Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Městské divadlo v Mladé Boleslavi dostane nový vzhled

Úterý 7. září 2010 Kultura

Jak jsme Vás již informovali v našich aktualitách, historická budova Městského divadla v Mladé Boleslavi prochází od začátku léta rozsáhlou rekonstrukcí a mnohými stavebními úpravami, na začátku kterých bylo výběrové řízení, vyhlášené magistrátem města Mladá Boleslav. Na základě tohoto výběrového řízení byla vybrána stavební společnost, která má za úkol provést úspěšnou rekonstrukci této historické budovy. Kompletní rekonstrukci provádí turnovská firma Status, jejichž nabídka byla ze všech zúčastněných společností nejnižší. Dle slov zástupců magistrátu by měla kompletní rekonstrukce stát méně než 12 milionů korun.

Foto: Boleslavan.cz - Rekonstrukce budovy městského divadla

Během první fáze oprav na městském divadle by mělo dojít k modernizaci staré kotelny, a využití tak moderních technologií na dálkové ovládání. V dalších krocích by se měla turnovská společnost zaměřit na samotný interiér budovy, konkrétně na opravu sedadel v sále, vymalování interiéru divadla, modernizaci toalet, včetně vybudování toalet pro vozíčkáře. V neposlední řadě by mělo také dojít ke kompletní rekonstrukci fasády.

Prozatímní útočiště Divadlo v Celetné

V těchto dnech je budova městského divadla doslova skrytá pod lešením a zelenými ochrannými sítěmi, což neznamená nic jiného, než že divadlo prochází kompletní rekonstrukcí vnější fasády. Ovšem i interiér divadla je stále zavalen pracemi a právě z těchto důvodů nemůže mladoboleslavský herecký soubor začít s novou sezonou na domácí scéně.

Jejím novým a zároveň dočasným útočištěm je pražské Divadlo v Celetné. Kde mohou diváci shlédnout reprízu úspěšné hry Romeo a Julie. Kromě výše zmíněné hry Romeo a Julie mohou příznivci divadla také zajít na představení Oty Jiráka: „Smím prosit?“, které se odehraje na stejné scéně.

Rekonstrukce městského divadla v Mladé Boleslavi by měla být dokončena podle všeho do 25. září a hned následující pondělí, tedy 27. září plánuje mladoboleslavský soubor uvést jako první představení na zrekonstruované domácí scéně muzikál pod názvem Dědeček automobil.

Historie městského divadla v Mladé Boleslavi

Za zmínku také stojí samotná historie městského divadla v Mladé Boleslavi. Samotné počátky divadelní činnosti se mapují až do období 40. let 19. století. Tehdy se nacházely v Mladé Boleslavi ochotnické soubory, a to české spolu s německými. Významné datum je 8. dubna 1843. Tehdy se úplně poprvé výše zmínění ochotníci představili veřejnosti v sále hostince U Zlatého věnce a sehráli frašku V. K. Klicpery Žižkův meč.

Dalším mezníkem je rok 1868, kdy boleslavští ochotníci začali vystupovat v jediných prostorách, a to v nově otevřené radnici, konkrétně v jejím velkém sále. Tento prostor ale bohužel divadelnímu provozu příliš nevyhovoval.

Ať už pro tento, či mnoho dalších důvodů, se 21. 11. 1909 otevírá slavnostně divadelní budova městského divadla v Mladé Boleslavi.

Mladá Boleslav, respektive městské divadlo v Mladé Boleslavi od roku 1909 navštívilo mnoho hereckých společností. Ať už to byl Kolár či Nové divadlo. Do roku 1945 mladoboleslavské divadlo navštívila profesionální divadla, jako byla Burdova činohra, Olomoucká opera, Kladenské divadlo či Východočeská společnost.

Mezi nejznámější hosty, kteří zavítali do Mladé Boleslavi, rozhodně patřili Leopolda Dostálová, Růžena Nasková, Antonie Nedošínská, Eduard Vojan, Eduard Kohout, Václav Vydra, operní pěvkyně Ema Destinová, houslista Jan Kubelík, klavírista Rudolf Firkušný a mnoho dalších divadelních umělců.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby