Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Jak silné Keltky žily kdysi ve Slivínku?

Pondělí 20. srpna 2012 Ostatní

Na katastru obce Slivínka došlo před nedávnem k nálezu velmi vzácného předmětu. Jedná se o bronzovou součást opasku, starého něco málo přes 2000 let. Umělecky ztvárněnou přezkou se pyšnila těsně před zlomem letopočtu příslušnice keltské komunity, žijící na dvorci na katastru dnešního Slivínka.

Foto: Bc. Filip Krásný - Bronzová část opasku

Kdy a jak byla přezka nalezena

Přezka byla nalezena společně s dalšími předměty při archeologickém průzkumu keltského sídliště. Nálezy byly uloženy do Muzea Mladoboleslavska. Zde byla přezka podrobena důkladnému zkoumání, jehož výsledky lze shrnout takto: jedná se část opaskové zápony, vyrobené někdy mezi léty 80 až 40 let před Kristem nejpravděpodobněji v Durynsku.

Do Slivínka se dostala buď jako dar, válečná kořist, nebo společně s majitelkou, např. při sňatku. Její majitelka patřila k nejvyšší (a nejbohatší) sociální vrstvě, dnešní terminologií společenské elitě. O tom svědčí mj. i fakt, že tento typ přezek byl v celých Čechách nalezen pouze třikrát – na oppidu u Stradonic, v hrobě bohaté ženy v Lukavci na Kolínsku, a ve Slivínku.

Jak mohla vypadat keltská žena u Slivínka

Opustíme-li vědecká fakta a dáme-li prostor nekritické fantazii, můžeme přeměřením přezky stanovit poměrně přesně obvod pasu Keltky ze Slivínka. Jednoduchým propočtem zjistíme, že činil 99 cm, při předpokládané výšce (známé z výzkumů pohřebišť) necelých 160 cm. Zhodnocení těchto údajů, resp. vyslovení názoru na celkové fyzické vzezření nositelky přezky, necháme na čtenáři.

Pro Boleslavan.cz připravil Bc. Filip Krásný, www.infopanely.com.

Autor: Bc. Filip Krásný
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby