Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Přijímací zkoušky na střední školy jsou zde

Sobota 1. května 2010 Ostatní

Přijímací zkoušky na střední školy jsou opět zde. Po roce se opět otevírají dveře středních škol v celé České republice, mimo jiné i v našem městě a regionu. Žáci základních škol se tak rozhodují o své blízké budoucnosti a směru, kterým se vydají. Díky slabým populačním ročníkům se ovšem přijímací zkoušky týkají pouze třetiny uchazečů o studium na střední škole.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

S touto informací přichází Ústav pro informace ve vzdělávání. Dvě třetiny středních škol po celé České republice zkoušky vůbec pořádat nebudou a své budoucí studenty budou vybírat pouze podle prospěchu na základní škole. A je to právě ovlivněno již zmíněnými slabými populačními ročníky, díky kterým se každý rok hlásí na střední školy čím dál tím méně dětí. Střední školy si zkrátka nemohou příliš vybírat a přijímací zkoušky prostě ani neuskuteční.

Zbylá třetina středních škol, na kterých se stále přijímací zkoušky konají, jsou převážně gymnázia a různé výběrové střední školy. Zbytek, jak již bylo řečeno, přihlíží pouze k prospěchu dotyčného uchazeče, který se na střední školu hlásí.

Tak jako v loni, tak i v tomto roce mají žáci možnost podávat až tři přihlášky na střední školy, což sklízí od samotných ředitelů středních škol velmi ostrou kritiku. Podle jejich slov tento systém podávání přihlášek zásadním způsobem stěžuje administraci. Na základě stížností ředitelů jednotlivých středních škol ministerstvo zvažuje, že by se opět počet přihlášek snížil na dvě, tak jako tomu bylo u předchozích ročníků studentů, kteří se hlásili na střední školy.

V dnešní době mohou střední školy využít služeb soukromých společností, které organizují přijímací zkoušky v jednotlivých středních školách. Pochopitelně, že díky tomu si přijímací testy musí děti zaplatit. Dle dostupných informací si tento rok nechá přijímací zkoušky zorganizovat soukromými společnostmi zhruba 200 středních škol. Navíc, například v takovém Zlínském kraji to jsou všechny střední školy, na kterých jsou potencionální studenti nuceni projít těmito přijímacími testy.

Slabé populační ročníky nejvíce zasahují v negativním slova smyslu menší učiliště, které na úbytek dětí doplácejí nejvíce. V dnešní době chtějí i děti s horšími studijními výsledky na střední školu, nabízející studijní obor s maturitou. Je to velice složité a pro mnoho učilišť nepříjemné období, které se podle posledních průzkumů v nejbližší době rozhodně nezmění.

Takzvaný babyboom je již za námi a v příštích letech se nepředpokládá zásadnější změny v porodnosti na našem území. Navíc nepříjemným a pro mnoho rodin i zásadním vlivem je momentálně trvající hospodářská krize, která dosti razantním způsobem omezuje jednotlivé mladé rodiny, které si zkrátka nemohou dovolit další dítě.

Nicméně, první kolo přijímacích zkoušek na střední školy končí v prvním týdnu měsíce května, konkrétně 7. května, a pokud se středním školám nepodaří naplnit novými žáky svoji kapacitu, mohou dle zákona pořádat další kola přijímacích zkoušek.

Na Mladoboleslavsku je hned několik středních škol a učilišť, které se mohou zcela oprávněně obávat toho, že svojí kapacitu nově otevřených tříd plně nenaplní. Přeci jen slabé populační ročníky zasáhly i naše město a tím pádem i střední školy včetně menších či větších učilišť.

Mladá Boleslav nabízí ale i tak velice slušné zázemí co se týče středních škol. Žáci, kteří se v tomto roce hlásí na střední školu, si mohou vybírat z opravdu dlouhého seznamu kvalitních středních škol s mnohaletou tradicí. Žáci si mohou vybírat například mezi Středním odborným učilištěm strojírenským, Škoda Auto a. s., dále pak Střední školou podnikatelskou, popřípadě tradičních řemesel Hermés MB s.r.o., Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Horky nad Jizerou, Střední školou gastronomie a hotelnictví Mladá Boleslav s.r.o., dále pak mezi Gymnáziem v Mladé Boleslavi nebo v Mnichově Hradišti.

Pro žáky, kteří by se chtěli vzdělávat více po technické stránce, se v Mladé Boleslavi nabízí Střední průmyslová škola, dále je to Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Mladá Boleslav, Střední zdravotnická škola, popřípadě i Integrovaná střední škola Na Karmeli.

V regionu Mladá Boleslav se pochopitelně nachází více středních škol a odborných učilišť, které každý rok otevírají dveře pro nové studenty, záleží pouze na žácích samotných a pochopitelně i na jejich rodičích, jakým směrem se v příštích několika letech vydají.

Vzhledem k slabému populačnímu ročníku se otevírá mladým uchazečům o vzdělání větší možnosti a šance, dostat se na lepší a prestižnější střední školu. Pochopitelně, že bude poté záležet pouze na nich samotných, zda-li budou schopni zvládat těžké studium dané střední školy. Přejeme všem uchazečům a žákům základních škol, aby uspěli u přijímacích zkoušek a tím tak nastartovali úspěšně další etapu jejich života.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby