Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 21. února 2024, svátek má Lenka | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Grafity: umění nebo vandalismus?

Pátek 13. srpna 2010 Kultura

Jsou jich plné ulice, pro někoho jen bezduché čmáranice sprejem, pro druhé promyšlený podpis charakterizující umění daného writera či jeho crew (party). Každý druhý dům se stal v minulosti nebo v blízké budoucnosti stane jejich terčem a co s tím kdo udělá? Existuje mezník v grafity (graffiti), který jasně určí, kde začíná umění a kde vandalismus? Na tuto otázku si musí odpovědět asi každý sám. Z žádné příručky se to pravděpodobně nikdo nikdy nedozví.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Jedna věc je ale stoprocentně jistá. Pakliže budu majitelem domu, u kterého proběhla rozsáhlá rekonstrukce, včetně fasády a nějaký patnáctiletý "nadějný umělec" mi ji pomaluje sprejem, zcela určitě budu chtít po dotyčném minimálně uhrazení vzniklé škody.

Mnoho měst v západní Evropě začalo tento problém vandalismu řešit v minulosti velice zajímavým způsobem. Velká města jako je Londýn nebo Berlín zkrátka vymezila sprejerům (writerům) místa, kde se mohou kreativně rozvíjet. Pakliže by ale zavítali do míst, která jsou pro ně striktně tabu, okamžitě by se na ně snesl trest. Většinou se jedná o dosti velkou finanční pokutu. Pakliže se stejný čin bude opakovat, dotyčný umělec dříve nebo později skončí ve vězení.

Stačí se podívat do již zmíněného Londýna. Domy v centru města jsou prakticky nedotčeny a jen stěží zde budete hledat ilegální grafity. Proč? Úřady zkrátka vědí, jak tento problém řešit. Přistižený sprejer zaplatí vysokou pokutu. Současně se ale však může realizovat na desítkách legálních ploch, které jsou pro Londýn pověstná a mladými lidmi i vyhledávaná.

V České republice je přístup úřadů, ale i samotných sprejerů odlišný. Mnoho sprejerů se i přes nabídnuté oficiální plochy k malování vydává v noci do míst, kde každou chvíli projíždí policejní hlídka a snaží se na zeď umístit své dílo. Je to adrenalin, touha po tom překonat v daný okamžik systém, který Vám určuje co dělat a nakopat mu přitom zadek. A je úplně jedno, koho majetek je přitom poničen.

Každý, dnes již uznávaný umělec (sprejer) Vám potvrdí, že v grafity umění existuje období, ve kterém zkrátka žijete pouze a jen pro noční život a o riskování, které toto umění doprovází. Nicméně, pro nás ostatní je to stále jen vandalismus, pro který hledáme jen opravdu stěží pochopení.

Kdyby šlo ty nápisy alespoň snadněji odstranit, ale kdepak. Barva ze spreje drží na zdi jako čert a neexistuje prakticky žádný přípravek, který by zažranou barvu z fasády odstranil. Pomůže snad jen čas a nekvalitní sprej, který v daný okamžik vandal použil.

Vraťme se ale zpět na začátek našeho problému. Není skutečné řešení tohoto problému ukryto v kompromisu mezi sprejerem a systémem? Nestačilo by prostě sprejerům nabídnout zajímavá legální místa, kde by se mohli dotyční umělci kreativně prezentovat světu bez toho, aby je kdokoliv honil?

Však, nahlédněme do různých grafity galerií a prohlédněme si práce umělců, kteří již vědí, co od života chtít. Uděláme-li to, zjistíme, že pravé grafity v pravých rukou je skutečně umění, zatraceně dobré a mnohdy až dech beroucí.

Bohužel se nacházíme v začarovaném kruhu. Jak již bylo řečeno, pro sprejera je maximálním adrenalinem a uspokojením, když může v noci porazit systém, ve kterém žije, byť mu bude na druhé straně nabídnuta plocha k seberealizaci. A o to zde může jít. Co kdybychom nabídli sprejerům místa v zajímavých lokalitách města? Co kdyby se mohli sprejeři prezentovat na místech opravdu netradičních? Výzva, to je to, co je bude zajímat.

Ruku na srdce, kdo z nás má rád šedivé a špinavé ulice našeho města? Nemusíme zacházet daleko a zůstaňme v našem městě. Vybavíte si v tento okamžik alespoň jedno místo, zeď, plochu, která by mohla vypadat lépe? Jistě, je jich tu opravdu velké množství. Proč nenecháme mladé a nadějné umělce ukázat svůj talent?

Kdo ví, zda-li se tento model kdy uplatní. Podívejme se například na Prahu a stanici metra Černý most. Zde se radní rozhodli propůjčit plochy mladým a nadějným umělcům a ti se zde prezentovali maximálním možným způsobem. Je zkrátka na každém z nás, zda-li budeme otevřeni novým směrům či nikoliv.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby