Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 28. září 2023, svátek má Václav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Mladoboleslavsko se dostává z krize

Středa 18. srpna 2010 Ekonomika

Je tomu již více než rok, co Českou republiku zasáhla dosti nepříjemně hospodářská krize. Pochopitelně, že se nevyhnula ani našemu regionu. Pocítil ji snad úplně každý, minimálně ve vyprázdněných obchodních centrech, v horším případě tím, že byl propuštěn ze zaměstnání. Lidé proto začali více šetřit a tím se nevědomky zapojili do prohlubování hospodářské krize.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Ptáte se jak? Především proto, že své peníze si drželi u sebe. Jistě, je to v podstatě pochopitelné a svým způsobem i rozumné. Nevím co bude, a proto raději své peníze ušetřím tím, že si je nechám na účtu, popřípadě doma zašité v polštáři. S tímto tvrzením pak své peníze opravdu většina z nás uschovala.

Pro vývoj ekonomiky je to ovšem špatný krok. Peníze by se měly točit. Prvotní impuls, že se ekonomika zvedá a tím pádem i hospodářská krize ustupuje, jsme my, běžní konzumenti a zákazníci maloobchodních prodejců.

Naštěstí vývoj každé ekonomiky je tvořen v takzvaných sinusoidách. Jinými slovy, žádná hospodářská krize netrvá věčně a ani tato nebude tvořit výjimku. V posledních měsících se začíná u lidí opět projevovat chuť utrácet své peníze a dělat si dobře. Proto je možné si čas od času všimnout v obchodních centrech či restauracích většího počtu zákazníků, než tomu bylo dříve. Do jisté míry za to mohou i obchodníci samy, kteří začali nabízet své zboží za zvýhodněné ceny, ve slevách apod.

V Mladé Boleslavi má na vývoj ekonomiky obrovský vliv mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, a. s., ve které pracují desítky tisíc lidí z širokého okolí regionu i mimo něj, plus další desítky externích firem, které jsou na tento průmyslový kolos napojeny.

Ať si to chceme přiznat nebo ne, jakmile automobilka přestane vyrábět a prodávat své produkty, město Mladá Boleslav to dosti citelně pozná, byť se jedná o poměrně rychle a dynamicky se rozrůstající město ve středočeském kraji.

Z pravidla to poznávají především ti, kteří jsou poté propuštěni ze zaměstnání a tím se stanou nezaměstnanými. Jsou nuceni se zapsat na úřadu práce a doufat, že se o ně stát v brzké době postará. Však se také meziměsíční růst nezaměstnanosti na úřadu práce v Mladé Boleslavi zvedl o 3,1 %.

Na vývoj nezaměstnanosti nemá pouze vliv hospodářská krize, ale také i přírodní vlivy. Důkazem toho mohou být povodně z minulého týdne, které zasáhly dosti nepříjemným způsobem severní část České republiky, konkrétně liberecko.

Mladoboleslavská automobilka byla díky této nepříjemné události nucena koncem minulého týdne pozastavit výrobu na některých svých modelech, a to z toho důvodu, že se v postižené oblasti povodněmi nachází továrna na výrobu stropních panelů.

Ve čtvrtek ve 14 hodin odpoledne tak automobilka zastavila výrobu modelů Octavie a Fábie v Mladé Boleslavi i v továrně ve Vrchlabí. Následující den pak přerušila také výrobu modelu Roomster v Kvasinkách a Octavie Tour ve vrchlabském závodě. Přerušení výroby se nevyhnulo ani vozům Yeti či Superb.

Naštěstí odstávka netrvala dlouho a Škoda Auto, a. s. už opět vyrábí všechny své modely. Všichni zaměstnanci, kteří byli nuceni zůstat doma kvůli povodním, byť by pracovat chtěli, již opět pracují.

A nejsou to jen oni, kteří práci potřebují a chtějí. Je to vidět i na náboru nových lidí, který v těchto dnech v Mladé Boleslavi probíhá. Konkrétně se jedná o nábor lidí, kteří jsou a budou ochotni pracovat ve třísměnném provozu v profesích, které úzce souvisejí s výrobou vozů značky Škoda. Během několika prvních hodin prošly prostory Střediska Svět v Tylově ulici stovky zájemců o tuto práci. Mezi nimi se našlo i mnoho lidí ze Slovenska, Polska, ale především z České republiky.

Nábor lidí do automobilky Škoda Auto, a. s. pokračuje i dnes. Proto, máte-li zájem o práci a nevadí Vám třísměnný provoz ve výrobě, nečekejte ani hodinu. Zájem o práci je opravdu velký.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby