Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Nové náměstí v Dobrovici

Čtvrtek 20. května 2010 Turistika

Dalším městem v našem regionu, které se již také může pyšnit nově zrekonstruovaným náměstím, je město cukru Dobrovice. Podle dostupných informací revitalizace náměstí stála více než čtyřicet milionů korun. Samotné dotace pak přesáhly částku osmatřicet milionů korun. Podle slov starosty Josefa Hrobníka z plánovaných 41 milionů korun se revitalizace náměstí zvýšila na 44 milionů korun.

Foto: Boleslavan.cz - Náměstí Dobrovice

Důvodem, proč se náklady takto navýšily, je vznik některých víceprací, spojených s rekonstrukcí místního náměstí. Mezi hlavní změny, které jsou patrné na první pohled, je například nasvícení místního náměstí. Starosta města také upozornil na fakt, že v době, kdy projekt na revitalizaci náměstí vznikal, platily zcela odlišné normy. Navíc se město snažilo o to, aby byla použita úsporná svítidla, která by náklady časem pomalu snižovala.

Na místní obyvatele a občany žijící v přilehlých vesnicích čeká velkolepá akce. Na 23. května je plánované oficiální slavnostní otevření dobrovického náměstí. Lidé se mají opravdu na co těšit. Akce to bude skutečně velkolepá.

Vedle již zmíněného dobrovického náměstí plánuje město Dobrovice otevření muzeí v místním cukrovaru, a to o den dříve před slavnostním otevřením náměstí. Od otevření muzeí si město Dobrovice slibuje větší přísun turistů, kteří se tak budou moci seznámit s historií města a cukrovaru, který dodává cukr do většiny domácností po celé České republice.

Nyní bychom se mohli alespoň částečně seznámit s historií samotného cukrovaru a města Dobrovice. Město Dobrovice se nachází na jižním úpatí chlumu, který okolní dolnojizerskou rovinu převyšuje o zhruba 150 metrů. Dále se pak táhne od Nepřevázky k východu, kde následně navazuje na Markvartickou plošinu.

Na žádost Jindřicha z Valdštejna roku 1558 Ferdinand I. povýšil ves Dobroviceves na městečko Dobrovice a při této příležitosti ji udělil znak s obrazem fortifikací a valdštejnského erbu, včetně týdenního trhu. O několik desítek let později, konkrétně tedy roku 1612 pak Hynek z Valdštejna dal městu Dobrovice určitá privilegia, osvobodil místní obyvatele od různých poplatků a povolil také ve městě šenkování vína a piva, a to v místní radnici.

V roce 1831 vzniká nejstarší funkční cukrovar TTD ve městě Dobrovici, je založen a vlastněn rodem Thurn Taxisu. V letech 1913 dochází ke kompletní přestavbě a modernizaci. O deset let později dochází převzetí dobrovického cukrovaru společností Ústecká rafinerie cukru. Cukrovar poté prosperuje až do roku 1947, kdy dochází k znárodnění a začlenění cukrovaru do Kolínských cukrovarů.

Po roce 1991, kdy došlo k osamostatnění, se pomalu začíná připravovat privatizace, která přichází v následujícím roce. Dobrovický cukrovar následně přebírá společnost Union SDA Origny. K dnešnímu dni zaznamenal dobrovický cukrovar několik fúzí, nákupů společností, jako byla společnost Pražská cukerní společnost, společnost České cukrovary, Lihovar Chrudim či Manolis, a.s.

Pro město Dobrovice je poměrně významný rok 2006, kdy dochází ke stavbě lihovaru a založení dceřinné společnosti Agroetanol TTD, a.s.. Tím pádem také dochází ke změně názvu společnosti na Cukrovary a lihovary TTD, a.s.

Ale nyní se vraťme zpět k 23. květnu, kdy na obyvatele města Dobrovice čeká neobvyklá a velkolepá slavnost, která začne Středověkým jarmarkem. Následně pak celé odpoledne vyplní kulturní program, ve kterém si najdou všichni to své. Součástí slavnostního odpoledne bude také mimo jiné i vysazení lípy na novém náměstí.

Ten samý večer pak vystoupí na náměstí velký symfonický orchestr se sto padesáti účinkujícími. Všichni přítomní budou zcela určitě nadšeni tímto slavnostním vyvrcholením na počest nově otevřeného zrekonstruovaného náměstí v Dobrovici.

A jako třešničku na dortu si úřad města Dobrovice připravil pro všechny přítomné na pozdní večerní hodiny slavnostní zahájení provozu místní fontány. Lidé v Dobrovici se budou moci příjemně pokochat světelnou fontánou, doplněnou o zvukové vjemy. Opravdu netradiční zážitek, který na všechny přítomné bude čekat.

Pokud stále nevíte, co budete dělat 23. května tohoto roku, v Dobrovici na Vás čeká opravdu netradiční a velice nabitý program, který by Vás mohl zajímat. Jarmark, v kombinaci se symfonickým orchestrem by mohl být ideálně stráveným časem pro celou Vaši rodinu.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby