Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

První singltrek v Čechách

Pondělí 19. července 2010 Turistika

Již v několika předchozích článcích našeho online zpravodajského portálu Boleslavan.cz jste se mohli dočíst o zajímavých místech, vhodných pro cykloturistiku, popřípadě pěší turistiku. Zkrátka, místech, která jsou vhodná navštívit ve Vašem volném čase. Dnes Vám přinášíme něco nového a na české poměry málo známého. Jedná se o atypickou cyklostezku v přírodě, konkrétně v Jizerských horách, které jsou jen několik málo kilometrů vzdálené od Mladé Boleslavi.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Ve světě jsou tyto cyklostezky v přírodě známé pod názvem singletrack, v Čechách pak pod upraveným českým fonetickým názvem singltrek. V překladu toto slovní spojení znamená něco jako "trasa pro jednotlivce či samotného cyklistu".

A co to vlastně takové singltreky jsou? Cyklostezky (singltreky) v přírodě poměrně úspěšně fungují již celou řadu let. V Severní Americe, konkrétně v USA a poslední roky také i ve Velké Británii (Skotsko, Wales, Irsko). Nyní se první singltreky začínají objevovat také i v České republice, konkrétně tedy v Jizerských horách na úbočí Smrku a v okolí Černé Vody v podhůří Rychlebských hor. Druhá jmenovaná se otevřela veřejnosti již v roce 2009.

Singletrek u Smrku by měl být dlouhý zhruba 13 kilometrů, mimo to bude i součástí již fungujícího 20 kilometrů dlouhého okruhu. Tato nová kombinace by měla zaručit všem příznivcům cykloturistiky neobyčejné zážitky v dech beroucí přírodní scenérii.

Singltrek uprostřed Jizerských hor je upravený tak, aby si jej užili nejen nároční jezdci, ale i cyklisté amatéři spolu s malými dětmi. Zkrátka, nová cyklotrasa, určená pro všechny, co mají rádi pohyb v přírodě, bez ohledu na to, jak zkušení jsou jezdci.

Jak již samotný název singletrek napovídá, jedná se o trasu, která je díky své úzké šířce určena pro jednoho účastníka a také díky tomu lze na ní jet pouze jedním směrem. Samozřejmě, že pokud byste se chtěli do Smrku vydat se svoji přítelkyní či rodinou, singletrek zcela jistě můžete vyzkoušet. Připravte se ovšem na to, že pojedete v řadě za sebou. Trasa je příliš úzká na to, aby mohli jet dva cyklisté vedle sebe.

Zajímavý je také způsob, jakým cyklostezky vznikají. Jedná se o dokonalou symbiózu mezi staviteli a přírodou, bez použití moderních technologií a materiálů. Tento způsob výstavby cyklostezek v přírodě je ideálním řešením ve vztahu k šetrnějšímu zásahu do přírody. Nejedná se zde o žádné betonové či asfaltové stezky, které by navždy přírodu poznamenaly a nenávratně narušily. Singltreky jsou k přírodě více než šetrné a jsou také rozhodně levnější alternativou oproti asfaltu či betonu.

Pokud byste se rozhodli vydat do Jizerských hor, tamější singltrek má dvě nástupní místa. Prvním místem je Nové Město pod Smrkem a druhé je nad Lázněmi Libverda, které je více frekventované. Navíc zde zájemci o singltrek naleznou restauraci a mapu včetně turistické orientace, která pohyb po okolí značně usnadní.

Vytvořit kvalitní singltrek není nic jednoduchého. Dalo by se říci, že se jedná o poměrně složitou operaci. Při výstavbě singltreku v Jizerských horách se jeho tvůrci inspirovali na ostrovech Velké Británie, konkrétně tedy v již zmíněném Walesu, Skotsku a v posledních letech také v Irsku. Koneckonců se jejich tvůrce také podílel a pomáhal i na projektu singltreku v Jizerských horách.

Cykloturistika zažívá v posledních několika letech výrazný vzestup a výstavba výše zmíněného singltreku v Jizerských horách tomu jedině napomůže. Pokud se řadíte mezi aktivní sportovce a příznivce cykloturistiky, rozhodně si nenechte tento poměrně nový a na české scéně neznámý prvek ujít. Nebudete zklamáni. Navíc, singltrek je položen do odlehlé části Jizerských hor a vy tak budete moci poznat místa, která nejsou příliš frekventovaná.

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem alespoň částečně pomohli vyřešit otázku, jak naložit s Vaším volným časem. Výlet do Jizerských hor, spojený s cykloturistikou je ideální kombinací nejen pro Vás samotné, ale i pro Vaše děti. Příroda má blahodárný účinek na Váš organismus. Velice rychle tak zjistíte, že nejen fyzicky se budete cítit lépe, ale i Vaše psychická stránka zesílí a vy se pak budete vracet zpět do svého rodného města posíleni a hlavně spokojeni.

Singltrek v Jizerských horách je něčím, co stojí za to vyzkoušet a blíže poznat. Harmonická přírodní scenérie spolu s čerstvým horským vzduchem Vás budou doprovázet na každém kroku, což je výhra k nezaplacení, nemyslíte?

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby