Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Pojď si pohrát do muzea!

Pátek 26. října 2012 Kultura

V Muzeu Mladoboleslavska od 9. října 2012 doplnily aktuální výstavu o historii železnic nové interaktivní prvky v hlavním sále a hravá expozice v Muzeionu (muzejní herně ve 2. patře). Probíhá zde totiž program pro mateřské školy a 1. a 2. třídy základních škol nazvaný, „Na druhou kolej přijíždí…“. Nad obrázky a starými fotografiemi se děti nejdříve seznámí, jak vypadaly formanské vozy, dostavníky či omnibusy a kterak se jimi cestovalo či převáželo zboží.

Foto: muzeum-mb.cz - Prostory výstavy

Děti se také dozví, že na začátku 19. století cesta z Prahy do Vídně trvala poštovnímu vozu tři dny! Než se povídání a ukázky stočí k parním mašinkám, dojde ještě na předchůdkyni klasické železnice – tzv. koněspřežku. Věděli jste, že první koněspřežná veřejná dráha z Českých Budějovic do Lince byla nejstarší železnicí na evropské pevnině?

Byla vystavěná v letech 1825 – 1832 a dopravovala se po ní především sůl. V souvislosti se jménem George Stephensona - anglického vynálezce a prvního výrobce parních lokomotiv - mají pak žáčci možnost porovnat vzhled proslulé vítězky závodu lokomotiv z Liverpoolu do Manchesteru, lokomotivu s příznačným jménem „Raketa“ z roku 1829, s lokomotivami, které většina z nás zná z dnešních let.

Jsou to lokomotivy elektrické, motorové nebo dieselelektrické. Blok o parních mašinách uzavírá zjednodušené vysvětlení, kterak tyto pro nás již poetické stroje fungovaly. Zajímavou zmínkou je například „řez“ parní lokomotivou.

Jak se v minulosti dorozumívalo na dráze

Malí účastníci programu se v expozici také seznámí s dřívějšími způsoby dorozumívání na dráze. O návěstidlech v podobě bíle natřených košů, které se vytahovaly na stožár a fungovaly v podstatě na principu optického telegrafu, lze v muzeu jen vyprávět, ale takový pískáček, což je výstražné návěstidlo umisťované před nechráněnými přejezdy, tunely apod., výstražné návěstidlo „Stůj“ či jednoramenné návěstidlo (tzv. semafor) je možné ve výstavě i důkladněji prozkoumat.

V Muzeionu, který se minimálně do 11. listopadu proměnil na čekárnu, úschovnu zavazadel a kancelář přednosty v jednom, na děti čeká především dřevěná vláčkodráha a množství kostek, stavebnic, omalovánek a her se zaměřením na vláčky.

Vyzkoušejte si profese drážního personálu

Co se týče drážního personálu, vyzkouší si děti v muzeu roli přednosty stanice (výpravčí), konduktéra (průvodčího), mašinfíry (strojvůdce muzejní dřevěné mašiny) či traťových strážníků (v našem případě obsluhy mechanické závory a obsluhy pohyblivého jednoramenného návěstidla).

Každý z návštěvníků získá dobovou jízdenku, kterou lze ve výstavě označit v autentickém kompostéru. Ne, nejde o pomůcku zahradníků, nýbrž o přístroj, pomocí kterého se na jízdenku vyrazilo datum. A jaký že to rok se Vám na jízdence objeví? Neváhejte a přijďte to zjistit na mladoboleslavský hrad!

A ještě bonus na závěr: 28. 10. 2012 – tedy na Den kraje - je vstup do muzea zcela zdarma!

Otvírací hodiny: denně mimo pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin, další informace naleznete na stránkách www.muzeum-mb.cz.

Lekát akce ke stažení zde (PDF)

Autor: Mgr. Alice Karbanová
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby