Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Vyhlídková věž opět otevřena

Pátek 30. dubna 2010 Turistika

Po zimní přestávce se opět otevře veřejnosti vyhlídková věž vedle budovy Staré radnice na Staroměstském náměstí. Od soboty 1. května tak budou moci obyvatelé města Mladá Boleslav, ale i přespolní navštívit tuto věž a pokochat se opravdu krásným výhledem na naše město, okolí i horské panorama. Věž bude otevřena denně, mimo pondělí. V měsících květnu a červnu bude otevírací doba stanovena takto. Úterý až pátek od 13 do 17 hodin, v sobotu a v neděli pak od 10 do 11.30 a od 12.30 do 17 hodin.

Foto: Boleslavan.cz - Vyhlídková věž

V měsících červenci a srpnu bude otevřeno od úterý do neděle od 10 do 11.30 a od 12.30 do 17 hodin. Opět, mimo pondělky. Děti a studenti zaplatí vstupné 5 korun a dospělí pak zaplatí 10 korun. Omezení se týká dětí mladších 15 let. Ti mohou na věž pouze za doprovodu svých rodičů, popřípadě dospělé osoby. Na věži je také umístěn dalekohled, pomocí kterého si je možné prohlédnout široké okolí města. Zájemci zaplatí 10 korun za 4 minuty.

Vyhlídkovou věž bude možné navštívit pouze za příznivého počasí. Pakliže bude silný vítr, bouřky či déšť, vyhlídková věž bude uzavřena veřejnosti.

Nyní bychom se mohli podívat částečně do historie a obeznámit se blíže s touto zajímavou stavbou. V letech 1554 – 1559 byla postavena renesanční budova staré radnice. Honosná a bohatě zdobená sgrafitovou ornamentální figurovou výzdobou renesanční radnice, je dílem známého italského architekta Mattea Borgorelliho, který se vedle staré radnice podílel také na přestavbě zámku v Přerově nad Labem či zámku v Brandýse nad Labem.

Architekt Matteo Borgorelli vystavěl také v letech 1541 – 1542 první volně stojící renesanční kostel ve střední Evropě nesoucí název Kostel Obrácení sv. Pavla. Jeho práce je také patrná ve Staré Boleslavi, kde vybudoval zátopový most.

V Mladé Boleslavi Matteo Borgorelli pracoval také na Sboru českých bratří, který se řadí mezi nejstarší renesanční pseudobasiliky mimo Itálii. Tato stavba mimo jiné připomíná také slavnou minulost města, kdy se město Mladá Boleslav, stalo v 16. století centrem Jednoty bratrské.

Díky velké oblíbenosti architekta Mattea Borgorelliho v našem městě, mu bylo umožněno postavit několik dalších budov, včetně staré radnice na Staroměstském náměstí.

Stará radnice, jak již bylo zmíněno, byla postavena v letech 1554 – 1559. Její průčelí je opatřeno grafitovou výzdobou spolu se scénami ze Starého i Nového zákona. Vedle ornamentální výzdoby je také možné na stěnách staré budovy spatřit postavy evangelistů a světců.

V letech 1939 – 1941 se stará budova dočkala dostavby dalších několika křídel a postupné rekonstrukce, konkrétně tedy v 2. polovině 19. století. Původní budova byla tedy v polovině 19. století doplněna o boční a zadní trakt.

V roce 2001 byla zpřístupněna veřejnosti současná podoba věže, jenž je součástí staré radnice. Její výška dosahuje 31,8 metrů.

Pokud byste chtěli svým dětem o letních prázdninách ukázat něco neobvyklého z města, ve kterém po celý rok žijí, výlet na vyhlídkovou věž staré radnice na Staroměstském náměstí je ta pravá volba. Výhled je odsud opravdu krásný a panorama, které se Vám zde nabídne je dech beroucí. Vřele doporučujeme.

Pochopitelně, že je mnohem více míst v našem městě, které stojí za to navštívit. Koneckonců přímo z vyhlídkové věže dohlédnete na místní boleslavský hrad či nedaleký lesopark Štěpánka, záleží pouze na Vás, jakým způsobem strávíte volný čas se svými dětmi.

Na závěr nám dovolte nabídnout Vám několik dalších zajímavých tipů, kam lze zavítat se svými dětmi v Mladé Boleslavi v době letních prázdnin. 1. května se v Mladé Boleslavi oficiálně otevře veřejné koupaliště, které nabídne svým návštěvníkům vyhřívaný bazén. To znamená, že ve dnech, kdy teplota vzduchu nebude příliš optimální pro letní koupání, zdejší bazén Vám i přes nepřízeň počasí tuto radovánku umožní. Vyhřívaný bazén pak ocenění především Vaše děti, na které čekají i další neméně zajímavé vodní atrakce.

Přejeme Vám hezky prožitou letní sezónu v našem městě. Nezapomeňte navštívit některé z výše uvedených míst v našem článku. Jsme více než přesvědčeni o tom, že budete nad míru spokojeni.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby