Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 21. března 2023, svátek má Radek | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Hrad Kost

Pátek 17. září 2010 Turistika

V lesnatém údolí krajiny, která je zcela po právu nazývána Českým rájem nalezneme velké množství úžasných historických staveb, které stojí za to s rodinou nebo přáteli navštívit. Dnes se vydáme díky našemu seriálu o turistických oblastech, hradech a zříceninách v regionu Mladá Boleslav nedaleko městečka Sobotka. Zavítáme na hrad Kost. Hrad se nachází v Českém ráji. Byl postaven na mohutném skalním pískovcovém masivu, obklopeným lesnatým údolím bohatým na vodní toky. Ty zde byly vytvořeny díky močálům, které zdejší mohutná údolí zaplavily. V dávných dobách na těchto místech byly vybudovány tři rybníky, nesoucí názvy Labutí, Černý a Bílý. Pouze zbylé dva se zachovaly dodnes.

Foto: Boleslavan - Hrad Kost v létě

Rybníky sloužily ve své době také i jako pomyslný obranný mechanismus hradu. Pakliže by došlo k protržení hrází rybníků, vznikl by v okolí hradu opravdu těžko prostupný terén a útok na hrad by tím byl poměrně zásadně ovlivněn a hlavně zpomalen.

Hrad Kost, jak již bylo zmíněno, leží na pískovcovém masivu. A byl to právě pískovec, který sloužil jako hlavní stavební materiál tohoto hradu, respektive pískovcové kvádry, ze kterých je téměř celý hrad postaven. Pochopitelně, že vedle pískovce byly použity i jiné materiály, jako je například dřevo, sklo či ocel.

Pakliže bychom se chtěli dozvědět také něco málo o historii tohoto hradu a době, kdy byl vybudován, museli bychom zavítat až do poloviny 14. století. Tedy, do doby, kdy byl vybudován i hrad Karlštejn. Hrad Kost byl založen Benešem z Vartemberka v letech kolem roku 1349 nedaleko městečka Sobotky. Je dosti pravděpodobné, že se o výstavbu hradu a následnou péči postarali také jeho dva synové Petr a Markvart, kteří jsou mimo jiné také uváděni jako páni z Kosti kolem roku 1377 při zakládání špitálu ve Žlebech u Čáslavi.

Tak jako u většiny těchto historických staveb je možné dohledat různé pověsti či historky, i hrad Kost se jednou takovou může pyšnit.

Kdysi dávno, ještě za husitských válek byl hrad Kost dobýván slavným Žižkou. Tento slavný vojevůdce mnohokrát útočil na hrad Kost se svými vojsky, avšak marně. Vždy narazil na tvrdé hradby hradu a se zlou se potázal. Hradní obranný val složený z místní hradní posádky bojoval vždy srdnatě a statečně.

Proto přišel slavný vojevůdce s plánem, ve kterém díky dlouhému obléhání hrad zkrátka vyhladoví. A tak i učinil. Jeho vojsko doslova okolí hradu sevřelo a jako hustý mrak se rozložilo po širokém údolí. Všechny strany byly střeženy tak důkladně, že by ani malá myška neproklouzla. Takto hrad obléhali dlouhé týdny s marnou nadějí, že se obránci hradu dobrovolně vzdají.

A proto netrvalo dlouho a vlastní vojáci pod vedením Žižky si začali pomalu stěžovat na nedostatek jídla, které velice rychle ubývalo. Pochopitelně, že obdobná situace byla i na hradě, ovšem díky spásné myšlence jednoho duchaplného zbrojnoše se celkový obraz vyvinul zcela opačným směrem. Na hradě totiž začali předstírat velikou slavnost a hostinu, přičemž by se na hradě v tuto chvíli našla snad už jen jedna vepřová hlava a malý soudek s vínem.

Na hradě se tedy slavilo, nože narážely na prázdné talíře, byl slyšet zpěv hladových obránců a zcela prázdné poháry létaly nad hlavami. Když slavnost dostoupila do nejvyššího bodu, Žižkovi bojovníci začali hlasitě reptat a být rozmrzelí a o co víc, stále více hladoví.

A tak v táboře husitů propukla vzpoura, kterou umocnil již jednou zmíněný chytrý zbrojnoš tím, že shodil dolů mezi vojáky pečenou kančí hlavu a soudek vína se slovy: „ Tady máte, radujte se s námi! My máme jídla na celé měsíce!“. Hned druhého dne Žižka zavelel k ústupu, při kterém si prý ulevil slovy: “Hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu“. Od této doby je hrad nazýván Kost.

Pokud Vás tento příběh zaujal a Vy byste chtěli na vlastní oči poznat tento opravdu překrásný kraj, včetně hradu Kost, vydejte se tímto směrem. Ať už na kolech či autem, výlet na hrad Kost Vás jistě uspokojí.

A jak že se na hrad Kost dostanete? Nejsnadnější je přijet po silnici od Sobotky kolem místa, kde stávala Semtínská lípa (v současné době Semtínský pařez). Pakliže byste chtěli zvolit jiný způsob dopravy a zavítat na hrad Kost například pomocí vlakové dopravy, z vlakové zastávky Libošovice se vydejte po žluté turistické značce, popřípadě červené. Zhruba po 2,5 kilometrech dosáhnete svého cíle.

Autem nebo na kolech je pak možné přijet přímo pod hrad, kde lze využít místního parkoviště. Kromě samotné prohlídky hradu Kost Vám také vřele doporučujeme, a to hlavně v letních měsících, využít pronájmu lodiček. Jízda po místním rybníku je skvělým romantickým zážitkem, na který budete ještě dlouho poté vzpomínat. Pro příznivce historických zbraní je v podhradí připravena možnost vyzkoušet lukostřelbu na různě vzdálené terče. Děti také zcela určitě potěší místní stánky se zmrzlinou nebo cukrovou vatou. Ať už se vydáte na hrad Kost z různých důvodů, přejeme Vám krásně prožitý den s rodinou a šťastný návrat zpět domů.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby