Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Připomenutí prusko – rakouské války roku 1866

Sobota 30. června 2012 Ostatní

V dnešních dnech probíhají po celých Čechách vzpomínkové akce k výročí 146 let od prusko – rakouské války. Oslavy vyvrcholí tuto sobotu velkou rekonstrukcí bitvy u obce Chlum, nedaleko Hradce Králové. Zájem o události na tomto bojišti, ať již z řad laiků či vojenských historiků, je oprávněný, vždyť právě zde byl celý konflikt rozhodnut.

Foto: Bc. Filip Krásný - Ukázka mince

Vítězné Prusko získalo v rámci spolku německých zemí dominantní postavení, zatímco Rakousko bylo odsouzeno k náhradě válečných ztrát, a došlo také k tzv. dualismu, tedy rozdělení na Rakousko – Uhersko.

Oproti hradeckému bojišti zůstávají menší bojiště poněkud stranou zájmu veřejnosti, a o událostech v místech bitvami přímo nezasažených nepanuje prakticky žádné povědomí. Pojďme si připomenout události roku 1866 v Mladé Boleslavi a okolí.

Přestože Mladá Boleslav a okolní obce nebyly přímo zasaženy válečnými operacemi prusko-rakouské války roku 1866, utrpěly značné ztráty pobyty vojsk i pozdější epidemií cholery. Již v polovině června 1866 byla Mladá Boleslav, Kosmonosy i široké okolí obsazeny jednotkami rakouské armády. Vyšší šarže byly ubytovány v domech; vojsko pak v táborech na lukách a polích okolo.

Počínaje 27. červnem byli do Mladé Boleslavi, Kosmonos a dalších obcí přiváženi první ranění z bitev u Kuřivod a Podola. Druhý den, kdy bylo až od Mnichova Hradiště slyšet hřmot výstřelů z děl, přicházelo přes Kosmonosy do Boleslavi prchající civilní obyvatelstvo s bojovými operacemi zasažených obcí.

S příchodem uprchlíků se rozšířily také zprávy o prohře rakouské strany na mnichovo hradišťském bojišti. Zvěsti o blížících se Prusech a jejich řádění způsobily paniku – přes noc byly ukrývány potraviny, majetek byl zazdíván do sklepů, část obyvatelstva se chystala k odchodu. Kdo zůstal, obával se příchodu nepřátelských vojáků.

29. června před polednem přijeli od Kosmonos do Boleslavi pruští husaři. Prohlédli si město a pomalu cválali zpět. Na radostné vítání civilními obyvateli, kteří je považovali za Sasy – spojence Rakouska proti Prusům reagovali slovy „Však ty pruské opovážlivce ze země vyženeme!”.

Následující den, 30. června, přijela pruská jízdní hlídka opět, a přinesla zprávy o rakouské prohře u Jičína. Cesta od Boleslavi ke Kosmonosům byla jimi na několik hodin uzavřena, ovšem ještě téhož dne odtáhla pruská hlídka k Jičínu. Následně dorazila do Boleslavi pruská pěchota. Jedna polovina se bez souhlasu místních úřadů ubytovala na Staroměstském náměstí, druhá na Novém Městě.

Většina domácností byla nucena nezvané hosty strpět a vyhovět jejich přáním. Jako ve většině okupovaných měst bylo obyvatelstvo vystaveno rekvizicím. Kromě potravin byly rekvírovány přikrývky, dříví, svíčky, kořalka či káva. Tento stav trval až do 2. července, kdy byly pruské zálohy mobilizovány do bitvy u Hradce Králové. Oproti jiným zasaženým oblastem byl však celkově pobyt Prusů hodnocen spíše jako mírný a slušný.

Jednu z mála památek na události válečného roku 1866 v Mladé Boleslavi najdeme na nádvoří boleslavského Hradu. Zde je do zdi východního křídla zazděna pamětní deska, připomínající vojáky z 36. pěšího pluku, jehož kasárna byla právě zde. Šestatřicátníci se vyznamenali v bojích u České Skalice a také u italské Custozy.

Zajímavým suvenýrem na pobyt Prusů v Mladé Boleslavi je také pruská mince, doplněná o nápis “D. 30/6 1866 vtrhli Prušáci do Ml. Boleslavi”.

Zbraně a další militárie nejen z období prusko – rakouské války si můžete prohlédnout také v expozici Muzea Mladoboleslavska. Muzeum najdete na Hradě, v bývalých kasárnách 36. pěšího pluku.

Pro Boleslavan.cz připravil Bc. Filip Krásný, www.infopanely.com.

Autor: Bc. Filip Krásný
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby