Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 21. března 2023, svátek má Radek | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Advent

Sobota 27. listopadu 2010 Ostatní

Další rok se nám pomalu blíží ke svému konci a nás v příštích dnech čeká první adventní neděle, během které se v Mladé Boleslavi rozsvítí první symboly a tradiční vánoční ozdoby, jako je vánoční strom či vánoční ozdoby, zavěšené na pouličním osvětlení. Jistě jste si také mohli všimnout toho, že i prodejci začínají přizpůsobovat svoji nabídku a pro své zákazníky si připravili mnohdy zajímavou kombinaci produktů a služeb.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Kromě již zmíněné neděle 28. listopadu, kdy se v 17 hodin slavnostně rozsvítí vánoční strom na Staroměstském náměstí, umístěný ve fontáně, se ve velice krátkém časovém horizontu dostaví mnoha lidmi milované adventní trhy.

Adventní trhy jsou pro letošní rok naplánovány na 10. a 17. prosince. Budou přístupné od 8:00 hodin ráno až do 17:00 hodin navečer. Během adventních trhů bude možné pořídit pro své blízké například, výrobky ze skla, keramiky, dále pak svícny, jmelí, různé bylinky, vánoční věnce, ale také i horké nápoje či jiné neméně chutné vánoční dobroty.

Historie adventu

Pojem advent pochází původně z řeckého výrazu epifaneia, nebo-li zjevení. Tento svůj význam získal proto, že se takto označoval příchod nejvyššího božstva či krále. Ve své době byla doba kolem adventu dobou postní. Pakliže bychom se chtěli vydat do samotného zrodu adventu, zastavili bychom se až v 7. století našeho letopočtu.

Označení adventních neděl

V dnešní době jsou jednotlivé adventní neděle označovány takto. První neděle je nedělí železnou. Druhá je bronzová, třetí je stříbrná a konečně čtvrtá neděle je nazývaná zlatá. Ve své podstatě toto označení nemá hlubší význam a historii. Cílem adventních neděl v současné době je podpora nakupování vánočních dárků a jiných surovin s vánocemi spojených u samotných zákazníků. Však si můžete samy všimnout takových detailů, jakými je například otevírací doba u jednotlivých obchodníků.

Tradiční prvky adventu

Mezi tradiční prvky či symboly, chcete-li patří i takzvaný adventní věnec, který v západní církvi v minulosti, ale i dnes slouží jako symbolické počítadlo. Tedy, pravý význam adventního věnce je spíše odpočítávání čtyř neděl adventu.

Pokud bychom zde měli přiblížit samotnou podobu adventního věnce, popis by byl asi takovýto. Tradiční adventní věnec je vyroben z jehličnatých větví, které jsou poté ozdobeny 4 svícemi, které jsou poté postupně zapalovány tak, jak plyne čas přes jednotlivé adventní neděle. Jedna zapálená svíčka symbolizuje jednu adventní neděli.

V dnešní době již neexistuje psané pravidlo, podle kterého by měl adventní věnec vypadat. V současné době si lidé adventní věnce vyrábějí různých rozměrů bez jakýchkoliv vazeb či závislostí na trendech a minulosti. Svíčky jsou různě vysoké, různobarevné či nepravidelně rozmístěné. Vše závisí na kreativitě a fantazii dotyčného tvořitele adventního věnce.

V minulosti se klasické adventní věnce zavěšovaly na stuhách. Dnes je můžeme spatřit na vchodových dveřích, na stolcích v obývacích pokojích či na jiných, neméně zajímavých místech.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby