Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Houbařská sezóna na Mladoboleslavsku

Neděle 8. srpna 2010 Ostatní

Letní sezóna je v plném proudu a spolu s ní se rozjíždí v závislosti na počasí i sezóna houbařská. Mezi námi čechy je opravdu velké množství lidí, kteří sbírání hub doslova milují a považují jej za neodmyslitelnou součást svého života. Však už jen ten pocit, kdy tráví milovníci houbaření svůj volný čas v přírodě, je dostatečně naplňuje a k tomu všemu při troše štěstí mohou navíc získat příjemný bonus v podobě čerstvě nasbíraných a voňavých hub.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

V dnešním článku se Vám pokusíme zmapovat mladoboleslavský region a vyzvednout místa, která byste jako milovníci hub a mykologie neměli opomenout.

Nejprve bychom se ale mohli na začátek zmínit o důvodech, proč jsou vlastně češi považováni za jeden z mála národů, kde je houbaření doslova národním sportem. V první řadě je to asi naše vlastnost předhánět se, chlubit se, popřípadě soupeřit s našimi sousedy. Však si dejme ruku na srdce a přiznejme si, netěší nás ten pocit, kdy jdeme s plným košíkem kolem našeho souseda, který jen nevěřícně kroutí hlavou nad naším dnešním, doslova nečekaným úlovkem?

Další důvod proč český národ houbaří, je s největší pravděpodobností zakotvený v našich genech, a to již po generace. V minulosti bylo houbaření, konkrétně tedy houby, maso chudých. Houby si v minulosti zkrátka mohl dovolit každý, a to bez výjimky. Stačilo opravdu málo, vlastně si jen brzy ráno přivstat a vydat se do lesa. Při troše štěstí pak měla rodina během pár hodin jídlo na stole, a to mnohdy i na několik dní dopředu.

Dokonce se i díky mnohaleté tradici ve sbírání hub vytvořily různé pověsti či mýty. Jednou z nejvíce opakovaných pověstí je ta, že houby nejvíce rostou za úplňku měsíce. Však i někteří mykologové tvrdí, že se nejedná o pověru či pověst, ale holou pravdu. Zda-li je to pravda či ne si musí každý ověřit sám.

Nyní se ale vraťme zpět na začátek našeho povídání a řekněme si více o našem regionu a místech, která stojí v souvislosti s hledáním hub zmínit. Kolem našeho města je poměrně mnoho zajímavých lokalit, kde by se mohly vyskytovat a také se i vyskytují jedlé houby. Nejbližším místem je poměrně rozsáhlý les pod Chlumem.

Les, který se táhne od Nepřevázky, přes Holé Vrchy, Jemníky, Dolánky, Kladěruby či Novou Telib v sobě ukrývá mnoho zajímavých míst a plácků, které rok co rok svým objevitelům nabízejí nemalé množství jedlých hub. Na druhé straně to jsou poté vesnice Chloumek, Sýčina a Vinařice, které tuto oblast uzavírají. Do těchto lokalit se každoročně vydávají stovky více či méně úspěšných houbařů, kteří si odnášejí své těžce vyšlapané úlovky.

Na druhou stranu od Mladé Boleslavi, konkrétně tedy směrem západním, se poté nabízejí taková místa, jako jsou lesy kolem zříceniny hradu Zvířetice, Bitouchova až k rozsáhlým lesním porostům v bývalém vojenském prostoru obklopujícím město Bělá pod Bezdězem. Tato lokalita je houbaři hojně vyhledávaná již mnoho let. A proto, uvažujete-li vyzkoušet nové, Vámi nepoznané prostředí, oblast kolem města Bělá pod Bezdězem Vám vřele doporučujeme.

Oblast, kterou v našem seznamu nesmíme opomenout, je lokalita známá široko daleko, a to nejen mezi houbaři, ale také i mezi turisty a milovníky historie. Ano, máme na mysli Český ráj.

Český ráj je místem, které zkrátka musíte navštívit. Ať už se vydáte tímto směrem čistě z houbařského zájmu či pro historické hodnoty, kterých je v tomto kraji doslova přemnoženo, nebudete zklamáni.

Jen namátkou můžeme jmenovat takové historické skvosty, jako jsou Drábské světničky, Valečov, Trosky, Hrubá Skála, lovecký zámek Humprecht, Prachovské skály či hrad Kost. Všechna tato místa mají jedno společné, a to hluboké lesní porosty, které v sobě ukrývají opravdu, ale opravdu velké množství hub.

Upřímně věříme, že Vám náš článek alespoň částečně pomohl s řešením, kam se vydat tuto sezónu na houby. Je mnoho míst, více či méně známých, která nabízí různé druhy hub. Záleží jen a jen na Vás, zda-li houbaření spojíte i s výletem na tu či onu historickou památku. Upřímně Vám doporučujeme to druhé. Už jen proto, kdybyste neměli dostatek štěstí při hledání hub, návštěva historického objektu by Vám určitě zvedla náladu.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby