Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Kvůli srpnovým povodním stojí výroba aut

Středa 11. srpna 2010 Ekonomika

První srpnový týden přinesl do mnoha rodin v České republice, konkrétně v severních Čechách, strach, obavy, lítost a beznaděj. Díky vydatným přívalovým dešťům se opět zvedly hladiny řek, které postupně zaplavovaly a ničily vše, co jim stálo v cestě. Domy, pole, zahrady, garáže, sklepy, ale také i samotné továrny.

Foto: Boleslavan.cz - Ilustrační foto

A byla to právě chrastavská firma, kterou o víkendu smetla povodeň takovým způsobem, že díky tomu není v tuto chvíli schopna vyrábět. Bohužel se tato skutečnost podepsala dominovým efektem i na mladoboleslavské automobilce, která právě z této liberecké firmy Grupo Antolin Bohemia odebírá střešní panely.

A tak velká voda dosáhla toho, že desítky tisíc lidí nemohou vykonávat svojí pracovní činnost. Kmenoví zaměstnanci budou nuceni zůstat několik dní doma, externí firmy, které jsou napojeny na mladoboleslavskou automobilku, budou na několik dní bez zakázek, zkrátka povodně udeřily opravdu tvrdě a nekompromisně.

Díky povodním v severních Čechách je Škoda Auto, a. s. nucena zastavit výrobu. Pozastavení výroby se dotkne všech vyráběných modelů značky Škoda, což již potvrdili samotní odboráři na svých webových stránkách a mimo jiné i mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Díky této skutečnosti se tak ve čtvrtek v 14 hodin odpoledne zastaví výroba vozů Octavia a Fabia v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí. Následující den odpoledne se zastaví také výroba vozu Škoda Roomster v Kvasinách a ve Vrchlabí také přestanou vyrábět vůz Octavie Tour.

Ve večerních hodinách pátečního dne bude pozastavena také výroba vozů Škoda Yeti a Superb, byť na tyto vozy díly jsou. Pochopitelně, že jsou zrušené i již dříve naplánované mimořádné směny na sobotu.

Dle slov odborářů se však výroba všech vozů opět plynule rozjede v příštím týdnu.

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky však nemusí být skleslí, svojí běžnou mzdu od svého zaměstnavatele dostanou.

Je neoddiskutovatelné, že zastavení výroby v jedné z největších automobilek ve střední Evropě bude mít určitě ekonomický dopad na chod celé firmy. Nicméně, škody, které byly způsobené povodněmi globálně, jsou a budou daleko vyšší.

Koneckonců, na odstraňování povodňových škod v Libereckém a Ústeckém kraji uvolnili ministři české vlády již 350 milionů korun a dle jejich slov není tato částka zdaleka konečná. Je zapotřebí se i nadále zabývat škodami, které povodněmi vznikly.

Však jen v libereckém kraji povodeň postihla třetinu měst a obcí a z domovů bylo vyhnáno přes 2000 lidí. Premiér vlády Petr Nečas také dodal, že peníze, určené na pomoc postiženým oblastem budou odebrány z rozpočtové rezervy, kterou vláda ČR má k dispozici.

Bohužel víkendové povodně v severní části republiky nebraly lidem jen hmotné majetky, ale i životy. K dnešnímu dni bylo napočítáno již 5 obětí srpnových povodní. Poslední oběť byla padesátiletá žena, nalezena službou horských záchranářů v korytě říčky Smědá na Frýdlantu.

Celkový počet obětí ovšem nemusí být konečný. Bohužel jsou zde další tři pohřešované osoby na Frýdlantsku, které policie usilovně hledá. Mezi nimi jsou i nově pohřešovaní dva bezdomovci, kteří přespávali pod mostem u řeky. Je více než pravděpodobné, že je rozbouřená řeka smetla. Faktem také zůstává to, že pohřešovanou dvojici již od soboty nikdo neviděl.

Mezitím se řeky opět vrací do svých koryt, hladiny rozvodněných řek se tak po víkendovém běsnění opět vrací do svého normálního stavu. Pouze Nežárka v jihočeském Hamru stále hlásí třetí povodňový stupeň.

Bohužel se ale může jednat pouze o dočasný poklidný stav hladin řek. Na čtvrtek večer jsou opět hlášeny silné deště, které by mohly velice snadno zvednout hladiny řek nad svá koryta, která jsou v tuto chvíli poničená. Proto i obyvatelé v severních Čechách se i nadále bojí a svým způsobem nevědí, co mají dělat.

Snad k nám počasí v příštích dnech nebude tak kruté a lidé v postižených oblastech již nebudou nuceni zažít stejné utrpení, jako minulý víkend, kdy během několika málo vteřin přišli takřka o všechno.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby