
Čtvrtek 28. září 2023, svátek má Václav
| Doporučit Boleslavan.cz |
Přidat k oblíbeným |
Boleslavan.cz na Facebooku |
rss

Popel z Islandu komplikuje letecký provoz nad Evropou

Byl to den jako každý jiný. Lidé se pomalu probouzeli do dalšího dubnového dne a v ten moment netušili, že nejsou samy, kdo se spolu s nimi probudí. Byla to sopka na Islandu, nesoucí jméno Eyjafjallajökull. V tento den začala sopka chrlit páru, dým a popel do výšky několika kilometrů a všem bylo jasné, že je zle.
Sopka pod ledovcem tím tak zkomplikovala leteckou dopravu po celé Evropě, včetně České republiky. Některé země okamžitě uzavřely svůj vzdušný prostor, další země se pomalu přidávaly nebo rušily již prodané a naplánované lety. Jednotlivé aerolinky tím tak přicházely a do dnešního dne přicházejí o milionové částky.
Islandská sopka ovšem neohrožuje pouze leteckou dopravu nad Evropou, ale také samotné obyvatele Islandu. Hned druhý den začala evakuace stovek lidí, žijících poblíž běsnící sopky. Jejich životy by mohly být velice rychle ohroženi erupcí žhavé lávy, která na sebe většinou nenechá dlouho čekat.
Mezitím, co islandští záchranáři pokračovali s evakuací lidí, se popel ze sopky Eyjafjallajökull dostal do několika kilometrů a začal komplikovat letecký provoz nad zeměmi, jako jsou Velká Británie, Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko, Francie, Nizozemí, Belgie, Německo a nakonec i Česká republika. Lidé, žijící v Mladé Boleslavi si tak mohli o následujícím víkendu všimnout toho, že nebe nad jejich hlavami zeje prázdnotou, tedy nepočítáme-li malá letadla, kterých se zákaz netýkal.
Hovoří se o velice výjimečné situaci, která ještě v minulosti nikdy nenastala. Velká Británie uzavřela svá letiště takřka okamžitě, další země následovaly a v mnoha dalších zemích se začalo s rušením letů. Tento efekt nebyl zaznamenán ani 11. září roku 2001, kdy teroristé zaútočili na New York a Washington právě unesenými dopravními letadly.
A proč se vlastně ruší jednotlivé lety a uzavírají se evropská letiště, která tak přicházejí denně o stovky milionů? Odpověď je velice jednoduchá. Popel, který se dostává díky sopečným erupcím do několikakilometrové výšky, představuje pro letadla a jejich motory značné nebezpečí a riziko.
Představme si modelovou situaci, ve které plně naložené dopravní letadlo, přepravující několik desítek pasažérů z Londýna do Berlína se dostane do mraku ze sopky. Okamžitě po průletu tohoto mraku letadlu vysadí všechny čtyři tryskové motory. Letadlo začne klesat a po několika málo minutách se vyplňuje katastrofický scénář. Letadlo končí v troskách a všichni pasažéři na palubě, včetně posádky umírají.
Toto je hlavní důvod, proč se letecký provoz nad Evropou na určitý čas pozastavil. Lidský život je mnohem cennější, než-li obrat jedné letecké společnosti. Navíc, již v minulosti bylo několik málo případů, kdy dopravní letadlo proletělo sopečným mrakem a následně přišlo o všechny své motory.
Odborníci předpokládali, že sopka bude chrlit popel jen několik málo dnů. Bohužel se jejich předpoklady neshodují s realitou a sopka si i nadále vesele chrlí popel dále, dokonce v druhém týdnu její intenzita zesílila. Přímo na Islandu lze jen stěží rozeznat, kdy začíná den a končí noc. Mnoho odborníků přes vegetaci zde hovoří o možném úhynu zvěře i rostlin, které padajícím popelem velice trpí. Nejsou to pochopitelně jen zvířata a rostliny, na které má popel ze sopky negativní vliv. Lidé jsou nuceni nosit respirátory či jiné ochranné pomůcky přes obličej, aby alespoň částečně eliminovali nebezpečný popel, snášející se z několikakilometrové výšky.
Pokud jde o nás v České republice, mimo jiné i v Mladé Boleslavi, můžeme být zatím klidní. V naší zemi se popel poletující vzduchem zatím výrazně neprojevuje. Maximálně jej můžeme zaznamenat na našich automobilech, ale v množství, které je zatím zanedbatelné a lidskému zdraví neškodné.
Uvidíme, co nám přinesou další dny a hlavně samotná islandská sopka. Pokud jste si plánovali se svojí rodinou netradiční letecký výlet nad naším regionem, nemusíte své plány rušit. Jak již bylo zmíněno výše, omezení letecké dopravy nad Evropou se týká pouze velkých dopravních letadel, popřípadě letadel, poháněných tryskovými motory. Rozhodující je také výška, ve které se pak letadla pohybují. Vzhledem k tomu, že se popel ze sopky drží ve vyšších polohách, lety typu průlet nad Českým rájem nejsou v žádném případě omezeny.





© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby