Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 21. února 2024, svátek má Lenka | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Květen, ten lásky čas

Sobota 1. května 2010 Ostatní

Zima je již za námi. Příroda se pomalu a jistě probouzí z dlouhého spánku a opět začíná vytvářet ty úžasně barevné a voňavě čerstvé kreace, které nám tak účinně rok co rok pomáhají zahánět přes zimu nahromaděnou depresi a smutek z nedostatku sluníčka a tepla. Rozkvetlé ovocné stromy, první tulipány a mnoho dalších pestrobarevných květin se pozvolna otevírají do své pravé krásy a předvádějí se tím tak celému světu. Ano, jaro je opět zpět mezi námi.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Patříte-li navíc do skupiny zamilovaných a rádi dodržujete staré zvyky a svátky, jistě Vám neunikne datum 1. května. Toto datum není jen tak obyčejné a nic neříkající. S tímto datem je spojeno hned několik událostí, které oslavuje mnoho lidí po celém světě, včetně lidí v České republice a Mladé Boleslavi.

Datum 1. května je spojeno hlavně se Svátkem práce. Svátek práce nebo také 1. máj je mezinárodním dělnickým svátkem, který se slaví vždy 1. května již od roku 1890. Pokud bychom chtěli zapátrat v minulosti a dozvědět se něco málo o vzniku tohoto svátku, dostali bychom se až do roku 1886. V tomto roce se uskutečnila stávka amerických dělníků v Chicagu, a to přesně 1. května 1886. Na našem území se tento svátek poprvé slavil o čtyři roky později, a to konkrétně na Střeleckém ostrově v Praze.

A co že se vlastně stalo tohoto osudného dne? Mohl to být den jako každý jiný, ale nebyl. Dne 1. května roku 1886 se lidé žijící v Chicagu probudili do celodenní stávky vedené odbory, které usilovaly o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty na mzdě. Podle dochovaných materiálů, které celou stávku popisují, se do stávky zapojilo zhruba 300 000 dělníků.

O dva dny později, tedy 3. května pak proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém se střetli demonstranti spolu s pořádkovými silami. Při tomto incidentu bylo v důsledku policejní střelby zabito několik stávkujících dělníků. O den déle pak zemřelo několik dalších stávkujících při demonstraci na Haymarket Square, a to díky výbuchu bomby. Za tento výbuch bylo odsouzeno k smrti několik anarchistů, ovšem bez jakýchkoliv přímých důkazů.

Na základě těchto smutných událostí se Svátek práce celostátně slavil poprvé v USA 1. května roku 1888 formou celodenních stávek a demonstrací. Další rok byl 1. květen oficiálně uznán jako Svátek práce.

U nás v České republice byl a je 1. květen známý také jako Svátek práce, a to především díky bývalému politickému režimu, kdy bylo víceméně povinností všech pracujících v tento den vyjít do ulic a oslavovat tento významný svátek. Jistě si mnoho z nás vzpomene na nekonečné průvody lidí, které procházely naším městem. Z místního rozhlasu vyhrávala hudba, na chodnících postávaly zvědavé děti s maminkami a v rukou dřímajíc vlaječky tehdejšího Sovětského svazu a Československa, mávaly na projíždějící alegorické vozy v doprovodu zaměstnanců Škody Auto a dalších státních podniků.

Právě asi díky proto, že jsme byli víceméně nuceni postávat na ulicích, popřípadě se přímo účastnit těchto průvodů, se lidé v dnešní době od tohoto svátku distancují, berou ho spíše jako den volna, tedy alespoň určitá skupina lidí. Pochopitelně, že jsou mezi námi i ti, kteří do ulic vycházejí i v dnešní době a Svátek práce si užívají a slaví s nadšením.

Na druhou stranu je 1. květen pro mnoho lidí, a to především mladých lidí, vnímán jako den lásky a prvních jarních polibků.

Určitě si vybavíte alespoň prvních pár řádků lyrickoepické skladby Karla Hynka Máchy, nesoucí název Máj. Tato skladba byla vydána roku 1836 a často bývá považována za vrcholné dílo českého literárního romantismu. Však i sám autor náš kraj miloval a čerpal v něm nápady pro svá díla.

Mladí lidé vnímají 1. květen více jako den lásky, než-li jako Svátek práce. V tento den můžeme vidět mnoho mladých dvojic, jak se ruku v ruce procházejí parky, popřípadě vyrážejí na kolech či jiným způsobem mimo město.

Pokud chcete v tento sváteční den zůstat v Mladé Boleslavi, ale přitom si stále udělat se svoji drahou polovičkou čas na procházku, je vhodné navštívit lesopark Štěpánka, kde jsou procházky velice romantické a navíc ve spojitosti s 1. Májem přímo ideální. Vřele Vám toto místo doporučujeme navštívit a prožít několik málo šťastných minut v náručí své milované. Přejeme Vám krásně prožitý 1. květnový den a nezapomeňte na to nejdůležitější, políbit svoji drahou polovičku pod rozkvetlou třešní. Nechcete přeci, aby Vám uschla?

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby