Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Rybaření v regionu Mladá Boleslav

Čtvrtek 19. srpna 2010 Ostatní

Máte rádi klid, ryby a vodu? Potom bude tento článek určen především Vám. Rybaření je a vždy bylo spojeno s odpočinkem a duševní relaxací. Každý rybář Vám potvrdí, že se na rybách nejvíce a hlavně nejspolehlivěji uklidní a běžné problémy přitom hodí spolehlivě za hlavu. Rybaření může být i sportem, spočívajícím v lovu ryb na udici, ale hlavně je rybaření zálibou. Mnohdy se můžeme setkat také s názvem rybolov, byť je častěji tento termín spojován s průmyslovým odchytem či výlovem ryb v moři či rybnících. Ať už použijeme jakýkoliv název pro tuto bohulibou činnost, výsledkem bude vždy skvěle strávený čas u vody.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Základní pojem rybaření

A o čem je vlastně samotné rybaření? Jakým způsobem funguje a co by měl znát každý začínající rybář? Na všechny tyto otázky naleznete odpovědi v následujících řádcích.

Rybaření je ve své podstatě založeno na zcela přirozené potřebě samotných ryb přijímat potravu. Tak jako lidé, či suchozemská zvířata, tak i ryby musí jíst. Primárním účelem v rybaření je přimět samotnou rybu, aby spolkla návnadu, v níž je ukrytý háček.

Pochopitelně, že máme různé typy háčků, ale i vlasců či samotných prutů na chytání. Vše se odvíjí od toho, co budeme chtít ulovit.

V České republice sdružují všechny zaregistrované rybáře dvě organizace, a to Český rybářský svaz spolu s Moravským rybářským svazem. Obě tyto organizace také obhospodařují většinu rybářských revírů v České republice.

Jakým způsobem a kde oficiálně začít s rybařením

Pakliže se budete chtít stát rybářem a následně tedy i chytat ryby na udici, budete potřebovat rybářský lístek a takzvanou povolenku k lovu ryb. Rybářský lístek můžete získat na dobu jednoho roku, 3 let a nebo dokonce na dobu 10 let. Lístek Vám bude vydán v okamžiku zaplacení správního poplatku na obecním úřadě Vašeho trvalého bydliště.

Abyste mohli získat rybářský lístek, bude nezbytně nutné prokázat se při nejmenším osvědčením o získané kvalifikaci pro vydání prvního rybářského lístku.

Základní techniky v rybaření

Jakmile získáte svůj první rybářský lístek, můžete si vybrat z několika způsobů rybaření. V dnešní době existuje šest základních technik v rybaření a každá se liší ve způsobu předložení nástrahy.

První základní technikou je takzvaná plavaná. Plavaná je jednou ze základních technik, při které je vedena nástraha ve vodním sloupci, a to v libovolné hloubce od hladiny po dno.

Další technikou je položená. Technika položená je také mezi rybáři známá, jako „Lov na těžko“.

Pakliže máte v úmyslu vydat se na lov dravých ryb, rozhodně byste měli zvolit rybolovnou techniku, zvanou přívlač. V této technice je důležité umět vést umělou nástrahu tak, aby úspěšně imitovala pohyb živočicha, který je obvykle potravou pro dravou rybu.

Mezi sportovními rybáři je velice oblíbená disciplína zvaná muškaření, při které je z pravidla umělá nástraha (muška) nahazována pomocí muškařské šňůry a prutu do místa lovu. Díky muškaření lze lovit jak ve sladkých vodách, tak i v mořských.

Poslední a zároveň i moderní rybolovnou technikou je takzvaný feeder. Mezi českými rybáři se postupně rozšiřuje od konce 90. let 20. století. Základy této techniky vycházejí z techniky položená.

Pokud Vás dnešní článek zaujal, dovolte nám pozvat Vás tuto sobotu 21. srpna k Jizeře, kde bude odstartován rybářský závod. Tentokrát se bude jednat o Ženské mistrovství ČR v lovu ryb udicí na výše zmíněnou plavanou. Pakliže máte zájem a chuť se zúčastnit, dostavte se jako již tradičně k mostu u Česany.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby