Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Valdštejn

Pondělí 11. října 2010 Turistika

Původně byl postaven na třech základech z pískovce. Na jednom poměrně dosti sníženém podkladu se nacházel zadní hrad, na druhém podkladu prostřední hrad a na prvním podkladu ve stejné úrovni jako byl ten druhý, se nacházel přední hrad, přístupný kamenným mostem přes poměrně hluboký příkop. Už víte, o kterém místě zde hovoříme? Nebudeme dále chodit kolem horké kaše a místo, o kterém bude dnešní díl pojednávat, Vám prozradíme. Dnešní díl o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav a okolí se bude věnovat hradu Valdštejn.

Foto: Boleslavan.cz - Most k Valdštějnu

A začneme hezky od začátku, tedy na samotném počátku hradu Valdštejna. Hrad Valdštejn byl postaven někdy kolem poloviny 13. století. Přesné datum není bohužel známé, tudíž se můžeme pouze domnívat a polemizovat nad jednotlivými roky. Nicméně, 13. století je víceméně výchozím letopočtem.

Stejně, jako jiné hrady v této době i Valdštejn byl postaven na pískovcových základech a tvořil takzvaný souvislý pás skalních hradů. Mezi tyto hrady můžeme také počítat například zříceninu hradu Bezděz. Zkrátka, všechny tyto hrady využívaly přítomnost obrovských balvanů v pískovcových skalách, které posléze tvořily základní stavební element. Koneckonců i samotný originální název hradu Valdštejn – Waldstein je důkazem výše popsaného způsobu využití skalních základů.

Bohužel z původního objektu hradu mnoho nezbylo. Dochovalo se jen několik obvodových zdí u předního a prostředního hradu, dále pak zbytky původních obvodových zdí u zadního hradu. Pod těmito zdmi jsou ve skalách vytesány sklepy. Návštěvníci se mohou také stále pokochat původní gotickou zdí s hrotitými otvory oken, nacházející se na východní straně, a to na nejvyšším místě.

S největší pravděpodobností byl hrad Valdštejn postaven převážně ze dřeva, respektive většina budov. Výjimku tvořil pouze samotný palác a věž. Dokazuje to mnoho otvorů pro klády ve zbytcích obvodových zdí, ale i skalách.

Z hradu Valdštejn byl a stále i je opravdu skvostný výhled do kraje. Především tedy na jižní straně. Byl odsud překrásný výhled směrem na Turnov, Kozákov až k samotnému předhůří Krkonoš. V dnešní době je výhled poněkud zahalen vzrostlými lesními porosty, především pak borovicemi a smrky.

A co bylo vlastně příčinou pro založení tohoto hradu? V první řadě to byl mohutný nástup rodu Markvarticů, konkrétně za doby panování Přemysla Otakara II. Tomuto rodu patřilo v podstatě celé Pojizeří, a to od Mladé Boleslavi až k již zmíněným Krkonoším.

S největší pravděpodobností, byť neprokázanou, byl zakladatelem hradu Valdštejn Jaroslav z Turnova, který žil v letech 1234 až 1269. Opět ale musíme podotknout, že se nejedná o zcela průkaznou informace, pouze se tak velké množství historiků domnívá. O čem ale nemůže být sporu je fakt, že Jaroslav z Turnova byl otcem Zdeňkovi z Valdštejna, tedy otcem majitele hradu, o kterém se vede první záznam. Konkrétně se jedná o rok 1304.

Hrad Valdštejn je každý rok navštěvován stovkami turistů z širokého okolí České republiky, ale i mimo. Důvodem je jeho zajímavá minulost, ale hlavně také jeho poloha. Kraj, ve kterém se hrad Valdštejn nachází, inspiroval již mnoho básníků, spisovatelů či malířů. Český kraj, ve kterém se hrad nachází je zkrátka romantickým a hlavně inspirativním místem, které stojí za to navštívit.

Pakliže bychom měli zmínit některé slavné a významné umělce, kteří tento kraj a konkrétně hrad Valdštejn navštěvovali, rozhodně bychom měli vyzvednout jméno Josefa Bohuslava Foerstera, hudebního skladatele, který zde vytvořil několik svých děl. Proto lze také objevit na druhém nádvoří pamětní desku, která je tomuto skladateli v těchto místech na počest umístěna.

Máte-li namířeno tímto směrem a hrad Valdštejn je ve Vašem pomyslném hledáčku, dovolte nám alespoň zhruba nastínit ideální cestu k tomuto pěknému místu. Pokud se na hrad Valdštejn chystáte pěšky, popřípadě na kole, z města Turnova se vydejte po červené turistické značce přes Hlavatici. Další možná trasa je po zelené přes Pelešany. Odtud jsou to zhruba 3 kilometry na hrad, navíc je tato trasa ideální pro cyklisty.

Pokud máte malé děti, které ještě nejsou schopné absolvovat delší túry, nemusíte zoufat. Autem můžete zajet přímo pod hrad, a to konkrétně k obci Pelešany. Zde se nachází parkoviště, od kterého je to pak už necelých 500 metrů volné chůze po zelené značce.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby