Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Petice za zachování historické budovy hlavního nádraží

Úterý 25. ledna 2011 Ostatní

Záměr Českých drah, provést demolici současné historické budovy, která se nachází na hlavním vlakovém nádraží v Mladé Boleslavi, vyvolal velkou vlnu protichůdných názorů, což mělo za následek vznik petice za její zachování. Takto zněla zpráva, kterou jsme Vám dodali 16. ledna prostřednictvím našeho online portálu pro Mladoboleslavsko Boleslavan.cz. Jaký směr celá akce nabrala a co se v průběhu oněch několika málo dnů změnilo, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Foto: Stock.xchng - Stock.xchng - Ilustrační foto

Nejprve si ale připomeňme, o co vlastně v této kauze jde. Na místě, kde se v současné době nachází historická budova hlavního nádraží, by měla být v průběhu několika let vystavěna budova nová, a to v moderním stylu. Dokonce jsou již v současnosti k dispozici zveřejněné vizualizace budoucí podoby budovy.

Na základě této skutečnosti a vývoje vznikla občanská iniciativa, která pochopitelně s tímto vývojem nesouhlasí, což mělo za následek zorganizování petice za zachování historické budovy hlavního nádraží v Mladé Boleslavi.

Historie budovy hlavního nádraží

Nyní se na chvilku odkloňme od současnosti a nahlédněme do historie samotné stavby a české železnice takové. Samotná stavba železnice z hlavního města Prahy do Mladé Boleslavi byla zahájena v roce 1863. První slavnostní jízda, která korunovala její dokončení, proběhla o dva roky později, tedy 15. října 1865.

O rok později bylo již hlavní nádraží v Mladé Boleslavi plné vagónů, které převážely raněné, případně i mrtvá těla vojáků z bojů, probíhajících u města Mnichovo Hradiště.

Návštěva císaře Františka Josefa I

Historická budova hlavního nádraží v Mladé Boleslavi zažila za celou svoji existenci mnoho netradičních situací, nicméně jen pár z nich stojí opravdu za zmínku. V letech 1891, 1899 a 1906 navštívil město Mladou Boleslav, a to právě na hlavním nádraží rakousko – uherský císař František Josef I. Pochopitelně, že se pokaždé jednalo, jen o několika minutovou záležitost, při které císař vystoupil ze svého vagónu, byl pozdraven zástupci města a všemi přítomnými na hlavním nádraží. Následně opět pokračoval dál ve své jízdě.

Během dalších let se na hlavním nádraží vystřídaly desítky cestujících, ale i vojáků, z nichž se velká část již nevrátila. Hlavní nádraží v Mladé Boleslavi bylo také svědkem toho, kdy mladoboleslavští obyvatelé židovského původu odjížděli do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pochopitelně, že z tohoto velkého počtu se jich vrátila jen nepatrná hrstka. A nakonec, v roce 1945 bylo hlavní nádraží a její historická budova jako první místo v Mladé Boleslavi, kde byla vyvěšena československá vlajka, a to na počest pražskému ozbrojenému povstání.

Zpět do současnosti

V současné době jsou spuštěny webové stránky, které podporují zachování historické budovy hlavního nádraží v Mladé Boleslavi. Na rozdíl od občanské iniciativy, která chce historickou budovu rekonstruovat, České dráhy v současné době připravují plán, jak starou budovu nahradit moderní novostavbou. V jedné věci lze s oběma stranami souhlasit. Budova hlavního nádraží v podobě, jaké se nachází v současnosti, je zkrátka nevyhovující, jak pro samotné cestující, tak i pro zaměstnance českých drah.

V případě, že byste chtěli podpořit občanskou iniciativu svým hlasem, můžete tak učinit v několika kamenných obchodech, nacházejících se v Mladé Boleslavi. Jsou to:

Hudy Sport v Železné ulici Globus v Železné ulici Coral Cafe v Železné ulici Modelové oděvy na Staroměstském náměstí Trafika na autobusové zastávce u Kauflandu Trafika u pošty na Slovance

Na tuto situaci reagoval i magistrát města Mladé Boleslavi, který by tak, jako občanská iniciativa také raději podstoupil rekonstrukci stávající budovy před moderní novostavbou. Nicméně, město není bohužel vlastníkem hlavního nádraží a tím pádem nemůže zasahovat do oprav, případně jiným způsobem do těchto míst investovat.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby