Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Mnichovo Hradiště a blízké okolí - část druhá

Pondělí 30. srpna 2010 Turistika

Zhruba čtyři kilometry severovýchodně od města Mnichova Hradiště se nachází čedičový skalní masív, nesoucí název Mužský. O tomto čedičovém suku, který sloužil jako strategická základna dělostřelcům rakouské armády za prusko-rakouské války v roce 1866, jsme si již napsali v první části o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav.

Foto: Boleslavan.cz - Skalní masiv Mužský

Dnes se vydáme dále směrem severovýchodním, tedy až ke středověkému sídlu, známému pod názvem Drábské světničky. Drábské světničky je jednou z mnoha pevnostních soustav, ležících na nejzazším výběžku pískovcových skal, které určitě stojí za Vaši pozornost. Pokud přemýšlíte nad tím, kde strávíte se svoji rodinou volný čas o příštím víkendu, Drábské světničky jsou ideální volba.

Na základě archeologických výzkumů bylo zjištěno, že tato místa, jako jsou Drábské světničky, byla obývána člověkem daleko dříve ještě před samotným středověkem. Konkrétně Drábské světničky nesou k dnešnímu dni pozůstatky osmnácti světniček, které byly z větší části zcela nebo částečně vytesány do pískovcových skal. Patrné jsou zde také dřevěné stavby, a to na sedmi místech.

Jednotlivé skalní bloky jsou zde spojeny šesti mostními konstrukcemi, pomocí kterých se mohou návštěvníci Drábských světniček přemístit z jednoho bloku na druhý. Dochované jsou také čtyři uzávěry z opevňovacích prací a jedna palisáda, což byl ve své době velmi efektivní obranný prvek, který sloužil k obraně před nepřítelem. Patrné jsou také vytesané chodby do pískovce.

Světničky, které jsou vytesány v pískovcových blocích, byly používány především jako zásobárny jídla pro místní obyvatele, žijících v místních dřevěných budovách, ze kterých se k dnešnímu dni dochovaly pouze základy.

Dalším místem, které byste si neměli při návštěvě Drábských světniček nechat uniknout, a které zasluhuje Vaši pozornost je především místní svatyně, která byla objevena nedávno, a to po první světové válce. Tato místnost je 4 metry široká a zhruba 7 metrů dlouhá. K dnešnímu dni se v této místnosti dochovala kamenná lavice včetně oltáře.

Jedná se o velice pozoruhodný objev, který vedle samotné svatyně s oltářem v sobě ukrývá i jamku pro ostatky. Nalezena zde byla i břidlicová tabulka, hrubě opracovaná a nyní se nacházející ve sbírkách muzea města Mnichovo Hradiště. Podle všech dostupných indicii se jednalo o katolickou kapli.

Nicméně, svatyně s oltářem neřeší otázku, v které době a hlavně komu tento hrad patřil a sloužil. V podstatě nelze dohledat žádnou písemnou zmínku o tomto místě. Jistě, byly nalezeny keramiky, které svědčí o tom, že Drábské světničky byly osídleny mezi 12. a 15. století, což ale nikterak nevylučuje fakt, že světničky mohly být osídleny a používány například jako příležitostné útočiště mnohem dříve.

Ať tak či onak, tato oblast si zcela jistě zaslouží Vaši pozornost a měla by být zahrnuta do Vašich víkendových plánů.

Drábské světničky mohou mít také určitou spojitost s husitskými vojsky, která zničila klášter Hradiště. Však i blízkost Valečova, jehož majitelé Bartoš a Bernard z Valečova se přátelili s Janem Žižkou z Trocnova, mnohému napovídá. Ovšem existují i opačné názory a samotná kaple, nacházející se v hradě tyto názory podporuje.

Pro běžného návštěvníka či turistu jsou tyto informace zajímavé, nicméně více podstatná je samotná stavba, která se bohužel pod tíhou návštěv doslova rozpadá. Měkký pískovec je narušovaný nejen samotnými návštěvníky, ale také i povětrnostními vlivy. Zkrátka se rozpadá.

Na závěr dnešního dílu o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav a blízkého okolí bychom si mohli upřesnit místo, na kterém se Drábské světničky nacházejí a cestu, která bude pro potencionální návštěvníky nejvhodnější. Pokud se budete chtít vydat na Drábské světničky pěšky, z vesnice Březina jsou to 3 kilometry a z Mnichova Hradiště po modré a červené pak zhruba 6 kilometrů.

Pakliže budete chtít navštívit Drábské světničky automobilem, z obce Boseň se vydejte směrem na Zásadku a dále na parkoviště za obcí Dneboh. Od tohoto místa se vydejte pěšky, po zhruba 700 metrech dosáhnete Vašeho cíle. Přejeme Vám krásně strávené volné chvíle s rodinou a doufáme, že na Drábské světničky si vytvoříte jen samé pozitivní zážitky.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby