Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 28. září 2023, svátek má Václav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Odpad a sběrné dvory na Mladoboleslavsku

Pátek 20. srpna 2010 Ostatní

Každý z nás musí řešit odpad. Papír, kovy, staré koberce, nábytek a mnoho dalších již nepotřebných věcí, které jen zabírají místo u nás doma, v garáži nebo ve sklepě. Určitě jste si již položili otázku, jakým způsobem se tohoto nechtěného majetku zbavit. Pro papír, sklo či plast máme na každém rohu popelnice, ale co s takovým kobercem po babičce, popřípadě starou již nefunkční pračkou?

Foto: Boleslavan.cz - Popelnice v ulici Jana Palacha

Každé větší město by mělo mít svůj sběrný dvůr surovin, který bez sebemenších problémů vezme jakýkoliv nechtěný odpad od lidí, kteří mají trvalé bydliště v tom daném městě. Mladá Boleslav v tomto směru není výjimkou, a proto i zde funguje sběrný dvůr surovin, a to hned několik.

V následujících řádcích se Vám pokusíme co nejsnazším způsobem popsat jednotlivá místa, která se zabývají sběrem odpadu a jiných již nechtěných surovin.

Sběrné dvory v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi funguje hned několik sběrných dvorů. Bydlíte-li na severu města, určitě bude pro Vás výhodnější využít sběrného dvoru v ulici 17. listopadu, u 9. ZŠ Pastelky. Otevřeno zde mají v pondělí, ve středu a v pátek od 9 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin. Sběrný dvůr Sever má zavřeno v úterý, čtvrtek a v neděli.

Pokud žijete na druhé straně města, i zde naleznete sběrný dvůr. Nachází se ve Svatovítské ulici, za bývalou pekárnou na Podolci. Otevřeno zde mají každé úterý, čtvrtek a pátek od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Naopak zavřeno je v tomto sběrném dvoře každé pondělí, středu a neděli.

V Mladé Boleslavi je také možné využít služeb společnosti Compaq, která má své sběrné dvory hned na několika místech. V Mladé Boleslavi je to v ulici Vančurova, přímo tedy v areálu společnosti Compaq, dále pak v ulici Mackova a poslední sběrné místo v Mladé Boleslavi je v ulici Jiráskova. Mimo město Mladá Boleslav je sběrný dvůr ve vesnici Michalovice.

Vyšší odměna za výkup motivuje sociálně slabší

Pravděpodobně jste si toho také v poslední době všimli. Bezdomovci, popřípadě sociálně slabší občané našeho města tráví poměrně dost času u kontejnerů s papírem. Ptáte se proč? Důvodem je výrazné zvýšení odměny za výkup starého papíru.

Před rokem a půl lidé za odevzdání papíru museli dokonce i na některých místech platit, dnes je situace zcela opačná. Ceny se v posledních dnech pohybují od 1,60 do 2 korun za kilo, a to je již pro mnoho sociálně slabších lidí poměrně slušná výzva.

Tento nový fakt tak motivuje k přivýdělku zejména již zmíněné bezdomovce a sociálně slabší vrstvu občanů, kteří tak tráví dost času vybíráním papírů z modrých kontejnerů, do kterých běžní lidé vytřídili a běžně třídí použitý papír.

Však i samotné sběrné dvory surovin v poslední době zaznamenaly vyšší zájem bezdomovců, popřípadě sociálně slabších občanů, kteří dnes a denně sběrné dvory zásobují nasbíraným papírem.

Problémem ovšem zůstává jeden dosti zásadní fakt. Pakliže někdo vezme papír z kontejneru, dopouští se tak krádeže. Surovina, v tomto případě papír je totiž okamžitě po vhození do kontejneru majetkem firmy, která odpad sváží k dalšímu zpracování. Nehledě na to, že ve většině případů zanechávají dotyční kolem kontejnerů opravdu značný nepořádek.

Jak tomuto momentálnímu stavu zabránit? Pravděpodobně tím, že budou kontejnery uzamčeny. Tím by se měl eliminovat tento problém.

Máte doma přebytečný textil? Víme kam s ním

Již více než rok je možné na vybraných místech v Mladé Boleslavi odkládat obnošené šatstvo, či jiný použitý a již nepotřebný textil, jako jsou bytové textilie, ručníky, ložní prádlo, ale také i například obuv (v páru). Pokud máte zájem využít této možnosti, svůj nepotřebný textil přineste v zavázaných PE pytlích, popřípadě v taškách. Do speciálních bílých kontejnerů označených nápisem Textil nevhazujte netextilní látky, molitany, koberce či špinavé textilie.

Důvodem je následná ruční manipulace, při které se třídí oděvy a textilní materiály, které jsou dále recyklovány, popřípadě využívány jako surovina pro výrobu různých čisticích materiálů.

Najdou-li se při ručním třídění vhodné oděvy či textilie, budou následně využity pro charitativní účely, už jen z tohoto důvodu je vhodné dodržovat stanovená pravidla.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby