Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Jeden svět v Mladé Boleslavi

Neděle 21. března 2010 Kultura

Ve spolupráci společností Člověk v tísni, občanského sdružení Téma dne a Kulturou města Mladá Boleslav, a. s. měli lidé, žijící v okresním městě Mladá Boleslav, jedinečnou možnost ve dnech od 22. do 26. března 2010 prožít opravdu skvělou atmosféru filmového festivalu Jeden svět. Pořadatelé připravili svým zájemcům více než zajímavý program, ve kterém bylo z čeho vybírat.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Hned první den se mohli zájemci o festival Jeden svět dostavit do Ekocentra Zahrada, kde se na plátně objevil dokumentární film s názvem: Byl jednou jeden ostrov. Tento Novozélandský snímek Briara Marche s využitím skvělé kamery více než poutavě zachytil přímý dopad ekologických změn na místní obyvatelé (Polynésané).

Tento snímek velice otevřeně poukázal na harmonické soužití s přírodou místních obyvatel a negativních dopadů klimatických změn. V rámci doprovodných akcí se po skončení promítání tohoto snímku uskutečnila debata, vztahující se k problematice negativního dopadu klimatických změn.

I v dalších dnech bylo nabídnuto zájemcům o festival Jeden svět hned několik neméně zajímavých snímků ke shlédnutí, a to snímky Hlad či Mizející ryby. Především druhý jmenovaný dokument poměrně poutavě a vizuálně zdařile přinesl hned několik základních rad, jak se může i jednotlivec projevit při snaze o zachování rovnováhy fauny světových oceánů.

Nemalou porci méně či více zajímavých snímků nabídlo svým zájemcům také Kulturní středisko svět. Za zmínku rozhodně patří snímek Anna v přední linii, Irán – nevyslyšené hlasy, Nepřátelé národa, Země snů, Všude dobře, doma nejhůř, Auto*Mat či Tibet zpívá. Především pak posledně zmíněný snímek na loňském festivalu v Sundance získal Cenu poroty v kategorii dokumentů.

I v tomto případě se mohli účastníci filmového festivalu po skončení jednotlivých snímků zúčastnit doprovodných akcí v podobě diskuzí na žhavá témata, jako je snižování emisí skleníkových plynů, dále pak téma veřejná prostranství ve vztahu k lidem a dopravním prostředkům.

Velice zajímavý a poměrně pro naše město aktuální byl snímek Země snů, pojednávající o migraci lidí za prací a lepší budoucností. V tomto případě se jednalo o obyvatele z Hanoje, kteří se nebáli zastavit veškerý svůj majetek jen proto, aby byli schopni naplnit své sny a dostat se do země zaslíbené, Česka. Pod vidinou velkých zisků tak riskovali vše, naprosto vše. Ovšem vzhledem ke stále rostoucí hospodářské krizi pak mnoho z těchto lidí bylo nuceno opustit Českou republiku, popřípadě přijmout nepříliš lukrativní a příjemná řešení.

Tento dokument byl natočen v roce 2009 čechem Martinem Ryšavým. Promítán byl v Kulturním středisku svět a po jeho skončení proběhla debata na téma národnostní menšiny v Mladé Boleslavi, pojednávající o možnostech integrace imigrantů do místní společnosti.

V následujících dnech se pak mohli zájemci o festival Jeden svět dostavit do místního Městského divadla, konkrétně na malou scénu, kde se odehrála jazykově bezbariérová pantomima Vojty Švejdy a významného amerického mima, klauna, pedagoga a režiséra Jamese Donlona. Snímek nesoucí název Albert se bojí, byl zajímavým zpestřením letošního festivalu Jeden svět. Pravděpodobně se zde podepsal i fakt, že tito dva autoři spolupracují již po druhé. V České republice a ve státech východní Evropy bylo před několika lety uvedeno jejich první společné představení Truck Dog.

Pro slavnostní zakončení festivalu Jeden svět byl připraven koncert kapely HitFakers. Návštěvníci slavnostního zakončení festivalu se tak mohli zaposlouchat do hitů takových velikánů, jako byli James Brown, Bob Marley a mnoho dalších neméně zajímavých a známých kapel či producentů z celého světa.

Díky osobitému přístupu kapely HitFakers se mnohdy posluchači až v refrénech jednotlivých písní dovtípili, o kterého že producenta či kapelu se vlastně jednalo. Samotný konec festivalu Jeden svět byl pojat opravdu stylově. V místním klubu U-Turn se konala after party, na které vystoupila kapela Feher Fekete Kerek.

A co říci závěrem na tento vcelku povedený festival? Snad jen více takových akcí v našem městě. Lidé by si měli rozšiřovat své kulturní obzory a díky těmto akcím by se to mohlo i podařit. Mladá Boleslav je převážně průmyslové město, které zkrátka potřebuje čas od času okořenit akcemi tohoto tipu a festival Jeden svět je právě tím správným a vhodným. Snad se v budoucnosti tohoto festivalu naše město opět dočká a lidé tak budou moci opět přijít a obohatit svůj pohled na svět, náš Jeden svět.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby