Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Kozákov

Pondělí 27. září 2010 Turistika

Acháty, jaspis, ametyst, křišťál, záhněd a mnoho dalších polodrahokamů se ukrývají v dutinách této horniny, která byla vyhledávána již od pravěku a její místo je známé jako naleziště drahých kamenů, které pravěcí lovci používali k výrobě svých jednoduchých nástrojů. Zda-li pak si vzpomenete, o kterém místě to zde hovoříme? Nebudeme Vás již dále napínat a prozradíme Vám, že v dnešním díle o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav a okolí se vydáme na nejvyšší horu Českého ráje, Kozákov.

Foto: Boleslavan.cz - Paragliding na Kozákově

Kozákov měří 744 metrů a je součástí takzvaného geomorfologického celku, zvaného Ještědsko-kozákovský hřbet. Jak již bylo řečeno, jedná se skutečně o nejvyšší horu Českého ráje, respektive nejvyšší čedičový vrch, který byl vyhledávaný již od pravěku díky svým zásobám drahých kamenů, které byly používány různými způsoby.

Pravěcí bojovníci je používali na svých primitivních zbraních, v pozdějším věku, konkrétně ve středověku se staly nedílnou součástí výzdoby chrámů.

Pokud bychom chtěli důkladně prozkoumat jednotlivé části tohoto vrchu, na západní části svahu bychom nalezli takzvané Měsíční údolí spolu se dvěma velkými jeskynními převisy. Navíc v těchto místech byly nalezeny také poměrně výrazné stopy po pravěkém osídlení.

Hora Kozákov je také chráněna jako národní přírodní památka, konkrétně její jihozápadní část, která měří zhruba 163 hektarů.

Samotný vrchol hory je pro turisty asi nejzajímavějším bodem, nachází se zde totiž Riegrova chata, která byla postavena v roce 1928. Již samotná realizace této chaty za sebou skrývá velice zajímavý příběh, na jehož konci se pojí úsilí turistů, finančních ústavů, podnikatelů a mnoho dalších jednotlivců z celého kraje. Zkrátka, realizace této chaty nebyla nikterak jednoduchou záležitostí a o to více je tato stavba cennější.

Vedle již zmíněné Riegrovy chaty se na samotném vrcholu Kozákova monumentálně tyčí rozhledna, která ročně přiláká stovky turistů, kteří chtějí ochutnat ten překrásný výhled do širokého okolí překrásné přírodní scenérie Českého ráje.

Nicméně, postavení této rozhledny také nebylo nikterak snadné. Plány na výstavbu se na dlouhou dobu přesunuly pouze do oblasti přání a úvah. Šance na výstavbu se naskytla až v roce 1993, a to v souvislosti s výstavbou spojovacího uzlu na Kozákově, konkrétně tedy vojenského spojovacího uzlu.

Nakonec došlo k dohodě mezi odborem KČT v Semilech a armádou. Tato dohoda poté umožnila, aby nově vzniklá věž na vrcholu hory Kozákov byla řešena jako víceúčelový objekt, sloužící nejen k vojenským účelům, ale také aby díky své nástavbě (plošině) mohl být využíván i turisty.

V dnešní době jsou na věži umístěny dvě plošiny. Horní plošina slouží vojenským účelům a policii České republiky. Dolní plošina je poté zpřístupněna turistům, kterým se zde naskýtá při dobré viditelnosti dechberoucí výhled do širokého kraje.

Při dobrých povětrnostních podmínkách je odsud vidět na místa, jako jsou Lužické či Orlické hory, Krkonoše, České středohoří či Jizerské hory. Samotná rozhledna slouží turistům již od roku 1995.

Pakliže byste se chtěli se svojí rodinou na rozhlednu vydat, doporučili bychom Vám následující trasy. Na samotný vrchol Kozákova vede poměrně velké množství značených cest. Mezi nejkratší se rozhodně řadí ty turistické od semilského nádraží. Odsud, když se vydáte po zelené značce, bude na Vás čekat zhruba 6 kilometrů chůze. Pokud se chystáte na Kozákov od Turnova, po červené značce Vás čeká zhruba 11 kilometrů.

Pochopitelně, že cest, které vedou na rozhlednu je daleko větší množství, stačí si jen zvolit tu nejvhodnější a poté se pak vydat. Doporučujeme Vám ale pro tento výlet zvolit přijatelné počasí bez mráčků. Jistě byste nechtěli absolvovat tuto pěší túru za nepříznivého počasí. Výhled z rozhledny při azurově modrém nebi je nenahraditelný a nepopsatelný, zkrátka se musí zažít.

Pokud máte malé děti a nejste si zcela jisti tím, že by pěší túru zvládli, nevěšte hlavu. Na rozhlednu můžete vyjet i autem. Nejlepší cesta je od Semil směrem na Komárov. A poté již po úzké silničce nahoru k vrcholu. Pakliže pojedete směrem od Jičína na Turnov, v Sedmihorkách odbočíte podle značení na Kozákov.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby