Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Povodně na Mladoboleslavsku

Pondělí 16. srpna 2010 Ostatní

Povodně a záplavy jsou v našem regionu vcelku běžnou záležitostí. Sice nepatříme mezi nejvíce postižené oblasti v České republice, k tomu lze snad jen říci díky Bohu, ale i v našem regionu je několik málo míst, které o záplavách vědí své.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Především to jsou místa, jako je Bakov nad Jizerou, Malá Bělá, Podlázky, Čejetičky, Mladá Boleslav, Brodce, Krnsko, Benátky nad Jizerou či Mnichovo Hradiště.

Rok co rok jsou výše zmíněné oblasti méně či více ohrožené. Jen opravdu výjimečně přijde rok, kdy by všechny tyto oblasti zůstaly suché a nedotčené. Nicméně z historického pohledu byl i náš region mocně atakován tímto neskonalým vodním živlem, ale o tom až následující řádky.

Píše se rok 1789. Zbývá již jen 9 dní a školáci budou mít letní prázdniny, když se rozpoutá východně od Mladé Boleslavi opravdu silná bouře. Sobotka je v této chvíli epicentrem. Přichází silný liják, který nepřestane ještě několik hodin. Díky tomu pak Klenice nabrala takovou sílu, že protrhávala hráze rybníků, které ji stály v cestě. Jen pro zajímavost. V 18. století bylo v této oblasti kolem 32 rybníků.

Poslední rybník, který odolával nezkrotné řece Klenici, byl rybník v Březně. Bohužel ale i on později neustál nápor divoké vody a povolil. A co následovalo? Rozbouřená řeka Klenice postupovala nezadržitelně na město Mladá Boleslav.

To co následovalo, se zapsalo do dějin jako jedna z nejhorších povodní na regionu Mladoboleslavska. Jen několika málo rodinám se na březích řeky Klenice podařilo vyvést dobytek, či zachránit nějaký majetek, rozhodně ne ale vše a všem.

A co město Mlada Boleslav? Jedním slovem katastrofa. Povodeň si vyžádala celkem 9 lidských životů. Dvacet domů bylo díky přívalové vlně vážně poškozeno a dva z nich dokonce voda zcela zbořila, až takovou sílu měla řeka Klenice v tuto chvíli.

Dle dochovaných materiálů se 7 obyvatel města zázrakem zachránilo tak, že přečkali zhruba 24 hodin ve větvích staré lípy, než hladina řeky opadla.

Píše se rok 1823. Prudký liják zapříčinil další živelnou pohromu pro město. V této době ještě neexistovala žádná kanalizace a tak voda neměla kam odtékat. Díky tomu se proudy vody hnaly ze Starého města směrem k Bělské bráně a dále k židovskému městu, kde díky tomu bylo několik domů doslova podemleto.

Ve čtyřicátých letech 20. století, tedy za doby protektorátního období bylo dokonce spatřeno na hladině řeky Jizery několik utonulých těl německých vojáků, které údajně spláchla velká vodní vlna na horním toku Jizery.

V následujících letech se nic významného nestalo, až přišel rok 1977 a spolu s ním i stoletá voda, která se naštěstí projevila výrazněji pouze opět jen na horním toku Jizery a do našeho města přišla již značně oslabena.

Pro Mladou Boleslav byla řeka Jizera nebezpečná v roce 2000. V tomto roce se totiž městem prohnala stoletá voda. Však i průtok na Rožátově byl vyšší než 700 m3 za vteřinu.

V novodobých dějinách budeme mít jistě v živé paměti rok 2002 a 13. srpen. Tento rok se zapsal mnoha obyvatelům České republiky do paměti takovým způsobem, že je již nikdy neopustí. V Mladé Boleslavi nebyla ničivá povodeň až tak znát. Jizera i Klenice zůstaly takřka v normálu, ale okolní řeky jako Vltava či Labe napáchaly obrovské škody.

Rok 2002 jsme mohli také vidět, jak dokáže ničivá povodeň doslova otočit tok řeky proti svému směru. Stalo se tak na soutoku Vltavy s řekou Labe u Mělníka.

Letošní rok nám opět připravil bezesné noci plné obav a strachu. Když se nejednalo o žádnou stoletou vodu, lidé byli opět ve střehu a očekávali to nejhorší. Naštěstí se našemu městu větší pohroma vyhnula a tím pádem nevznikly větší škody na majetku. Bohužel však takto nemohou mluvit lidé, žijící na Liberecku, kde díky povodním lidé přišli během několika málo minut o vše. Zde je vidět, že pokud příroda chce, člověk je i s moderními technologiemi bezmocný a může jen tiše přihlížet zkáze.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby