Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Historie města Mladá Boleslav

Pátek 9. dubna 2010 Kultura

Každý občan žijící ve svém rodném městě by měl znát alespoň částečně svoji historii. Rozhodli jsme se proto pro Vás připravit článek na toto téma, ve kterém se pokusíme historii našeho města vyjádřit pomocí několika málo odstavců tak, aby byla poučná a přitom stravitelná opravdu pro každého. Jistě si pamatujete z hodin dějepisu na základní škole, jak Vám paní učitelka přednášela o historii našeho města. Její slova zněla s největší pravděpodobností asi takto. Mladá Boleslav byla založena Boleslavem II. ve druhé polovině 10. století. Postupem času se město stalo majetkem hned několika rodů. Ve středověku to byli páni z Michalovic, následováni Krajíři z Krajku.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Poměrně dost významný je pro město Mladá Boleslav rok 1600. V tomto roce císař Rudolf II. povýšil město Mladá Boleslav na královské město. V tomto období a v letech dalších mělo toto město takzvanou kališnickou správu a významně do chodu města promlouvala a působila Jednota bratrská. Na základě této skutečnosti se městu Mladá Boleslav začalo říkat Bratrský Řím. Toto časové období spadalo zhruba mezi 15. až 17. století.

Po skončení třicetileté války zažilo město Mladá Boleslav určitý úpadek, což odnesl i mladoboleslavský hrad, který byl z části pobořen. Až příchod průmyslu opět nastartoval rozkvět tohoto krásného města. Na počátku 20. století, konkrétně v roce 1905 byla založena ve městě továrna na jízdní kola, nesoucí název Slavia.

Továrna velice rychle pochopila směr a vývoj v dopravě a proto začala vyrábět motocykly a následně i automobily. V této době již továrna nesla název Laurin&Klement. Což byl prvopočátek dnes známé továrny Škoda Auto.

Díky svému regulačnímu plánu se zapsal do historie architektury František Janda, který se představil svoji urbanistickou koncepci moderního průmyslového města, což Mladá Boleslav bez pochyb je.

Za zmínku rozhodně stojí období kolem roku 1945. Konkrétně 9. květen 1945. Podle dochovaných historických zápisů se kolem 10. hodiny uskutečnil nálet sovětskými letouny na Mladou Boleslav, která v této době byla stále v područí německého wehrmachtu. Paradoxně se tak stala Mladá Boleslav posledním evropským městem, které bylo bombardováno za druhé světové války, a to jen několik málo hodin po jejím oficiálním ukončení.

Podle dochovaných materiálů z této doby mělo zahynout při tomto náletu na 150 českých občanů a více než 300 německých ozbrojených sil. I přes tvrzení několika pamětníků, kteří měli bombardující letouny zahlédnout s rudými hvězdami na křídlech, nikdy se s jistotou nepodařilo prokázat, že letouny opravdu patřily sovětské armádě.

Po druhé světové válce prošlo město Mladá Boleslav částečnou rekonstrukcí a úpravami postižených míst válkou. Některé domy bylo nutné strhnout a na jejich místě pak vyrostly parky s pomníky padlým hrdinům. Jinde pak stačila pouhá rekonstrukce. Po druhé světové válce se Mladá Boleslav opět začala soustředit na průmyslové odvětví a pomalu se tak začala dostávat z poválečné letargie.

Vedle průmyslového odvětví byl také kladen poměrně silný důraz na vzdělávání dětí, které měly být budoucností tohoto města. Za zmínku rozhodně stojí deset základních škol v Mladé Boleslavi, dále pak školy jako je Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, dále pak osmileté Gymnázium, které je fakultní školou Univerzity Karlovy a zároveň školou, která je přidružená k UNESCO.

Pochopitelně, že v průmyslovém městě nemůže chybět škola se strojírenským zaměřením, a proto zde velice rychle objevíme v Havlíčkově ulici Střední Průmyslovou školu. A nakonec přichází opět Škoda auto, která vedle Středního odborného učiliště strojírenského před několika lety otevřela svoji vlastní vysokou školu, nesoucí název Škoda Auto Vysoká Škola. Tato škola se nachází v nově postavené budově Na Karmeli.

Doufáme, že Vám tento skromný článek alespoň částečně pomohl oprášit Vaše znalosti z historie města Mladá Boleslav a možná jich i časem využijete, například při doučování Vašich dětí či vnoučat.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby