Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Hrad Houska

Středa 6. října 2010 Turistika

Tak jako v minulých dílech našeho seriálu o turistických oblastech v regionu Mladá Boleslav, a okolí i dnes zavítáme do historie. Tentokrát se vydáme až do 13. století, konkrétně do malebné a přírodou obklopené krajiny kokořínska, a to na hrad Houska. Dovolte nám tedy, abychom Vás přivítali v dalším díle, plném historie, památek, bájí a pověstí.

Foto: Boleslavan.cz - Hrad Houska

Jak již bylo řečeno v úvodu dnešního dílu, hrad Houska tvoří v krajinné oblasti kokořínska romantickou dominantu, plnou krásných pískovcových útvarů. Na základě nejnovějších archeologických poznatků z průzkumu vyplívá, že byl hrad založen již v dekádě kolem let 1270 – 1280 Přemyslem Otakarem II.

Velice zajímavou skutečností se stal fakt, že hrad Houska byl postaven téměř v souběžném čase jako nedaleko se nacházející hrad Bezděz. Na obou hradech byla dokonce použita stejná stavební huť. Díky původní gotické hradní kapli je také hrad Houska hodnocen jako středoevropský unikát, a to vzhledem k malbám z 13. a 14. století.

V průběhu své existence prošel hrad Houska celou řadou stavebních změn a úprav, na základě kterých se dnes mohou příchozí návštěvníci a obdivovatelé hradu setkat prakticky se všemi slohy. Nachází se zde sloh pozdně románský nebo renesanční, který ve své podstatě určil nynější podobu stavby hradu Houska, včetně nejbližšího okolí. Pokud bychom tedy měli co nejpřesněji charakterizovat hrad Houska, nejpřesnější název by zněl asi takto. Renesanční zámek s prvky gotického hradu.

Kdo vlastnil hrad Houska

Na hradě Houska se vystřídalo hned několik generací různých vlastníků. Od pánů z Dubé, Jana ze Smiřic, Hrzánů z Harasova, přes Valdštejny a Veroniku ze Sulzu či Hypolita z Hofkirchenu až po rod Kouniců, princeznu Hohenlohe a hraběnku Andrássy.

V novodobé historie se majitelem hradu Houska stává v roce 1924 prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po dalších minimálně 15 let byl hrad využíván touto rodinou jako letní a reprezentační sídlo. Vzhledem ke své poloze se začátkem druhé světové války stal hrad Houska útočištěm německé armády, které toto sídlo využívala až do konce druhé světové války, tedy do roku 1945.

Po skončení druhé světové války se kolem roku 1950 hrad Houska stal sídlem, do kterého byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Počátkem 90. let byl hrad předán společnosti Instav Praha a následně v rámci restitucí původním majitelům, konkrétně panu Ing. Jaromíru Šimonkovi a paní MUDr. Blance Horové.

Pověsti a mýty spojené s hradem Houska

Jak již bylo zmíněno v úvodu dnešního dílu, hrad Houska byl zbudován koncem 13. století v Dubské pahorkatině. Samotný hrad stojí na místě, které nemá takřka žádný význam, alespoň co se strategického hlediska týče. A proto se nabízí otázka, z jakého důvodu nebo pro jaký účel byl hrad Houska vybudován.

Hrad Houska má čtvercový půdorys a co je ještě zajímavější, od ostatních hradů, které byly navrženy tak, aby co nejefektivnějším způsobem bránily své obyvatele od nájezdníků a dobyvatelů, je postaven tak, aby co nejlépe střežil cosi uvnitř vlastních hradeb.

Existují různé hypotézy, které hrad Housku přirovnávají k jakési ohromné zátce, jejímž úkolem je zamezení přístupu démonických bytostí na tento svět. Ať už je tento mýtus pravdivý či ne, základní otázka, proč byl hrad Houska postaven tímto způsobem, zůstává nezodpověděna.

A právě i pro tuto pověst je v dnešní době hrad Houska velice často vyhledáván turisty. Kromě již zmíněné hypotézy kolem démonů turisté vyhledávají hrad také pro svůj každoroční program, ve kterém si každý najde to své. Ať už to jsou jarmarky plné hudebníků, řemeslníků, tanců, stánků s jídlem či pitím, tak hrad Houska nabízí i stálé expozice. Zamilované páry si zde také rok co rok říkají své ano.

Máte-li chuť navštívit tento velice tajuplný hrad, vřele Vám tento rodinný výlet doporučujeme. Jedná se opravdu o netradiční místo, které na Vás určitě svým způsobem zapůsobí.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby