Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Uprchlíci „k vidění“ v Mladé Boleslavi

Úterý 14. června 2011 Kultura

Od 10. června do 30. června je a bude možné prohlédnout si v mladoboleslavském obchodním centru Olympia fotografie, které jsou úzce spojené se Světovým dnem uprchlíků. Návštěvníci obchodního centra tak mají jedinečnou možnost nahlédnout do života těch, kteří museli ujít dlouhou cestu, aby mohli spokojeně a v klidu žít tak, jako my ostatní v civilizovaném světě.

Foto: cicpraha.org - Plakát akce

Světový den uprchlíků se slaví 20. 6. 2011 a právě tato výstava, která je pořádána Centrem pro integraci cizinců ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), má za úkol nám ostatním tuto problematiku přiblížit a tak trochu nám i otevřít oči.

Co je to UNHCR a jaký je její význam

Historie UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) má své kořeny v letech 1950, kdy bylo ustaveno Valným shromážděním. Na starost dostalo velice ožehavé téma, mezinárodní koordinaci ochrany uprchlíků a s tím i související řešení problémů. Od tohoto roku až po současnost bylo UNHCR schopno pomoci zhruba 50 milionům uprchlíků z celého světa. Odměnou pak bylo UNHCR udělení Nobelovy ceny míru v letech 1954 a 1981.

Pokud bychom zde měli zmínit nejdůležitější úlohu UNHCR, pak to bude bezesporu mezinárodní ochrana a dodržování lidských práv všech uprchlíků, včetně možnosti získat a ucházet se o azyl. Vedle toho také o garanci, že žádný uprchlík nebude proti své vůli vrácen do země, kde by mu hrozilo jakékoliv nebezpečí nebo perzekuce.

Další činností UNHCR je podpora mezinárodní dohody o uprchlících, která monitoruje dodržování mezinárodního práva ze strany jednotlivých vlád zemí a poskytování uprchlíkům nejzákladnější pomoc, jako je voda, jídlo, střechu nad hlavou nebo lékařskou pomoc. UNHCR mimo jiné usiluje o dlouhodobá řešení výše zmíněných problémů prostřednictvím dobrovolné repatriace.

Jaký je smysl Světového dne uprchlíků

Světový den uprchlíků je připomínkou hrdosti a odvahy všech uprchlíků, kteří opustili svoji rodnou zemi, aby mohli lépe žít. 20. červen je právě tím dnem, kdy všem uprchlíkům vyjadřujeme svou podporu a respekt.

Ke zhlédnutí je v současné době téměř na třicet černobílých portrétů uprchlíků, kteří žijí v České republice. Získali zde azyl, případně dočasnou ochranu. Přišli k nám z nejrůznějších koutů naší planety, nicméně jedno mají všichni uprchlíci společné, a tím je jejich příběh nuceného odchodu ze země, která jim byla mnoho let domovem.

Bohužel, pro mnoho z nich to byl odchod, který znamenal odloučení od celé řady příbuzných či přátel. Výstava je mimo jiné specifická tím, že vystavované fotografie jednotlivých uprchlíků v sobě skrývají i krátký životní příběh, se kterým se mohou návštěvníci obchodního centra v Mladé Boleslavi seznámit a vstoupit tak alespoň na několik minut do příběhu lidí, kteří opustili opravdu mnoho proto, aby mohli svobodně a lépe žít.

Kromě samotných životních příběhů uprchlíků výstava přibližuje problematiku uprchlictví a kromě toho i činnosti Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Centra pro integraci cizinců.

Jaký je hlavní cíl a smysl výstavy fotografií

Jedním z cílů výstavy je především informovat širokou veřejnost občanů České republiky o uprchlické problematice. Jakým způsobem funguje pomoc těmto lidem v naší republice a seznámit návštěvníky výstavy s jednotlivými organizacemi, které se dnes a denně zabývají výše zmíněnou problematikou.

V případě, že se chcete dozvědět více o této problematice, máte v těchto dnech jedinečnou příležitost. Navštivte obchodní centrum Olympia v Mladé Boleslavi a nechte se vystavenými fotografiemi vtáhnout do příběhů lidí, kteří neměli takové štěstí jako my. Výstava potrvá až do 30. června.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby