Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Škoda Auto zvedá mzdy

Středa 31. března 2010 Ekonomika

Velice pozitivní zprávy se donesly zaměstnancům Škoda Auto, a to zprávy týkající se navýšení mezd. Zaměstnanci této společnosti budou mít tak od dubna mzdy o 2,7 procenta vyšší, než-li tomu bylo doposud. Vedení firmy se na tom dohodlo s odbory a díky tomu je tak nepříjemná hrozba stávky po dlouhých měsících jednání se vší pravděpodobností zažehnána.

Foto: Boleslavan.cz - Zákaznické centrum Škoda Auto

A navíc, zaměstnanci dostanou od svého zaměstnavatele jednorázovou platbu 10 tisíc korun, a to je při dnešní nepříjemné hospodářské situaci více než pozitivní zpráva. Dle prohlášení mluvčího firmy Jaroslava Černého, zaměstnanci obdrží jednorázovou mimořádnou platbu ve výši 10 000 korun českých jako ocenění jejich výkonů a flexibility ve velmi náročném a turbulentním roce 2009. Kromě již zmíněného navýšení a jednorázové platby se dostane zaměstnancům také zvýšení penzijního připojištění, konkrétně se jedná o částku 50 korun měsíčně.

Vzhledem ke složitému vyjednávání a napjaté atmosféře, která byla po celou dobu kolektivního vyjednávání všudypřítomná, bylo vyhlášeno přísné informační embargo. Díky tomu nebylo možné získat ani částečné prohlášení od žádné z obou zúčastněných stran. Obě strany zkrátka odmítaly jakékoliv stanovisko, týkající se nejen samotného průběhu, ale především rozhodnutí o kolektivní smlouvě jako takové.

Toto vyjednávání by se dalo velice snadno přirovnat ke stále živému, až bouřlivému vyjednávání, které Škoda Auto zažila před třemi lety. Odborům totiž před třemi lety dosti zásadním způsobem dopomohla k vítězství a prosazení svých požadavků několikahodinová stávka, která byla připravena jako hlavní zbraň i tentokrát, pokud by se vyjednávání o kolektivní smlouvě dostalo do slepé uličky. Naštěstí pro všechny přítomné se dosáhlo přijatelného výsledku a obě strany se rozešly ve smíru.

Škoda Auto je jednou z největších firem v České republice. Tato firma zaměstnává kolem 25 tisíc lidí z různých regionů. Pakliže bychom se chtěli zaměřit na samotnou mzdu, tak průměrně si zaměstnanec Škoda Auto odnáší měsíčně kolem 26 a půl tisíce korun. Tento fakt se díky nové kolektivní smlouvě změní a zaměstnanec si tak nyní přijde na zhruba 27 a půl tisíce korun českých. Jednoduchými počty dosáhneme navýšení průměrného platu zhruba o tisíc korun.

Společnost Škoda Auto přitom loni vykázala čistý zisk zhruba o 68 procent nižší, než-li tomu bylo v letech minulých. V číslech vyjádřený zisk, zhruba 3,46 miliardy korun. Tržba společnosti se propadla o 6,2 procenta na částku nepřevyšující 187,8 miliardy korun. I z tohoto úhlu pohledu je patrné, že výsledek jednání o nové kolektivní smlouvě může být brán jako obrovské vítězství odborů proti společnosti Škoda Auto.

Jedním dechem je potřeba na druhou stranu ovšem dodat, že dodávky vozů samotným zákazníkům naopak decentně narostly, a to o 1,4 procenta. To znamená, že bylo vyrobeno a prodáno 684 200 vozů, nesoucích jméno a značku společnosti Škoda Auto.

Dokonce se i otevřeně hovoří o vlivu nižší ceny vozů Škoda na zahraniční trh, konkrétně tedy na západní trh v Německu a dalších vyspělých zemích. Díky hospodářské krizi byla společnost Škoda Auto nucena razantním způsobem snížit ceny svých vozů, a to se výrazným způsobem ukázalo jako skvělý tah. Mimo to společnosti také velice zásadní měrou pomohlo takzvané šrotovné v Německu, které dopomohlo společnosti Škoda Auto také k vyššímu obratu.

Podle nepříliš starého prohlášení předsedy představenstva Reinharda Junga, by se společnost Škoda Auto, mohla přiblížit k dalšímu prodejnímu rekordu. Důležitou, dalo by se říci klíčovou roli, zde bude ovšem hrát vývoj hospodářské krize nejen u nás v České republice, ale i za hranicemi našeho státu.

Věřme, že se nás již hospodářská krize příliš drastickým způsobem nedotkne a společnost Škoda Auto nebude nucena sáhnout k tak nepříjemným opatřením, jakým je například propouštění kmenových zaměstnanců, popřípadě snižování pracovních hodin v týdnu.

Nyní se ale zraky zaměstnanců více či méně upírají směrem k nové uzavřené kolektivní smlouvě, která jim vlévá do žil naději a trochu jistoty, o kterou díky hospodářské krizi tak rychle a jednoduše přišli. Až čas ovšem ukáže, jak dlouhá byla opravdu hospodářská krize a jakým způsobem se na nás všech podepsala, nejen společnosti Škoda Auto. Lidé by si měli uvědomit, že to jsou právě oni, kdo udává vývoj v tržní ekonomice našeho státu. Jakmile lidé nebudou nakupovat, výrobci zkrátka přestanou vyrábět a následovat bude propouštění, s odbory i bez nich.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby