Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 7. června 2023, svátek má Iveta a Slavoj | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Hrad Trosky a blízké okolí

Pátek 3. září 2010 Turistika

Co se Vám vybaví ve spojitosti se symbolem a hlavní ikonou Českého ráje? Pravděpodobně to bude zřícenina hradu Trosky, ta nepřehlédnutelná silueta, která je vidět ze širokého a dalekého kraje. V našem již třetím díle o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav a přilehlých městech zavítáme přímo do samotného srdce Českého ráje, a to k již výše zmíněné dominantě, která se s tímto místem pojí. Mohutná a v místní krajině nepřehlédnutelná zřícenina Trosky patří již mnoho desítek let neodmyslitelně k oblíbeným turistickým místům, které ročně přilákají tisíce nadšených turistů z celé České republiky, ale i mimo ni.

Foto: Boleslavan.cz - Hrad Trosky

Dnes si kromě historie kolem zříceniny hradu Trosky povíme také něco málo o okolí a místech, která stojí za to vidět a navštívit. Plánujete-li celodenní výlet do Českého ráje, potom bude tento článek ušitý přímo na míru právě Vám.

Hrad Trosky a jejich stavba byla započata koncem 14. století, zhruba kolem roku 1380. Hrad se skládal ze dvou nepřístupných vrcholů, na nichž byly postaveny dvě věže. První vrchol byl zavalitější a nižší, nesoucí název Baba. Zde byla postavena nižší pětiboká věž. Na druhém vrcholu, který nese název Panna, se tyčila poměrně vysoká, obdélná věž. Co se boků týče, zde plnily velice precizně svoji funkci čedičové homole, které ovšem zůstaly jinak nevyužity.

Co je více než zajímavé, je to, že se k dnešnímu dni nedochoval žádný pramen, který by jasně charakterizoval obraz hradu Trosky. Zkrátka, o tom, jak hrad skutečně vypadal v době svého vzniku, se v podstatě nic moc neví. Nedochovala se žádná rytina, popřípadě obraz, veškeré archivní materiály byly zničeny v ohni, popřípadě byly ukořistěny Švédy za dob třicetileté války na zámku Hrubá Skála.

Ať už se chystáte do Českého ráje jakoukoliv cestou či způsobem, výchozím bodem by pro Vás mělo být město Mnichovo Hradiště, Turnov nebo Sobotka. První jmenované město je navíc také známé tím, že je pomyslnou branou do Českého ráje, tudíž začít právě zde Váš rodinný výlet se více než nabízí.

Nicméně, bez ohledu na to odkud vyrážíte, cílovou destinací by pro Vás mělo být městečko Rovensko pod Troskami, popřípadě Borek pod Troskami. Odsud to jsou poté zhruba 3 kilometry chůze po turistické značce přímo k zřícenině hradu Trosky.

Cestou na hrad Trosky se můžete zastavit i na vyhlídce. Vyhlídka, která je zcela právem považovaná za nejkrásnější vyhlídku na hrad s neobvyklým výhledem je tzv. Čechova vyhlídka v boreckých skalách nedaleko Rovenska pod Troskami.

A jak se k Čechově vyhlídce dostanete? Předpokládejme, že se nacházíte na náměstí malebného městečka Rovensko pod Troskami, ze kterého se vydáte po modré turistické značce dolu západní ulicí. Zhruba 200 metrech odbočíte u rozcestníku do uliček Rovenska. Tyto uličky Vás vyvedou na samotný konec městečka, odkud se odpojíte od místní cesty a následně se přesunete na polní cestu vedoucí mezi poslední domky městečka.

Touto polní cestou, která stoupá k vrcholu zdejšího kopce, se dostanete do již zmíněných Boreckých skal. Polní cesta se postupem času mění v pěšinu lesní, která pak pokračuje podél skal vzhůru ke krásným výhledům na hrad Trosky. Již při samotném výstupu tu a tam hrad Trosky vykoukne a Vám již bude zcela jasné, o jak krásný pohled na konci Vaší cesty se budete společně se svojí rodinou dělit.

Na konci výstupu na Čechovu vyhlídku na Vás bude čekat předsunutá skála s opravdu nádherným a dechberoucím výhledem na Trosky, a to pochopitelně včetně celého širokého okolí.

Pakliže se poté budete chtít vydat přímo na hrad Trosky, bude Vašim výchozím bodem obec Borek pod Troskami. Odsud se vydáte po modré směrem k cíli, tedy k hradu Trosky. Rodinný výlet do Českého ráje, konkrétně tedy na hrad Trosky je ideální volbou, která vždy dokáže uspokojit.

Krajina, panorama a vůbec vše, co na návštěvníky této lokality čeká je jednoduše řečeno úžasné a stojí za Vaši pozornost. Věříme, že pokud se vydáte na tento výlet, že nebudete zklamáni, ba naopak.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby