Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Halloween v Templu

Čtvrtek 21. října 2010 Kultura

Mají Vaše děti rády svátek Halloween? Pokud zní Vaše odpověď ano, máme pro Vás velice zajímavý tip. Kultura města Mladá Boleslav, spolu s městským palácem Templ si Vás dovolují pozvat na pořad, nesoucí název „Halloween na Templu“. Tato akce se uskuteční v neděli 31. října ve 13 hodin a potrvá celý den až do 20 hodin. Během celé akce bude pro návštěvníky Templu připraven bohatý program, ze kterého si zcela určitě vyberou jak dospělí, tak hlavně i malé děti, pro které je v podstatě tento pořad uspořádán. Vstupné na tuto akci bude stát 30,- pro dospělé a 20,- pro dítě.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Program pořadu Halloween v Templu

Jak již bylo zmíněno v úvodu dnešního článku, celá akce začíná ve 13 hodin a od samého začátku je určena především pro malé děti. Přijdete-li do městského paláce Templ kolem jedné hodiny, budou na Vás čekat výtvarné a kreativní dílny pro malé děti s halloweenskou tématikou. Dále tu bude na děti čekat tradiční a dětmi velmi oblíbené dlabání řep a dýní.

Pokud budou některé děti chtít, mohou nechat své obličeje zkrášlit tak, že si je nechají pomalovat.

Kolem 15:30 hodin bude uvedena pro malé děti veselá pohádka Poklad baby Mračenice. Toto divadelní představení zde zahraje divadlo Loutky bez Hranic.

O hodinu později, tedy od 16:30 bude program určen pro mládež a dospělé. Ovšem malé děti si budou i nadále moci hrát ve výtvarné a kreativní dílně, dlabat dýně nebo si nechat pomalovat obličej.

Nicméně pro mládež a dospělé zde bude také připraven program. Konkrétně v 17 hodin proběhne vyprávění s PhDr. Jiřím Waldhauserem na téma Keltské svátky a tradice. A kolem 18 hodiny pak proběhnou bubenická a taneční vystoupení.

Historie svátku Halloween

Pokud bychom měli zavítat až k samotným kořenům, ocitneme se na oslavě pohanského nového roku (konec pohanského léta), zvaného Samhain, což je původní pohanský (keltský) svátek. Kromě výše uvedeného názvu se také užíval název „Předvečer svátku Všech svatých“.

A právě odtud pochází novodobý název svátku Halloween (All – hallow – even). V doslovném překladu by to znělo jako „Předvečer všech svatých“.

Svátek Halloween se slaví pravidelně vždy 31. října, a to většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných obleků a kostýmů. Následně pak chodí po domech v sousedství a s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ (Koledu nebo Vám něco provedu) si koledují o různé sladkosti.

Halloween je většinou oslavován v anglicky mluvících zemích, a to převážně v zemích, jako je USA, Velká Británie, Kanada, Irsko, Austrálie nebo Nový Zéland. V Čechách se prozatím svátek Halloween moc neujal a slaví se jen výjimečně tu a tam.

Symboly svátku Halloween

Mezi tradiční znaky a symboly svátku Halloween neodmyslitelně patří dýně (Jack – o – Lantern), které se rok co rok vyřezávají a do dutých částí jsou pak vkládány svíčky (v dřívějších dobách to byly žhavé uhlíky).

Dalšími symboly svátku jsou čarodějnice, černé kočky, košťata, duchové, oheň, kostlivci a jiné příšery. Svátek Halloween má i své barvy, kterými jsou barva černá a oranžová.

Pokud Vás zaujal dnešní článek a chcete se dozvědět o tomto pohanském svátku více, pak máte jedinečnou šanci příští neděli 31. října. Stačí navštívit městský palác Templ v Mladé Boleslavi, kde se uskuteční akce „Halloween na Templu“. Jste srdečně zváni s celou Vaši rodinou.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby