Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Zámek Humprecht

Pátek 1. října 2010 Turistika

V našem dalším díle seriálu o turistických oblastech v regionu města Mladá Boleslav a okolí zavítáme do nedalekého městečka Sobotka. Konkrétně se dnes vydáme na zámek Humprecht. Humprecht je nedílnou součástí a dalo by se říci až jednou z několika dominant Českého ráje, což nám tento zámek dokazuje pokaždé, projíždíme-li zrovna po státní silnici směrem z Mladé Boleslavi na Jičín či zpět.

Foto: Boleslavan.cz - Pohled na zámek Humprecht

Jen opravdu malé množství zámků v České republice bylo tak často vyslovováno či opěvováno básníky či skladateli, jako právě výše zmíněný zámek Humprecht. Lovecký zámek Humprecht získal své jméno po svém zakladateli. Byl to hrabě Jan Humprecht Černín z Chudenic, známý jako barokní kavalír.

Hrabě Jan Humprecht Černín byl jedním z nejbohatších příslušníků české pobělohorské šlechty a patřil do generace feudálního panstva, které získalo své bohatství na základě pobělohorských konfiskací. Ono vůbec bylo zajímavé sledovat vývoj rodu tohoto hraběte.

Například jeho děti, byť byly narozeny na území české republiky se více cítily již jako němci či Italové, kam koneckonců již také směřovaly. Ovšem je nutné podotknout, že byť tato generace již žila a tíhla více k německé či italské šlechtě, psát či mluvit česky stále nezapomněla.

Zámek Humprecht svojí romantickou charakteristikou bývá často i startovním místem pro mnoho párů v další společné cestě životem. Svatba na Humprechtě zůstává nezapomenutelnou vzpomínkou, na kterou si nejedna nevěsta či ženich po letech s radostí vzpomenou. Svatby na zámku se staly standardem současné doby a také nejsou tak finančně nákladné jako před několika lety.

Vraťme se ale zpět na zámek, do malebného prostředí Českého ráje a trochu si popišme tento lovecký zámek. Zámek se skládá ze dvou pomyslných elipsoidů. Vnější elipsoida je zhruba o dvě podlaží nižší, než-li ta vnitřní. Samotný prostor mezi nimi je geometricky rozdělen do místností s lichoběžníkovou základnou. Vůbec celá stavba je ideálním příkladem pro žáky, kteří začínají v matematice probírat geometrii.

V přízemí zámku žili převážně sloužící a první patro bylo naopak určeno pro panstvo, obývající zámek. Obě patra disponovala velkými sály, přičemž v každém patře sloužily k jiným účelům. V přízemí byl sál využíván víceméně jako taková předsíň, zatím co v prvním patře byl sál chápán jako slavnostní zámecká jídelna, ve které se hojně hodovalo a slavilo.

Velice pozoruhodná byla práce jednoho místního klempíře, který musel zpracovat přes 3 tuny plechu na střechu loveckého zámku. Jeho úkolem bylo vytvořit plechovou báň s křížem, která byla poté vsazena na vrchol věže objektu. Zajímavě byly řešeny také žlaby, které sváděly dešťovou vodu do takzvaných mosazných chrličů, nacházejících se pod pavlačí.

Za zmínku také stojí období kolem druhé světové války. Konkrétně tedy okupace, kdy chtěli němci využít zámek čistě ze strategického hlediska. Lovecký zámek Humprecht měl být jakousi protileteckou pozorovatelnou, která by informovala nacisty o tažení nepřátelských leteckých sil. Tomu se však úspěšně podařilo zabránit a lovecký zámek zůstal nedotčen.

V pozdějších letech, tedy po ukončení druhé světové války se zámek dle možností adaptoval a upravoval. Například byla opravena střecha na spodní části zámku a kromě toho se také zapracovalo na místnosti v druhém patře. Konkrétně zde se vytvořil prostor pro umístění muzejní sbírky. V současné době tato místnost stále těmto účelům slouží a návštěvníci loveckého zámku si zde mohou prohlídnout aktuální výstavky. Mimo tuto místnost mohou návštěvníci zámku zavítat i do panských místností, kde na ně čekají literárně historická oddělení, věnované místním básníkům a spisovatelům, jako byli J. L. Turnovský, F. Šrámek, F. V. Jeřábek či V. Šolc.

A jak se vlastně na zámek Humprecht dostanete? Cesta je více než jednoduchá. Již v úvodu dnešního dílu jsme se zmínili o silnici z Mladé Boleslavi na Jičín. Pokud máte v úmyslu navštívit toto místo se svoji rodinou autem, pak se vydejte právě tímto směrem. Ovšem, cílovou destinací nebude Jičín, ale Sobotka.

Vzhledem k tomu, že zámek není příliš vzdálen od Mladé Boleslavi, dovolili bychom si Vám navrhnout výlet na kolech. Pro ty z Vás, kteří máte malé děti, vřele doporučujeme výlet vlakem. Děti si jej užijí od samého začátku a pěší túra na zámek Humprecht bude již jen třešničkou na dortu. Nicméně, ať už se dostanete do městečka Sobotka jakýmkoliv způsobem, nejlépe se odsud dostanete na zámek po žluté turistické stezce, a to směrem na Podkost či Libošovice.

Nemusíte mít strach, že zabloudíte, lovecký zámek Humprecht je natolik dominantní stavbou, že přehlédnout jej zkrátka nelze. Koneckonců se jeho dominanta zapsala neodmyslitelně i do celého obrazu Českého ráje.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby