Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Středa 28. února 2024, svátek má Lumír | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Digitalizace kina ve městě Mnichovo Hradiště

Čtvrtek 2. srpna 2012 Kultura

Je stále mnoho kin v naší republice, které vlastní, provozují, případně i spravují obce či města. Tato kina mají z pravidla poměrně zásadní problém s tím, jakým efektivním způsobem získat prostředky na samotný provoz. V mnoha případech tak udržení kina plně záleží na vůli zastupitelstva a výši obecního rozpočtu. I díky tomu, co dnešní situaci asi nejvíce ovlivňuje, což je velké množství nelegálně stahovaných filmů, distributoři již nadále nepodporují filmový 35 mm pás a pomalu ukončují jeho výrobu, která je dost nákladná.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Digitální projektory nahrazují 35 mm filmový pás

Co přesně znamená digitální promítání? Nahrazení projektorů pro 35 mm filmový pás moderními digitálními projektory. Pochopitelně, že kvalita obrazu se výrazně zvyšší, důležitým faktorem je i stabilita v časovém horizontu, poněvadž digitální kopie nepodléhá mechanickému opotřebení a její kvalita zůstává mnohem déle konstantní. Digitalizace by navíc mohla umožnit získávat od distributorů kopie filmů hned po samotné premiéře.

Pořizovací cena digitální technologie

Pochopitelně, že pořízení digitální technologie není levnou záležitostí. Pořizovací cena činí zhruba 2 000 000 Kč. Jak již bylo zmíněno v úvodu, většina kin, obzvláště spravovaných městy a obcemi, si takovou investici nemůže dovolit. Nehledě na to, zda-li by se tato investice vůbec obci či městu vyplatila. Nicméně, na podporu digitalizace kin v České republice byly i přesto uvolněny prostředky ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Provozovatelé kin na základě tohoto kroku mohou žádat Státní fond o účelovou dotaci a to maximálně do výše jedné poloviny nákladů plánovaných žadatelem (dle ustanovení § 9 odst. 2 zákona č. 241/1992 Sb., o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie).

Digitalizovat ano, či ne

Městské kino Mnichovo Hradiště provozuje svoji činnost nepřetržitě bez přestávek dlouhou řadu let. Poslední rekonstrukce proběhla převodem kina pod firmu Saturn, spol. s.r.o. Byla zřízena kinokavárna, došlo k výměně sedaček a byl zmodernizován promítací park. Za svoji dobu trvání bylo kino dotováno z prostředků města ve výši 650 až 850 tis. Kč za rok.

Během minulého roku došlo z důvodů vyřešení majetkoprávních vztahů přesunu kina s kavárnou pod Klub Mnichovo Hradiště s.r.o. Převod proběhl v době, kdy začínala etapa digitalizace kin ve všech evropských státech včetně České republiky.

Rozhodnutí zda digitalizovat ve městě Mnichovo Hradiště či ne je dost zásadní krok pro další léta a bezpochyby ovlivní kulturní život v tomto městě. Na základě této skutečnosti se vedení města rozhodlo oslovit všechny občany města a jeho místních částí formou ankety, zda kino vůbec mít, dotovat jeho činnost a digitalizovat, anebo pro nedostatek finančních prostředků kino zcela zrušit.

Anketa bude zveřejněna do 15. 8. 2012 na adrese: http://mnhradiste.formees.com/f/digikino/

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby