Reklama
Last Minute zájezdy
Půjčky

Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie | Doporučit Boleslavan.cz Doporučit Boleslavan.cz | Přidat k oblíbeným | Boleslavan.cz na Facebooku | rss

Japonská kaligrafie v benáteckém muzeu

Pondělí 31. října 2011 Kultura

Dne 19. 10. 2011 přivítalo muzeum Benátky významnou návštěvu. Byla jí delegace několika desítek japonských profesorů kaligrafistů, kteří v benáteckém muzeu na zámku vystavují svá díla. Výstava představuje bezmála devadesát děl od nejlepších současných japonských umělců a vidět ji můžete od 19. října do 16. listopadu.

Foto: Stock.xchng - Ilustrační foto

Jedná se o jubilejní 30. výstavu současné japonské kaligrafie, která se tentokrát uskutečnila v Čechách pod názvem „Česko-Bohemia“, v minulém roce se podobná výstava konala v Turecku. Organizátorem je Asociace orientální kaligrafie, jejímž velkým cílem je podle slov ředitele Kenryu Miakeho „pořádat výstavy a propagovat kaligrafické práce za hranicemi Japonska a přispívat tak k vytváření přátelských vztahů mezi Japonskem a ostatními zeměmi“.

V České republice se organizace chopila Česko-japonská společnost, která ve spolupráci s benáteckou pobočkou Muzea Mladoboleslavska vytvořila zcela ojedinělou a exkluzivní podívanou na toto exotické umění japonského krasopisu. Přípravy na tuto akci probíhaly více než rok před jejím zahájením. Iniciátorem výstavy byla sama japonská strana, která dne 15. 9. 2010 oslovila Muzeum Mladoboleslavska s nabídkou výstavy. V prosinci 2010 pak japonský zástupce delegace pan Okada Shinkichi poprvé navštívil prostory benáteckého zámku, aby mohl výstavu co nejlépe rozvrhnout. Během roku 2011 se pak zástupci delegace v muzeu objevili ještě třikrát. S přibližujícím se termínem gradovala komunikace mezi čekou a japonskou stranou a poslední dny před zahájením se v muzeu neřešilo prakticky nic jiného než japonská kaligrafie. Výstava byla uspořádána za podpory české ambasády v Japonsku a její hlavní kurátorkou je paní Seisen Iwama, zástupkyně Asociace japonské kaligrafie.

Slovo “kaligrafie” (z řeckého kallos – krásný a grafos – písmo) by se dalo volně přeložit jako “krásné psaní”. Jde o jeden z mnoha živých oborů japonského výtvarného umění, jehož hlavní charakteristikou je to, že vytvořený znak má přednost před čitelností textu. Důraz je kladen na spontánní dynamiku a jedinečnou inspiraci v okamžiku psaní, která přidává znaku úplně novou estetickou rovinu uměleckého cítění., čímž vzniká zcela jiný divácký vjem, který mnohdy přerůstá v poněkud méně stravitelný artistický experiment.

Viděno očima běžného Evropana jde o něco zcela mimo oblast jeho chápání a jen velmi obtížně může takové umění adekvátně hodnotit, faktem ale je, že japonská, čínská a korejská kaligrafie jsou mimořádným kulturním jevem s velmi hlubokou duchovní tradicí a snad právě pro svou neproniknutelnou nepochopitelnost odnepaměti fascinuje mnoho lidí ze Západu, české obecenstvo nevyjímaje. Na Východě je to běžné a do značné míry rozšířené umění tvořící výzdobu mnoha domů, bytů i veřejných budov. Kaligrafické znaky jsou psány vždy pomocí štětců různé velikosti a tloušťky, které se namáčejí ve vlastnoručně udělané tuži. Tuže se vyrábí z přírodních materiálů a mají různé odstíny černě, od světle šedých až po uhelnatě černé. Píše se čínskými znaky Kandži a složitými japonskými abecedami Katakana a Hiragana na drahý ručně vyrobený papír. Duchovní stránka kaligrafie klade důraz na sebepoznání a kultivaci ducha a i proto se dodnes vyučuje na japonských základních školách jako povinný předmět.

Slavnostní zahájení kaligrafické výstavy proběhlo dne 19. 10. 2011 v 16:00 ve výstavní síni v muzeu. Vernisáže se účastnila celá japonská výprava, přizváni byli zastupitelé města, ředitel firmy Sumikei a mnozí benátečtí občané. Během vernisáže měli návštěvníci možnost shlédnout výtvory kaligrafických děl v přímém přenosu, mohli se japonských umělců zeptat na mnohé dotazy související s kaligrafií či s japonskou kulturou jako takovou a samozřejmě se mohli kochat krásou a tajemstvím obsaženém v těchto dílech. Po vernisáži následoval slavnostní raut v prostorách zasedací síně Městského úřadu, který připravili studenti SOU Horky. Druhý den v dopoledních hodinách pak japonští kaligrafisté navštívili 1. ZŠ na Husově náměstí, kde v krátkosti seznámili žáky s tímto netradičním písařským oborem, a každý žák dostal na památku bílé tričko, na které mu japonský kaligrafista namaloval znak dle jeho výběru. Večer 20. 10. 2011 byli zástupci muzea spolu se starostou města pozváni na slavnostní večeři do restaurace Stará kolej, kde jim byli předváděny tradiční japonské zvyky přípravy a pití čaje. Byli obdarováni drobnými upomínkovými předměty a dárky. Japonští kaligrafisté se s muzeem přišli rozloučit 21.10.2011 dopoledne, odpoledne odjeli na Ruzyňské letiště, odkud odletěli zpět do vlastní domoviny.

Výstavu japonské kaligrafie můžete navštívit každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin v benáteckém muzeu, ve druhém patře benáteckého zámku.

Autor: Lukáš Koťátko
Aktuální nabídka práce Mladá Boleslav a okolí
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků (OSVČ)
Katalog firem, živnostníků a řemeslníků v regionu
Sponzorované odkazy
Komerční tipy!
Mohlo by Vás zajímat!
Reklama
Nabídka práce
Půjčky

© 2010 - 2019 Boleslavan.cz portál pro okres Mladá Boleslav | Zásady ochrany osobních údajů | Reklama a inzerce | Půjčka bez doložení příjmů | Exekuční dražby