Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 1. února 2023, svátek má Hynek | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Pouštění draků v regionu Mladá Boleslav

Pondělí 1. listopadu 2010 Ostatní

Podzim je již v plném proudu a spolu s ním i podzimní, dětmi tolik milované, pouštění různobarevných draků. V dnešním článku si řekneme něco málo o místech na mladoboleslavském regionu, kde lze velice pohodlně pouštět draky a také zavítáme do samotné historie pouštění draků, která sahá až do starověké Číny, zhruba 6 000 let nazpět. Nyní se ale vraťme na samotný začátek našeho dnešního příběhu.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Tak jako v jiných krajích naší republiky, i v našem regionu se najdou skupinky příznivců podzimního pouštění draků. Pokud bydlíte v Mladé Boleslavi a rádi byste si pouštění draků vyzkoušeli, doporučujeme Vám taková místa, jako je Radouč, Nový park Habeš, Kosmonosy, popřípadě okrajové části města Mladá Boleslav (pole a louky).

Pakliže se vydáte pouštět draky, dejte si velký pozor na sloupy s elektrickým vedením, které Vám mohou velice rychle a snadno ukončit Vaši zábavu. Vyvarujte se proto předem těchto míst a raději zvolte prostory, které jsou v tomto směru bezpečnější.

Pouštění draků a jejich tradice v Čechách

Samotná tradice velí jasně, pouštět draky v podzimních měsících. Na druhou stranu se najde ale poměrně velká spousta fanoušků a příznivců pouštění draků, kteří Vám řeknou, že mnohem ideálnější podmínky pro pouštění draků jsou na jaře, kdy jsou podle nich větry stálejší a navíc jsou i dny delší. O lepším a příjemnějším počasí ani nemluvně.

Nicméně i přesto všechno jsou tradičními měsíci pro pouštění draků stále měsíce podzimní. Asi právě i proto, že je velice těžké odhadnout dny, kdy nebude počasí příliš nevlídné či sychravé, zároveň také bude dostatek vhodného větru pro pouštění draků. Zkrátka, pouštět draky na podzim není úplně jednoduché, a když už se to podaří a drak se začne třepotat ve větru uprostřed babího léta, obklopený pestrobarevně zbarvenými listy stromů v okolí, pak je to teprve to správné pouštění draků, o kterém každý z nás kdy snil a sní.

Samotná podstata české tradice pouštění draků podle všeho pochází z doby, kdy lidé, žijící na českém venkově obhospodařovali svá pole. Pochopitelně, že na pomoc si brali i své děti. Jakmile byla ale sklizeň dokončena a úroda z polí odvezena domů, měly děti náhle více volného času a hlavně prostoru pro své radovánky, mezi které také patřilo pouštění draků.

Žádnému rodiči nevadilo, že si jejich děti pouštějí draky na polích, která jsou již sklizená, tedy na podzim. Za normálních okolností by je jen těžko nechali, aby pošlapávali pracně obhospodařovanou úrodu.

Historie pouštění draků

Jak již bylo zmíněno v úvodu dnešního článku o pouštění draků, budeme-li se chtít vypravit do historie a zapátrat po vzniku samotné tradice pouštění draků v celosvětovém měřítku, ocitneme se zřejmě ve starověké Číně mezi mnichy, a to před 6 000 lety.

Podle dochovaných materiálů si mniši podle všeho vyráběli své draky z hedvábí, pro které si zhotovili konstrukce z bambusových hůlek. Legendy praví, že někteří mniši byli natolik schopní a šikovní, že jejich draci se udrželi ve vzduchu až několik desítek hodin. Netrvalo dlouho a starověká Čína začala být létajícím drakům malá. Proto se tato záliba začala pomalu rozšiřovat dále po světě. Mezi dalšími zeměmi, které si tuto zábavu oblíbily, se zařadila například Indie, oblast kolem Indonésie, Malajsie, ale také i vzdálené ostrůvky v Tichém oceánu propadly této zábavné činnosti.

Pouštění draků si časem vybudovalo různé úrovně vnímání. Pro někoho bylo pouštění draků do jisté míry filozofií, pro jiné to byl dokonce duchovní rozměr. Například takoví buddhisté či hinduisté vysílali své draky vysoko do mraků jako jakési poděkování bohu za vydařený rok a úrodu.

V dnešní době je ale pouštění draků pouhou zábavou malých dětí a jejich rodičů. Chcete-li si pouštění draků vyzkoušet, máte nejvyšší čas. Za nedlouho napadne první sníh a pouštění draků bude možné opět provozovat až zase za rok.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby