Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Hrad Bezděz a Máchovo jezero

Středa 8. září 2010 Turistika

Máte rádi turistické oblasti, které jsou opředeny mnohými tajemstvími a legendami? Dnes jsme si pro Vás právě jednu takovou připravili. V dnešním díle našeho seriálu o turistických oblastech regionu Mladá Boleslav zavítáme na Bezděz a k Máchovu jezeru. Obě tyto místa mají opravdu mnoho co vyprávět, proto již nečekejme ani minutu a vydejme se po stopách pověstí a legend.

Foto: Boleslavan.cz - Hrad Bezděz na počátku jara

Dříve však, než si povyprávíme o některých z místních legend a pověstí, připomeneme si alespoň částečně historii hradu Bezděz.

Datum, kdy byl hrad Bezděz založen, není zcela přesně známo. Předpokládá se ovšem, že to bylo v rozmezí let 1265 až 1278. Co se ví s naprostou jistotou, je to, že hrad spolu se stejnojmenným městem v podhradí nechal postavit Přemysl Otakar II. Důvodem, proč nechal Přemysl Otakar II. toto sídlo vybudovat, byla potřeba mít v záloze nedobytnou pevnost a pochopitelně i reprezentativní sídlo krále.

Hrad byl nakonec postaven v rekordně krátkém čase, díky čemuž představuje jednotný sloh, konkrétně tedy vyspělou rannou gotiku, která je patrná na každém kroku. Důkazem, že se skutečně jedná o královskou pevnost, je absence jakékoliv hospodářské budovy na hradě Bezděz.

Nyní se ale opět vraťme k historkám a pověstem, kterými hrad Bezděz a přilehlé okolí disponuje v míře opravdu veliké.

Hrad Bezděz, jak již bylo řečeno, je známý mnoha historkami a legendami. V jedné legendě se například vypráví příběh o tajemné chodbě, ukryté pod hradem Bezděz, díky které měla šanci utéct do blízké vesnice manželka českého krále Přemysla Otakara II. Kunhuta Uherská se svým synem Václavem, poněvadž byli na hradě Bezděz nedobrovolně drženi.

Další legendou se nechal dokonce inspirovat i samotný známý český skladatel Bedřich Smetana, který byl legendou natolik ovlivněný, že na základě jejího námětu vytvořil operu Tajemství. Pro ty, kteří tuto operu neznají, pojednává o příběhu, ve kterém mniši ukryli na hradě Bezděz poklad.

Hrad Bezděz se stal cílovou destinací pro mnoho stovek lidí, kteří zde hledají ať už do jisté míry inspiraci pro svoji práci, štěstí a nebo prostě jen klid a relax při svých cestách za historickými památkami a jejich poznáním. Tak jako Bedřich Smetana, ale nejenom on.

Dalším českým velikánem, který byl ovlivněn hradem Bezděz, byl neméně známý básník a spisovatel Karel Hynek Mácha. Koneckonců, však i samotný slavný Máj vznikl ve zdejším kraji. O jeho lásce k tomuto kraji svědčí i památeční deska na hradě Bezděz a muzeum, které můžete navštívit v nedalekých Doksech.

Hrad Bezděz se hrdě řadí mezi nejzajímavější hrady v České republice. Důvodů je hned několik. Fakt, že se jako jeden z mála dochoval ve své původní a čisté podobě je nevyvratitelný. Ale proč se tímto směrem vydávají tisíce turistů ročně? Hrad Bezděz je obklopen překrásnou a dech beroucí přírodní scenérií. Pokud se vydáte na hrad Bezděz v letních měsících a budete mít dostatečné štěstí, očekávejte nádherný výhled do širokého kraje.

Na jedné straně budete mít možnost spatřit Ještěd, dále pak Lužické hory, popřípadě i České středohoří. Mezi lesními porosty tu a tam vykoukne Máchovo jezero, připomínající již výše zmíněného českého velikána Karla Hynka Máchu. Zkrátka, výlet na hrad Bezděz je opravdu skvělou volbou, které nebudete litovat.

Mimo to, že se v rámci Vašeho rodinného výletu ocitnete v ranné gotice, pravděpodobně se stanete součástí i různých průvodů v kostýmech, místních divadel či středověkých veselek, díky kterým hrad Bezděz neustále ožívá. Děti zcela určitě ocení místní stánky, nabízející točenou zmrzlinu, cukrovou vatou či jiné dobroty, osvěžující nápoje, ale i suvenýry, které Vám budou připomínat Váš rodinný výlet na hrad Bezděz.

V letních měsících opravdu stojí za to zkombinovat výlet na hrad Bezděz s koupáním v nedalekém Máchově jezeře, které také rok co rok přiláká mnoho turistů z celé České republiky, ale i mimo ni. Tento kraj je zkrátka elektrizující a každý, kdo se do tohoto kraje vydává, vstupuje do všudypřítomného tajemna, které se nad tímto krajem vznáší jako ranní mlha nad čerstvě posetou loukou.

Jsme si zcela a upřímně jisti, že výlet na hrad Bezděz, popřípadě i k Máchovu jezeru oceníte nejenom Vy, ale i Vaše děti. Místní prostředí, nabízející své služby turistům je cenově přijatelné, tudíž i v tomto ohledu zde nejsou žádné problémy. Jak již bylo řečeno výše. Výlet do tohoto kraje je ideální volbou, které nebudete litovat, proto již na nic nečekejte a vydejte se směrem hrad Bezděz.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby