Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Velikonoce klepou na dveře

Neděle 10. dubna 2011 Ostatní

Jak již samotný název dnešního článku napovídá, čas Velikonoc se nezadržitelně blíží. Toto období je pro mnoho rodin určitým impulsem k tomu, aby tento mimořádný čas využili se svými dětmi k rodinnému výletu, případně k jiné formě společné rodinné dovolené. Tento rok připadají Velikonoce na 25. dubna a pro mnoho rodin bude po celé České republice připraven opravdu zajímavý a zároveň i pestrý program, včetně v našem regionu. Proto nepřestávejte číst. V letošní nabídce jsou akce, které byste si neměli nechat uniknout.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Město Mladá Boleslav a přilehlé okolí obvykle v tento čas nezůstává pozadu, což se konec konců dočtete v následujících odstavcích. Dříve ale, než Vám nabídneme přehled akcí pro náš region, bychom společně s Vámi zavítali do historie až k samotnému počátku tohoto jarního svátku, zvaného Velikonoce.

Z historie svátku Velikonoce

Velikonoce jsou podle všeho nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ke kterému mělo dojít třetího dne po jeho samotném ukřižování. Slavení Velikonoc má svoji dochovanou zmínku v listech apoštola Pavla, a to kolem roku 50 n. l. Další dochované doklady hovoří o svátku Velikonoce kolem 2. století našeho letopočtu.

Je samozřejmé, že samotné chápání a lidové zvyklosti, které jsou spojeny s Velikonocemi, se místně odlišují, nicméně samotná podstata je úzce spjata s příchodem jara. Asi každého z Vás bude zajímat, proč právě název Velikonoce a odkud pochází.

Svátek Velikonoce je také známý jako Pascha, nebo-li přechod a připadá vždy na neděli, následující po prvním jarním úplňku.

Symboly, charakterizující Velikonoce

Prvním a dalo by se říci, že i hlavním symbolem Velikonoc je beránek, který v minulosti představoval v židovské tradici Boží stádo, které vede Hospodin. Mezi křesťany beránek symbolizuje Ježíše Krista, který byl právě tím beránkem, obětovaným za spásu celého světa.

Dalším symbolem je vajíčko, jakožto symbol nového života. V mnoha kulturách je vajíčko hlavně symbolem plodnosti a života, proto nesmí chybět na žádném stole.

Nyní se ale vraťme do současnosti a připomeňme si alespoň některé z akcí, které se budou konat v regionu Mladé Boleslavi právě na tento mimořádný svátek.

Velikonoční svátky na zámku Sychrov

Jedná se o tradiční velikonoční akci, která je úzce spojena s ukázkami řemesel a prodejem tradičního zboží. Návštěvníci zámku se mohou těšit na program uměleckého sdružení „Bohém“, v prostoru čestného dvora. Velikonoční akce se koná od 16. do 17. dubna, a to vždy od 9:00 hodin. Vstupné na tuto akci je 50 Kč. Snížené vstupné platí pro děti od 6 do 15 let. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Další akce, která se uskuteční na svátek Velikonoční, bude Workshop na téma „Velikonoce“ v Galerii Templ, v Mladé Boleslavi. Uskuteční se v pondělí 18. dubna od 17:00 hodin. Trvat by měl podle pořadatelů kolem 2 hodin. Vstupné činí 350 Kč.

Během tohoto workshopu si bude každý moci vyrobit vajíčko technikou nešitý patchwork a košík přírodní dekorací, který bude posléze možné využít jako dekoraci nebo na různé sladkosti, kterých se přítomné děti dočkají od velikonočního zajíčka.

V ceně je materiál, látka, stuhy, karton, přírodní dekorace, lepidlo a vajíčko. Organizátoři žádají všechny, kteří se chtějí zúčastnit workshopu, aby si sebou přinesli nůžky, tužku s kružítkem, propisku, pravítko a také špičatý pilníček na vajíčko z patchworku.

Pokud máte o tuto akci zájem, je nutné se nahlásit na telefonu 326 725 381, případně zaslat svoji přihlášku na emailovou adresu: templ@kulturamb.eu.

Pochopitelně, že se během 25. dubna uskuteční mnohem více akcí, které budou stát za to navštívit, záleží jen na Vás, pro kterou se rozhodnete. Každopádně Vám přejeme příjemně prožité Velikonoční svátky.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby