Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 28. září 2023, svátek má Václav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Senioři na Mladoboleslavsku

Sobota 10. července 2010 Ostatní

Stárnutí je u člověka, tak jako u zvířat přirozený proces, kterému se zkrátka a jednoduše vyhnout nedá. Týká se každého z nás a jeho proces se v mnohém projevuje více negativně, než pozitivně. Stárnutí se projevuje negativně především na našem zdraví. Sluch, zrak, paměť, motorické funkce, jinými slovy pohybové funkce člověka a mnoho dalších, neméně důležitých funkcí jsou právě těmi, na kterých se stáří projevuje více, než by nám bylo příjemné. Zkrátka, stárnutí se u nás projevuje dříve nebo později na všech stranách.

Foto: Boleslavan.cz - Penzion pro důchodce Mladá Boleslav

Život ve stáří není pouze spojen s negativními dopady na člověka. Plnohodnotný život je možné žít i v pokročilém věku a záleží jen na nás samotných, jak se ke stáří postavíme. Pokud bychom se zde měli pokusit lépe rozvést pozitivní vlivy na člověka v důchodovém věku, rozhodně bychom měli zmínit vnoučata, koníčky, kontakt s lidmi různého věku, vzdělávání a v neposlední řadě snahu stále žít.

Mnoho důchodců tráví poslední roky v takzvaných domovech důchodců nebo-li v domech pro seniory. Toto prostředí pro život volí důchodci mnohdy sami dobrovolně, ale také se najdou případy, které zkrátka nemají na výběr a v domě seniorů skončí víceméně z důvodů, které mu již neumožňují žít život běžným způsobem. Ve většině případů se jedná o zdravotní důvody či komplikace, které eliminují samostatnost důchodce.

Díky domovům důchodců se tito lidé opět dostávají zpět alespoň částečně do života schopného prostředí, které jim může psychicky pomoci. Představme si modelovou situaci, ve které vystupuje paní Nováková. Paní Nováková žila ve čtvrtém patře panelového domu bez výtahu, na sídlišti města Mladá Boleslav. Její rodina již několik let žije v rodinném domě za městem a s paní Novákovou udržují nepříliš vydařený rodinný vztah. Paní Nováková má díky svému věku a také narůstajícím zdravotním potížím velké problémy. Tyto problémy nemilosrdně komplikují její život.

Každodenní potřeby a povinnosti je schopna řešit s opravdovým sebezapřením a za totálního fyzického vyčerpání. Rozumným řešením by zde bylo jednoznačně přestěhování paní Novákové za rodinou, bohužel díky již zmíněným rodinným vazbám tato možnost není reálná. Naštěstí se objevuje možnost využít dlouhodobě služeb domova důchodců, kterou paní Nováková využije. Nečeká ani minutu. Jakmile je to jen trochu možné, okamžitě se i s přispěním své rodiny stěhuje do domova důchodců. Netrvá ani týden a paní Nováková má po nastěhování nové přátelé.

Mnoho starších občanů, žijících v okolí Mladé Boleslavi, přeceňují své možnosti a tak se často můžeme setkat s opravdu nepříjemnými událostmi, ve kterých hraje zásadní roli stáří.

Jeden příklad za vše. Začátkem měsíce dubna se vydal postarší manželský pár na výlet se svým vozem. Na tomto sdělení by nebylo nic zvláštního, kdyby se nevydali na výlet po rychlostní komunikaci R10, a to ke všemu v protisměru. Jen díky opravdovému štěstí se tento omyl obešel bez jakéhokoliv nepříjemného vyústění.

Podobný případ byl zaznamenán ke konci roku 2009 na sjezdu z rychlostní komunikace R10 u Intersparu směrem na Prahu. Tyto dvě události mají jedno společné. Jsou jasným znamením, že lidé v pokročilém stáří by již neměli řídit osobní vůz. V lepším případě by minimálně měli projít dopravním testem způsobilosti o řízení.

Možná s ohledem na tyto události, možná pouze z čisté solidarity ke starším lidem se magistrát města Mladá Boleslav rozhodl pro velice štědrý krok a nabídl důchodcům městskou hromadnou dopravu zdarma. Tato změna v pravidlech městské hromadné dopravy se týká důchodců, starších 70 let. Nejsou to ale pouze důchodci, kteří mohou této štědré změny využít, jedná se také ženy na mateřské, děti do 15 let a osoby na rodičovské dovolené.

Závěrem bychom zde chtěli také ještě zmínit důvěřivost starších lidí, které využívají různí podvodníci a zlodějíčci. Dnes a denně se můžeme dočíst v novinách, popřípadě slyšet v rádiu zprávy typu, důchodce byl okraden mladým zlodějem u autobusové zastávky, popřípadě v odlehlé ulici města. Podvodníci, kteří se specializují na důchodce, jsou mnohdy tak vypočítaví, že jsou ochotni přijít až do bytu konkrétního důchodce a nabízet mu například zprostředkování nákupu elektrospotřebiče, jako je lednička, sporák či automatická pračka.

Důvěřiví důchodci velice často pod psychickým nátlakem podvodníků svolí a podvodníkům vyjdou vstříc. Pochopitelně, že poté již podvodníka nikdy neuvidí a spolu s ním ani jeho pračku, za kterou již zmíněnému podvodníkovi zaplatili. Pokud máte starší členy v rodině, kteří by se mohli stát další z mnoha obětí, informujte je a detailně jim popište možné nepříjemnosti, které je mohou velice rychle a snadno potkat.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby