Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Mnichovo Hradiště a blízké okolí - část první

Neděle 29. srpna 2010 Turistika

Máte rádi rodinné výlety? Snažíte se trávit volné chvíle s rodinou v přírodě, na zámcích či hradech? Ať už preferujete cykloturistiku, pěší turistiku, popřípadě výlety autem, mladoboleslavský region je doslova naplněný krásnými místy, která si zaslouží Vaši pozornost. V příštích několika článcích Vám prostřednictvím regionálního portálu Boleslavan.cz přineseme detailně rozpracovanou nabídku tipů a nápadů, jak a kde se svoji rodinou trávit společné volné chvíle.

Foto: Boleslavan.cz - Zámek Mnichovo Hradiště

Dnes zavítáme do malebného městečka Mnichovo Hradiště, které se nachází nedaleko města Mladá Boleslav. Mnichovo Hradiště sahá svojí historií do 12. století a je úzce spjaté s nedalekou vesnicí Klášter Hradiště nad Jizerou. Pravděpodobně nejstarší dochovaná zmínka o tomto městě pochází z roku 1279, kdy jej měla navštívit královna Kunhuta, vdova po Přemyslu Otakarovi II. Vzhledem k tomu, že byla Kunhuta žena, nebylo jí dovoleno pobývat v klášteře. Proto ji místní mniši pohostili v nedalekém městečku Hradiště. A odtud je právě nejstarší dochovaná zmínka o městě Mnichovo Hradiště.

Samotné město Mnichovo Hradiště nabízí svým návštěvníkům hned několik zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Především je to místní zámek s překrásným přilehlým parkem. Pokud máte rádi cykloturistiku, v okolí Mnichova Hradiště se nachází hned několik velice zajímavých tras, více či méně náročných, které Vás zcela jistě uspokojí.

Město Mnichovo Hradiště a přilehlé okolí je skutečně ideální místo pro rodinný výlet. V okolí Mnichova Hradiště je více míst, která stojí za to vidět a navštívit. Už jen fakt, který hovoří o tomto místě, jako bráně do Českého ráje je více než průkazný.

Nedaleko Mnichova Hradiště směrem na Kněžmost se nachází na okraji skalního masivu Mužský, nad obcí Boseň, hrad Valečov. Podobně, jako jiné skalní hrady, i Valečov byl částečně vytesán ve skále a částečně byl dřevěný. Hrad Valečov byl vystavěn na počátku 14. století na skále z pískovce a díky nízkým průrvám rozdělen na čtyři skalní bloky.

Valečov byl budován jako takzvaný skalní hrad. To znamená, že prostory hradu byly vytesány ve skalách a doplněny o dřevěné stavby. Podobná stavba, jako Valečov se nachází nedaleko a nese název Drábské světničky, ale o tomto místě se dozvíme více v příštím díle.

První majitelé hradu Valečov byli Valečovští z Valečova, a to na počátku 14. století. V příštích letech prošel hrad Valečov přestavbou a různými opravami. Nakonec ovšem tak jako mnoho dalších hradů zůstal ponechán svému osudu a v zapomnění. V posledních letech se pak staly trosky zříceniny útočištěm chudých a tamní kamenné světničky byly obývány dokonce ještě na počátku 20. století.

V dnešní době slouží hrad Valečov výhradně turistickým zájmům, které v sobě zahrnují různé kulturní a společenské akce, díky kterým navštíví ročně hrad Valečov spousta obyvatel našeho regionu, ale i lidí, žijících mimo. Pokud máte rádi cykloturistiku, popřípadě památky, rozhodně hrad Valečov zařaďte na seznam míst, která chcete navštívit.

Zcela určitě nejlepším obdobím, které bychom Vám chtěli doporučit, je letní sezóna. Nejen, že je hrad Valečov otevřen turistům, co se samotných prohlídek týče, ale také se zde konají různé kulturní akce, koncerty a divadelní vystoupení, která opravdu stojí za to vidět.

Pakliže hodláte navštívit hrad Valečov v rámci Vašeho rodinného výletu, rozhodně si také nenechte ujít místo zvané Mužský, které se nachází jen pár kilometrů od hradu Valečov.

Mužský je v podstatě jakási skalní plošina s čedičovým vrchem, měřící 463 metrů. Tak jako hrad Valečov, i plošina Mužský se nachází nedaleko města Mnichova Hradiště. Vrchol Mužského je vyhledávaným místem hlavně pro nepopsatelný rozhled do širokého okolí, což dokazuje i vojenský pomník, připomínající stanoviště rakouských dělostřelců za prusko-rakouské války v roce 1866, pro které bylo toto místo strategickým bodem.

Další dominantou tohoto místa je takzvaný Tančící les, nacházející se na západním úpatí. V roce 1926 zde došlo k sesuvu půdy, která zničila 11 domů osady, zvané Kavčiny. Při návštěvě tohoto místa si pak právě můžete všimnout toho, že stromy zde rostou ve svahu šikmo.

Věříme, že pokud si vyberete Mnichovo Hradiště a přilehlé okolí pro Váš rodinný výlet, nebudete zklamáni. V tomto kraji je opravdu mnoho krásných míst, která stojí za to vidět. Brána do Českého ráje je pouhým začátkem něčeho neobyčejného a dech beroucího. O dalších neméně krásných a příjemných zákoutích Českého ráje si ale napíšeme příště. Přejeme Vám hezky prožitý rodinný výlet v okolí města Mnichova Hradiště.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby