Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Malá dráha Skalsko - zahájení sezóny 2011

Středa 30. března 2011 Turistika

Máte rádi vlaky, případně parou poháněné stroje? Pokud ano, určitě Vás bude zajímat tento článek, ve kterém Vám nabídneme velice netradiční a o to více zajímavé seznámení s jednou veřejně přístupnou soukromou zahradní železnici ve Skalsku nedaleko Mladé Boleslavi. Jeho jméno je Petr Vidner a je to právě on, kdo proměnil svoji zahradu na malou železnici, která je otevřena všem zvědavým kolemjdoucím. Nabídka je opravdu rozmanitá a vybere si zde každý. Však posuďte.

Foto: http://vidner.net/mala-draha-skalsko/ - Lokomotiva - Malá dráha Skalsko

Všichni, kdo projeví zájem svést se na malé železnici, si tak mohou vybrat, buď z elektrické, případně rovnou parní lokomotivy. Pochopitelně, že zde na návštěvníky čeká celá řada dalších zajímavých exponátů, které stojí za to vidět na vlastní oči.

Historie a zahájení zahradní železnice

Petr Vidner budoval svoji soukromou zahradní železnici od roku 2007. Ještě ten samý rok byla v provozu motorová lokomotiva a dva vagóny pro celkem 7 dospělých cestujících (zhruba 10 dětí). V prosinci roku 2009 byla zakoupena parní lokomotiva a k ní byl postaven další vagón.

Asi tím nejvzácnějším exponátem, kterým se momentálně může pan Vidner chlubit, je parní lokomobila z roku 1893. Jedná se o nejstarší funkční stroj svého druhu u nás. Kdysi měla údajně pohánět parní mlátičku.

Na návštěvníky zahradní železnice čekají dva okruhy. Malý okruh, který měří 50 metrů a druhý okruh velký, měřící 200 metrů. Za zmínku stojí železný železniční most přes vodní nádrž, umístěný na velkém okruhu.

V současné době je rozestavěná již druhá parní lokomotiva, která se v budoucnosti zařadí po bok svých starších sester. Kromě toho se neustále buduje lepší zázemí pro další vozidla.

Soukromá zahradní železnice na Skalsku nenabízí pouze svezení, ale také nahlédnutí do muzea, ve kterém jsou k vidění různé typy modelových, ale i skutečných parních strojů, stabilních motorů a také dvou historických traktorů.

Technické údaje

Rozchod: 71/4" (184mm, podle NEM) Celková délka kolejí: cca 350m (červenec 2010) Poloměry oblouků: 6m na malém okruhu, 9 a 12m na velkém Maximální stoupání: 17‰ proti směru hodinových ručiček, 10‰ po směru

Zahájení a termíny pro sezónu 2011

Zahájení sezóny pro rok 2011 proběhne 16. – 17. dubna, a to od 10:00 do 17:00 hodin. Na návštěvníky bude čekat připravené občerstvení. Kromě toho se budou návštěvníci moci projet na vláčku, taženém parní lokomotivou.

Zahradní železnice je pak otevřena pro veřejnost od 10:00 do 17:00 hodin, a to o víkendech 14. – 15. května a 11. a 12. června. Běžně je zde pak provoz motorovou lokomotivou. V případě, že v jednom z výše uvedených termínů bude po celý den pršet, akce bohužel odpadá.

Zahradní železnice je otevřena podle rozvržených akcí v kalendáři, nicméně je možné zavítat i mimo, a to na základě předchozí telefonické domluvy. Kontakt na provozovatele: 608 818 990 http://vidner.net/mala-draha-skalsko/.

Autor: JK
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby