopad a následné neúnosné zvýšení provozu v obcích nastane na jižní Moravě. Každý den si po nezpoplatněných úsecích zkracovalo cestu do práce více než 10 tisíc lidí, kteří nyní budou hledat jiné alternativy. Jistě, někteří z nich si s největší pravděpodobností dálniční známku zakoupí, ale i tak se zvýšení provozu okolní obce nevyhnou.

Největším paradoxem na celé této změně je to, že obce v těchto oblastech investovali zhruba 200 milionů do různých ostrůvků a dalších oprav komunikací, což se jim i nakonec povedlo. Ale k čemu jim to bylo, když se díky této změně provoz v obcích opět zvedne?

A co na to samotné Ministerstvo dopravy? Ministerstvo to jako problém nevidí a nepředpokládá, že by tato změna měla přinést dramatické navýšení provozu v obcích. Ba naopak si slibuje přísun několika desítek milionů korun do státního fondu dopravní infrastruktury.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby