Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Čarodějnice na Krásné louce

Středa 28. dubna 2010 Ostatní

Pokud se rádi každoročně účastníte pálení čarodějnic, pak nám dovolte, abychom Vás blíže informovali o termínu a místě, stanoveném pro tento rok. Již tradičně je tento lidový svátek stanovený na poslední dubnovou noc, tedy 30. dubna. Pro tento rok se magistrát města Mladá Boleslav rozhodl uspořádat tento velice zajímavý svátek pro veřejnost na Krásné louce.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

A jakým způsobem vlastně tento lidový svátek pálení čarodějnic vznikl? Kde má své kořeny a původ? Máte-li chuť dozvědět se něco málo o vzniku a historii tohoto svátku, v následujících řádcích se Vám pokusíme na tyto otázky co nejrozumněji odpovědět.

Pálení čarodějnic, mnohdy nazývané také jako Filipojakubská noc, Beltine či Valpuržina jsou názvy pro jednu velice netradiční noc z 30. dubna na 1. května. Jedná se o opravdu starý a lidmi dodnes uctívaný svátek. Tento zcela živý lidový svátek prožívají lidé tak, že se scházejí u zapálených ohňů a slaví tak příchod jara. V okolí Mladé Boleslavi můžeme napočítat desítky míst, která se mohou pyšnit opravdu velkými a bujarými oslavami pálení čarodějnic.

V kombinaci s pálením čarodějnic se také na některých místech staví ozdobená májka, která spolu s pálením čarodějnic má stejné poselství, vítání máje nebo-li jara. Na mnoha místech je stavění a následné hlídání májky bráno zcela vážně. Místní mladíci jsou dokonce ochotni celou noc nezavřít oko jen proto, aby uhlídali nepřátelské skupiny mladíku z okolních vesnic. Ti by chtěli v noci májku podříznout a tím ji znehodnotit.

Tato noc je vůbec pokládaná za magickou. V dobách minulých se tento lidový svátek slavil vždy za úplňku, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Až v pozdější době tento lidový svátek zakotvil u data 30. dubna.

Kromě slavení a vítání samotného jara také lidé věřili, že tato noc sloužila jako čarodějnický sabat, na který se slétávaly čarodějnice ze všech koutů. Mimo to, mnoho lidí věřilo a stále věří v otevírání různých jeskyní či podzemních slují, které v sobě ukrývají dávné a zapomenuté poklady. Nicméně, ať už to jsou čarodějnice či poklady ukryté v hlubinách tajuplných jeskyní, tento lidový svátek má jeden hlavní atribut, a to oslavu plodnosti.

Jistě jste si také mohli všimnout toho, že se pálení čarodějnic většinou provádí na vyvýšených místech. Důvodem, proč se ohně zapalovaly a dodnes zapalují na vyvýšených místech je zcela prozaický. Na ochranu před samotnými čarodějnicemi. Původně totiž tyto ohně sloužily jako ochrana před zlými duchy, čarodějnicemi a démony obecně. Je ale pravda, že čarodějnice jsou víceméně již výsledkem inkvizičních procesů z dob minulých.

Také jste si mohli asi všimnout toho, že se mnohdy u samotného pálení čarodějnic také zapalovala a zapalují takzvaná smolná košťata, která se poté vyhazovala do výšky. I tento akt je spojen se zvláštní mocí, která má zajistit zvýšení úrody. V dobách dávných bylo také zvykem, že v následujících dnech se přes rozhrnutý popel převáděl domácí dobytek, a to proto, aby se mu zajistila, popřípadě zvýšila plodnost. Což se přeneslo i na mladé chlapce, kteří skákali přes oheň proto, aby i u sebe zajistili plodnost.

Pokud bychom si měli odpovědět na otázku, odkud tato tradice nebo zvyk chcete-li vychází, jasnou odpovědí by bylo, z českých vesnic. Konkrétně tedy z pohanství. Na druhý pád ale musíme podotknout, že oslavy přírody a plodnosti jsou poměrně dosti a silně ovlivněny samotným křesťanstvím, které jak jistě všichni víme, se snaží pohanství vykořenit.

Pálení čarodějnic je svátkem, který je opravdu v České republice oblíbený. A není to jen Česká republika, kde se tento lidový svátek dochoval. V různých podobách se lze s tímto svátkem setkat napříč celou Evropou.

Každopádně je to více než zajímavý večer, který mají rády nejen malé děti, ale také i dospělí. Zažívá se u něj mnoho hezkého a už jen to, že se lidé sejdou a stráví společně nějaký ten čas je zkrátka skvělé.

Pokud jste se stále nerozhodli, kde budete trávit poslední dubnovou noc, dovolujeme si Vám nabídnout pálení čarodějnic na Krásné louce. Věříme, že počasí nám dopřeje opravdu nezapomenutelný zážitek, na který budeme spolu s našimi dětmi ještě dlouho vzpomínat.

Na závěr Vás ale musíme také upozornit na nepříliš ohleduplné spoluobčany, kteří k příležitosti pálení čarodějnic požívají větší množství alkoholických nápojů. Mnohdy i také poté usedají za volant svých vozů a ohrožují tak nás ostatní. Dbejte prosím zvýšené opatrnosti a vyvarujte se jízdy pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Není to jen Váš život, který je daný okamžik ohrožen na životě.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby