Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Daruj krev, zachráníš život

Středa 5. května 2010 Ostatní

Napadlo Vás někdy, že byste to mohli být právě Vy, kdo jednoho dne pomůže druhému člověku z nepříjemné situace? V dnešní době existuje tolik způsobů, díky kterým se člověk ocitne v nezávidění hodné pozici, a to tak rychle, že jakákoliv pomoc je pro něj poté životní výhrou. Dokázali byste si představit možnost, že právě díky Vaší pomoci nezemře člověk?

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Pokud si myslíte, že byste zrovna Vy mohli pomoci, zkuste například darovat krev. Dárcem krve se v dnešní době může stát prakticky kdokoliv z nás, pokud je starší 18 let. Neprodělal v minulosti žádnou ze žloutenek typu A, B či C. Dále pak, neprobíhá-li u něj akutní infekční onemocnění, popřípadě netrpí-li závažným onemocněním, které vyžaduje trvalou léčbu. Musíme si zkrátka uvědomit, že dnes můžeme pomoci a příště to naopak budeme my, kdo bude pomoc vyžadovat.

Pokud zcela vážně uvažujete o tom, že byste krev darovali, pokusíme se Vám zde blíže popsat základní informace, které je nutné před samotným procesem odběru krve znát. Dříve, než ulehnete na lůžko, doporučuje se dodržet tyto pokyny.

Den před samotným odběrem a v den odběru přijímejte dostatečně tekutiny, v žádném případě však alkoholické nápoje. Pakliže dojde k jakékoliv změně Vašich osobních údajů, jako je změna příjmení, adresy, zdravotní pojišťovny atd., kontaktujte o tom pracovnici kartotéky a změny jí nahlaste.

V den odběru rozhodně něco málo posnídejte. Nedoporučuje se přijít k odběru nalačno. Uvařte si neslazený čaj a k němu si dejte například rohlík. Také se doporučuje večer před odběrem krve nejíst žádné bílkoviny. To znamená, vyhněte se masu, mléku, popřípadě mléčným výrobkům. Tučná jídla nejsou také ideální formou potravy, která je vhodná před odběrem krve.

Při příchodu na transfuzní oddělení předložíte pracovnici v kartotéce svůj občanský průkaz, pomocí kterého jednoduše prokážete svoji totožnost. Na základě tohoto prokázání Vám pracovnice vydá dotazník, který v klidu a pečlivě pročtěte. Nezapomeňte také na část, týkající se poučení pro dárce krve. Rozhodně celý dotazník vyplňte pravdivě a nelžete.

Dříve, než dojde k samotnému odběru krve, je nutné odevzdat vzorek vlastní moči. Je pochopitelně možné donést ranní moč v nádobce již z domova, což Vám ušetří nějaký ten čas. Také se připravte na to, že Vám sestra bude nucena odebrat zhruba 3 ml krve, a to z toho důvodu, aby bylo možné provést vyšetření Vašeho krevního obrazu. Dále Vám bude změřena tělesná teplota, Vaše váha a krevní tlak.

Po těchto výše popsaných krocích přichází na řadu vyšetření od transfuzního lékaře, který si poslechne Vaše plíce, srdce a výsledky vyšetření, které se mu dostanou, zhodnotí. Pakliže se dostane vyhovujícího závěru, budete uvolněni k odběru krve. Nyní již nic nebrání tomu, abyste se stali dobrovolnými dárci krve, která může později zachránit nejeden lidský život.

Dříve, než proběhne samotný odběr krve, je nezbytně nutné provést důkladnou hygienu loketních jamek. Proto se na tuto činnost zaměřte. Pakliže byste zanedbali tuto část, riskujete možné vniknutí choroboplodných zárodků do vaku s odebranou krví. Což by samozřejmě znamenalo její znehodnocení a celý proces by se tak stal bezcenným.

K samotnému odběru krve Vás vyzve odběrová sestra. Po kontrole Vašich osobních údajů Vám přidělí odběrové číslo včetně sterilního vaku na krev. Těsně před samotným odběrem provede desinfekci místa vpichu a posléze zahájí vlastní odběr krve. Pakliže absolvujete odběr krve poprvé v životě, bude Vám odebrán menší objem. Zhruba je to kolem 410 ml krve. Při dalších odběrech to je navýšení zhruba o 10%.

Celý tento proces netrvá déle než 10 minut. V případě, že se Vám při odběru dostaví nevolnost, okamžitě kontaktujte nejbližšího zdravotního pracovníka.

V Mladé Boleslavi lze darovat krev na Hematologicko-transfuzním oddělení Oblastní Klaudiánovi nemocnice. Pokud máte zájem darovat krev, případné dotazy, popřípadě přímo objednání lze provést v kartotéce osobně či prostřednictvím telefonního čísla 326 743 404.

Každý z nás by si měl uvědomit, že jednoho dne to bude právě on, kdo bude možná vyžadovat transfúzi vinou dopravní nehody či jiné nepříjemné události. Lidé, kteří se dnes a denně rozhodují darovat krev, jsou lidé, kteří si zaslouží naše uznání. Mezilidská pomoc v této podobě je opravdu skvostná a uznání hodná.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby