Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Třetí ročník festivalu Den Země

Pondělí 12. dubna 2010 Kultura

A je to opět zde. Již třetí ročník festivalu pod názvem Den Země je opět v našem městě. Mezi dny od 17. do 23. dubna bude probíhat v Mladé Boleslavi festival, který bude oficiálně zahájen v sobotu v parku Na Výstavišti. Následně pak od 19. do 23. dubna budou pro všechny zájemce pořádány každý den od 17 hodin praktické přednášky na téma udržitelnost budoucnosti, nové úsporné technologie a mnoho dalších zajímavých témat, vztahujících se k problematice kolem naší planety.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Na přípravách kolem tohoto festivalu se jako již tradičně podílí magistrát města Mladá Boleslav a Ekocentrum Zahrada Domu dětí a mládeže. Pakliže byste měli zájem o jednotlivé přednášky či představení, každý den se konají od 17 hodin v Ekocentru Zahrada Domu dětí a mládeže.

Dříve, než si ale projdeme detailně rozpis letošního ročníku Den Země, bychom si měli objasnit samotný vznik tohoto festivalu a seznámit se blíže s tímto svátkem. Den Země je jak již sám název napovídá, věnovaný naší planetě Zemi. Koná se každoročně ve stejný čas, tedy 22. dubna. Důvod, proč právě v tento čas je zcela prozaický. Svátek Den Země je zásadně ovlivněn původními dny naší planety, které se konaly v době jarní rovnodennosti a oslavovaly tím tak příchod jara.

V dnešní době se tento svátek váže spíše k ekologii naší planety samotné, než-li k vítání jara. Ekologicky motivovaný svátek je zcela primárním důvodem pro všechny kouty světa, ve kterých se tento svátek slaví. Jeho posláním není nic jiného, než-li informovat a upozorňovat lidi na globální dopady ničení životního prostředí kolem nás.

Svátek Den Země se snaží rozvíjet diskuzi na toto téma a pokouší se najít ideální možné řešení mezi lidmi, které tato problematika zajímá, a chtějí se aktivně podílet na ochraně naší planety.

V posledních letech se také objevilo několik názorů, které nabádají k přesunutí tohoto svátku blíže k letnímu slunovratu, a to pouze z jednoho prostého důvodu. Údajně by tato změna přilákala více zájemců o tento svátek díky lepšímu počasí. Tato myšlenka zůstává k dnešnímu dni ovšem nepochopena a tudíž i v letošním roce se svátek Den Země koná v dubnu.

Pokud bychom se chtěli dostat hlouběji, až k samotným kořenům svátku Den Země, ocitli bychom se v roce 1969. Konkrétně bychom se ocitli ve Spojených státech Amerických, na západním pobřeží ve městě San Francisko. Byl to právě John McConnell, který jako první začal nahlas volat po vzniku mezinárodního dne Země. Následně také vytvořil i vlajku, která tento svátek zastupuje a reprezentuje.

První ročník svátku Den Země se uskutečnil v již zmíněném městě San Francisko a byl mířen víceméně dvěmi směry. Jedním směrem byl opravdu ekologicky zaměřený svátek, ovšem na druhé straně se jednalo o protest a nesouhlas s válkou ve Vietnamu.

V dnešní době je již svátek Den Země vnímán pouze a jen jako ekologicky zaměřený svátek, jehož podstatou je informovat obyvatele naší planety, mimo jiné i našeho města o budoucnosti naší planety, prevenci, změnách v přístupu k ekologii a mnoha dalších neméně důležitých segmentech, které úzce souvisí s naší planetou Zemí.

Cílem zakladatele a jeho přívrženců bylo přenést problematiku, týkající se ekologie přímo mezi politické spektrum. To znamená, zvýšení snahy o recyklaci odpadků, popřípadě hledání obnovitelných zdrojů energie. Na tuto akci Johna McConnella reagovali nejvíce studenti, díky kterým se svátek Den Země pomalu, ale jistě šířil po celé zemi USA a nakonec i za její hranice, což dokazuje i festival, který mohou navštívit obyvatelé Mladé Boleslavi v těchto dnech.

Ale abychom nezapomněli na samotný program letošního festivalu. Zájemci o letošní svátek Den Země se mohou připravit například na přednášku Martina Mikeska, který bude hovořit o úsporných spotřebičích a nových technologiích, šetrných k přírodě samotné. Dále se potencionální zájemci mohou těšit na přednášku JUDr. Idy Rozové, která bude hovořit o právech spotřebitelů, intrikách, které používají prodejci a výrobci na nás zákaznících a v neposlední řadě se 21. dubna mohou lidé dozvědět něco málo o úsporném bydlení budoucnosti s minimálními provozními náklady.

23. dubna v pátek se mohou účastníci letošního festivalu Den Země těšit na vystoupení herce Jaroslava Duška v místním Domě kultury, kde se v Divadelním sále uskuteční diskusní večer s názvem Hledání cesty. Hovořit se bude o alternativních způsobech bydlení či o životních hodnotách a věčném hledání. Věříme, že se letošní ročník vydaří stejně tak dobře, jako ročníky předchozí a návštěvnost a zájem místních lidí bude růst geometrickou řadou.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby