Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Nepřevázka

Středa 10. listopadu 2010 Turistika

V příštích několika týdnech Vám budeme přinášet prostřednictvím regionálního portálu Boleslavan.cz bližší informace o historii a dalších zajímavostech z našeho regionu, měst a obcí. V jednotlivých dílech našeho nového seriálu zavítáme do různých koutů našeho regionu a přineseme Vám vše podstatné z vybrané lokality. Dnes se zaměříme na obec, ležící nedaleko okresního města Mladá Boleslav. Zavítáme do Nepřevázky.

Foto: Boleslavan.cz - Kaplička v Nepřevázce

Historie Nepřevázky

Historie vesnice Nepřevázka sahá v podstatě až do pravěku, kdy bylo nad obcí vybudované hradiště, zvané Švédské šance, které podle archeologů bylo osídleno již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové, počátkem doby železné a hlavně slovanským kmenem Charvátců.

Pokud se zaměříme na samotný název vesnice a jeho původ, dostaneme se na základě starých pramenů k názvům, jako jsou Nepřívazy, Nepřevazy nebo i Nepřeves. Podle všeho název vesnice vznikl z osobního jména Nepřivěd nebo Nepřivad.

Část vesnice Nepřevázka patřila v první polovině 13. století ke vsi Jizerní Vtelno, kde v té době sídlil Ctibor ze Vtelna. Následně byla prodána Hostilce, vdově po Markvartovi z Března. V roce 1225 byla věnována johanitské komendě při kostelce sv. Víta na Podolci v Mladé Boleslavi.

V roce 1450 získává právo na Nepřevázku Jan Černín z Černína. Počátkem 16. století vlastní Nepřevázku Jaroš Stránovský ze Sojovic, současně také majitel nedalekého zámku Stránov. V roce 1545 prodal jeho syn Markvart veškeré své panství včetně Nepřevázky Zikmundovi Berkovi z Dubé.

Nyní se přenesme do roku 1698, kdy v tomto roce přestává být Nepřevázka součástí stránovského panství, když ji ke své dobrovické državě přikoupil Karel Arnošt z Valdštejna. Následně celé panství dědí jeho dcera Marie Anna, provdaná za knížete Furstenberga.

Během roku 1756 byla vesnice Nepřevázka odkázána Marií Annou jejímu synovi Karlu Egonu, který ji následně zase odkázal svému synovi Filipovi.

Počátkem 19. století přešlo celé Filipovo panství, včetně Nepřevázky do rukou Thurn – Taxisů. V roce 1924 proběhlo v obci v rámci takzvané pozemkové reformy přídělové řízení, v rámci kterého byl přidělen z velké části velkostatek Thurn – Taxisů bezzemkům a malorolníkům.

Současnost vesnice Nepřevázka

V současné době patří obec Nepřevázka mezi velice často vyhledávané obce, které nabízí kromě dvou hospod a restaurace, tenisových kurtů, dětského hřiště, bowlingu, fotbalového hřiště či vodní nádrže s možností koupání, také ideální podmínky pro výlety do přírody.

Z Nepřevázky vede lesní cesta do vedlejší vesnice zvané Chloumek. Při této cestě lze narazit na pramen pitné vody, který vyvěrá v místní studánce a o několik stovek metrů dále se nachází místní hájovna, na které je upevněná pamětní deska jako vzpomínka na zdejší pobyt Bedřicha Smetany.

Již v úvodu dnešního dílu jsme zmínili Švédské šance. Hliněný val z dob nejstaršího osídlení krajiny je dalším místem, které při výletě z Nepřevázky můžete navštívit.

Pakliže jste nikdy tuto obec nenavštívili, máte jedinečnou příležitost. Nepřevázka je také velice vhodné a ideální místo pro cykloturistiku.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby